Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

4 sene önce  |  1133 Görüntülenme

SEO ve SEM ne demek? Yaptığım araştırmalarda ikisininde sitem için faydalı olacağını anladım ama hangisi benim için daha uygun buna karar veremedim. Bunların arasındaki farklar nelerdir? Hangisini seçmeliyim?

 • 1
 • 1
 • SEO ve SEM ne demek? için Yanıtlar

   Mustafa Uzun
   Mustafa Uzun

   5 Aralık 2019, 10:48

   1

   SEO (Search Engine Optimization) Türkçe olarak Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. SEO, Google ve diğer arama motorlarında aranan kelimede üst sıralarda görünmenizi sağlayan çalışmadır.

   SEM (Search Engine Marketing) ise Arama Motoru Pazarlaması’dır. Ads reklamları bu pazarlama araçlarından en popüleridir.

   Bu iki pazarlama türlerinin farkları ise aşağıdaki gibidir.

   - Kalıcılık
   SEM reklamları bütçeniz ne kadarsa o kadar süre görünecektir. Fakat SEO çalışamalarında kalıcılık bütçeye bağlı olmadığı için doğru optimizasyonlar sonucu sürekli ilk sıralarda görünebilirsiniz.

   - Hız
   SEM reklamları kullandığınızda hızlı olarak ilk sıralarda görünür olabilirsiniz. SEO çalışmalarında verim ortalama 4-6 ay arasında alınmaktadır. Bu süre sektöre ve rekabete göre değişiklik gösterebilmektedir. Fakat kullanıcılar artık hangi sonuçların reklam hangi sonuçların organik olduğunu bildiği için reklam verseniz dahi sizin sonucunuza tıklamayı tercih etmeyebilirler.

   - Maliyet
   SEM ne kadar bütçe ayırırsanız o kadar reklamda kalacağınız için tamamen maddiyata bağlıdır. Vereceğiniz reklamlarda belirlenen anahtar kelimelerin maliyeti değişken olduğu için sabit bir maliyette değildir. SEO çalışmaları SEM kadar maliyetli değildir, belirlenen bütçe üzerinden maliyet çıkartılır ve çalışmalar aynı maliyet üzerinden devam eder.

   - Tıklama Oranı
   Tıklama oranı hedeflenen anahtar kelimeye göre değişiklik gösterebilir. Fakat artık kullanıcıların organik sonuçlara tıklama oranı daha yüksek olduğu için SEM reklamlarına tıklanmayabiliyor. Bunun sebebi ise kullanıcılara reklamlar üzerinden doğru içeriklerin sunulmuyor olmasıdır.

   - Marka Bilinirliği
   SEM tarafında yapılan çalışmalarda bütçeniz kadar görünür olacağınız için sizin de marka bilinirliğiniz bütçeniz kadar olacaktır. Fakat SEO çalışmaları sonucunda sektörünüzde birden fazla kelimede görünür olduğunuzda marka bilinirliğiniz daha yüksek olacaktır.

   Seçim konusunda;

   Markanız yeni veya yüksek bilinirliği olup online tarafta pasifseniz iki pazarlama tekniğinide uygulamanızı öneririm. Marka bilinirliğiniz arttığında bütçe planlamasını tekrar yaparak SEM tarafında maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

  Cevapla

  SEO ve SEM ne demek? Sorusunu Cevapla