SEO Hocası'na Sor

Mobil ve Masaüstü Indexlerinin Farklı Olması

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Diğer SEO 3 ay önce 31 Görüntülenme

Merhaba,  kullanıcıların cihazları için program indirebileceği bir site oluşturuyorum, masaüstü versiyonunda ana sayfada pc/mac için yazılımlar olacak, mobil ana sayfasında apk uygulamalar olacak. Fakat ana sayfa indexleri farklı olacak site içeriği ve sayfalar aynı olacak. Bunun SEO açısından olumlu olumsuz yönleri nelerdir?

Mobil ve Masaüstü Indexlerinin Farklı Olması için Yanıtlar

 • Mustafa Uzun
  Mustafa Uzun 15 Mayıs 2020, 12:38

  Merhabalar,

  SEO çalışmaları için sayfaların indexleri büyük bir öneme sahiptir. Yalnızca anasayfanın farklı olup diğer alt sayfaların indexlerinin aynı olması problem yaratabilir. Fakat bunun yerine responsive bir tasarım kullanarak masaüstü ve mobilde aynı indexleri kullanmanızı öneririm. Tasarımsal olarak mobilde ve masaüstünde de istediğiniz şekilde alanlar oluşturabilirsiniz.

  Yönetim ve SEO açısından subdomain veya subfolder açmanız ekstra iş yükü ve kontrol gerektirecektir. Çünkü masaüstü için yapacağınız bir düzenleme mobile etki etmeyeceği için aynı düzenlemeyi mobil versiyonda da yapmanız gerekecektir.

  SEO açısından subdomain açmanız web sitenizin ana domain otoritesini tam olarak kullanamamanıza sebep olacaktır. Bu durum mobil ve masaüstü cihazlarda arama yapıldığında sıralama farklılıkları yaşamanıza yol açabilir.

Cevapla

Mobil ve Masaüstü Indexlerinin Farklı Olması Sorusunu Cevapla

Soru Sor Cevapla