Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  1198 Görüntülenme

Merhaba domain yaşının önemi hala devam ediyor mu. Bir E-Ticaret sitesi açmayı düşünüyorum yeni domain almak yerine 5, 6 yıllık bir domain satın alsam SEO açısından iyi etkileri olur mu?

.

 • 1
 • 1
 • SEO Çalışmalarında Domain Yaşının Önem Derecesi? için Yanıtlar

   Atalay Sidar
   Atalay Sidar

   13 Temmuz 2015, 00:56

   1

   SEO çalışmalarında domain yaşının önem derecesi eskisi kadar çok değildir. Google'ın çömez dönemlerinde domain yaşının, domain uzantısının, keyword domainlerin ve hatta dizin etkisi oldukça fazlaydı. Fakat Google getirdiği algoritmalar ile birlikte bütün bu kriterleri yok etmeye başladı.

   Günümüzde Google tarafında asıl önemli olan bir web sitesinin kullanıcılarına ne kadar faydalı içerikler sunduğudur. Kullanıcı etkileşimini ve deneyimini günden güne ön plana çıkartan Google, diğer tüm kriterlerin önemini en aza indirgemekte, hatta yok etmektedir. Hatta Google'ın yeni açılan bebek diye tabir ettiğimiz domainler için de bazı insiyatifler sunduğunu, daha hızlı indeks aldırıp kaliteli içerikler ile kısa sürede güzel konumlara getirdiğini gözlemlemekteyiz. ( Tabi bu durum anahtar kelimenin rekabetine bağlı olarak değişmektedir. )

   Eğer 5-6 yıllık bir domain almayı düşünüyorsanız ( bu noktada domain ismi sizin için önem arz ediyor olabilir. ) domainin geçmişine dikkat etmelisiniz. Domain daha önce ceza almışsa yapacağınız çalışmaları olumsuz yönde etkileyebilir. Bu noktada domain geçmişini incelemeli, bu domainin daha önce hangi sektöre hitap ettiğini, Google tarafından alınan indekslerini kontrol edebilirsiniz.

   Unutmamalısınız ki günümüzde SEO çalışmalarına en çok etki eden kriterler; Backlink Kaliteleri, Mobil Uyumluluk, İçerik Kalitesi, Kullanıcı Etkileşim ve Kullanıcılara Fayda Sağlama Oranı ve Sosyal Medya'dır.

  Cevapla

  SEO Çalışmalarında Domain Yaşının Önem Derecesi? Sorusunu Cevapla