SEO Hocası'na Merak Ettiğini Sor!

Ortalama Oturum Süresi ve Geçirilen Ortalama Süre Farkı

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
6 sene önce 1692 Görüntülenme

Bir süredir yanıtından tam emin olamadığım birkaç soru vardı. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim? Sitem oldukça zengin içerikli bir site olup, makaleler yayınlanmaktadır ve spesifik bir alana hitap etmektedir. Sorularım belki direkt SEO sorusu olmayabilir. Ama yanıtlarınız benim için çok önemli.

1. Google analyticste “ortalama oturum süresi” ile “sayfada geçirilen ortalama süre” arasındaki fark nedir. Çünkü benim sitemde “sayfada geçirilen ortalama süre” ortalama oturum süresinden daha fazla. yani ortalama oturum süresi daha düşük görünüyor. Bunun nedeni gelen ziyaretçilerin siteden hemen çıkma oranıyla ilgili bir durum mu?

2. Google analytics’ de izleme ayarları bölümünde yer alan izleme bilgileri, oturum ayarları içinde yer alan oturum zaman aşımı tam olarak nedir? Burada 30 dk. yazıyor. Bu süreyi azaltıp veya aratırsam ortalama oturum süresinde bir düzelme olur mu?

Teşekkürler.

Ortalama Oturum Süresi ve Geçirilen Ortalama Süre Farkı için Yanıtlar

  • admin
    Admin 19 Mart 2015, 14:25

    Sorularınıza maddeler halinde cevap vermeden önce Google Analytics hakkında bilgi verelim. Google Analytics bir web sitesine eklenen, ekli olduğu sayfalarda ziyaretçi girişlerini detaylı şekilde sayan bir sayaçtır diyebiliriz.

    1- Ortalama oturum süresi sitenizin genelinde geçirilen süre (kişi/kişiler) anlamına gelmektedir. Sayfada geçirilen ortalama süre ise “bir sayfada ziyaretçilerin geçirdiği ortalama süre yer almaktadır. Biri genel, diğeri ise tekildir. Burada sayfalarda sorun olduğunu yada yeteri kadar bilgi olmadığını anlayabilir yada ziyaretçilerin aradıkları şeyin olmamasına bağlayabilirsiniz.

    2- Oturum zaman aşımı konusu ise bir ziyaretçi sitenize girdiğinde normalde 30 dk’da çoktan işini bitiriyorsa ve ayrılıyorsa Google o ziyaretçinin takibini en fazla 30 dk yapacaktır diyebiliriz. Burada sitenizin ne konuda hizmet verdiğini net olarak tespit edip ziyaretçileri takip ederek normal bir kanıya varmanız gerekecektir. Dilerseniz değiştirebilirsiniz.

Cevapla

Ortalama Oturum Süresi ve Geçirilen Ortalama Süre Farkı Sorusunu Cevapla

Ortalama Oturum Süresi ve Geçirilen Ortalama Süre Farkı ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla