SEO Hocası'na Merak Ettiğini Sor!

Alan Adı Değiştirme

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
7 sene önce 2594 Görüntülenme

Merhaba Bir Portal Sitem Var ve Alan Adımı Değiştirmek İstiyorum Alan Adımı Değiştirdiğim Zaman Google URL’leri Güncellemek Mümkünmü ve Güncellediğimde Gerilermi Sitem

Alan Adı Değiştirme için Yanıtlar

 • SEO Hocası
  Seo Hocası 31 Mayıs 2019, 16:55

  Domain değişikliklerinde Google arama sonuçlarındaki geçerli sıralamanızın bundan en az şekilde etkilenmesini sağlamak için çok iyi bir şekilde planlamanız yapmanız gerekir. Planlamanızda yardımcı olması adına aşağıdaki adımları kontrol etmeyi düşünebilirsiniz.

  1 – 301 Yönlendirmeleri : 301 yönlendirmeleri yalnızca kullanıcıları doğru sayfaya yönlendirmez aynı zamanda arama motoru botlarına sayfanın kalıcı olarak taşındığını bildirir. Tüm eski URL’lerinizin yeni domaininizde bulunan ilgili sayfalara yönlendirildiğinden emin olun. 301 yönlendirmesi yapmış olduğunuz sayfalarınızı https://httpstatus.io/ aracı ile kontrollerini sağlayabilirsiniz.

  2 – Adres Değişikliği : Google Search Console eklediğiniz mülkünüzünün ayarlar bölümünden “Adres Değişikliği” (http://prntscr.com/nvrxcj) seçeneği ile ilgili adımları tamamlayarak Google’a bildirebilirsiniz. Detaylı bilgilendirme : https://support.google.com/webmasters/answer/83106?hl=tr

  3 – Backlink : Sitenize gelen bağlantılarınızın 301 yönlendirmesi ile yeni sitedeki ilgili sayfalara yönlendirildiğinden emin olun. Bağlantılarınızı Google Search Console üzerinden Bağlantılar(http://prntscr.com/nvs2xz) menüsünden, https://ahrefs.com/, https://moz.com/link-explorer ve https://www.semrush.com/ gibi araçlar ile bu listenizi oluşturabilir ve yönlendirmelerinizin kontrollerini yapabilirsiniz.

  4 – 404 Hataları : Taşıma işlemi yaptıktan sonra 301 yönlendirmelerinde herhangi bir sorun oluşursa yönlendirilen sayfalar 404 hatası verecektir. Belirli aralıklarla 404 hatası veren sayfalarızın kontrollerini sağlayarak hızlıca aksiyon alabilirsiniz.

  Google Site taşıma ile ilgili videosu : https://www.youtube.com/watch?v=wATxftE8ooE&feature=youtu.be

 • Mehmet
  Mehmet 18 Kasım 2014, 09:21

  Bende alan ismimi deiştirdim yaklaşık 5 ay mazisi vardı sanalda önüne geçeni ezip geçen bir site olmuştu sonra düşündümde alan ismini deiştirmeye karar verdim 1 ay önce alan ismini deiştirdim bu seferde arama motorları sitemi indexlemiyor onun için iyi düşüneceksin alan ismi alırken yoksa emekler boşa gider artık Google gibiye getirerek indexliyorum siteyi yoksa arama motorları dizine almıyor ayrıcada SEO işi çok zor bir meslek sanatı zirvede kalmak için SEO’da ekip çalışması mutlaka yapılmalı ekip çalışması yaptırmayan her zaman kaybetmeye mahkumdur diye düşünüyorum SEO Hocası’na saygılar

 • admin
  Admin 17 Kasım 2014, 14:21

  Portal sitenizden başka bir alan adına geçtiğinizde, Google tarafından yeni bir site olarak algılanacağı için sıralama kayıpları yaşayacaksınız ve bu normal bir durum olacaktır. Bu durumu minimum düzeye indirmek için ise şuanda var olan portal sayfanızdan 301 yöntemi ile linklerinizi yeni URL lere yönlendirmeniz gerekmektedir. Bu yönlendirme ile yaşayacağınız sıralama kayıplarını mümkün olduğunca daha az sayıya indirmeyi sağlamış olacaksınız.

Cevapla

Alan Adı Değiştirme Sorusunu Cevapla

Alan Adı Değiştirme ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla