SEO Hocası'na Sor

Link Değişikliği

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Dizin Durumu 3 ay önce 22 Görüntülenme

Selamlar, bir sitem var ve dizin olarak farklı bir site daha eklemiştim. Script olarak dizin olarak eklediğim sitede çok fazla hata çıkmaya başladı. Ortalama indekslenen linki 1500 ve ben bu siteyi kapatmak istiyorum. Sizce ne yapmalıyım? Linkleri silmem mi gerekiyor yoksa ana sayfaya mı yönlendirmem gerek yardımcı olabilir misiniz?

Link Değişikliği için Yanıtlar

 • Elif Nur Kasapoğlu
  Elif Nur Kasapoğlu 16 Haziran 2020, 15:04

  Merhabalar,

  Search Console üzerinden “url kaldır” işlemi uygulayabilirsiniz. Zaman içerisinde urllerin dizinden tek tek kaldırıldığını görebilirsiniz.
  Google’den bir not:
  “Başarılı bir istek yaklaşık olarak yalnızca altı ay geçerli olur”

  Kalıcı olarak url kaldırma adımları ise;
  1-Sitenizdeki içeriği (resimler, sayfalar, dizinler) kaldırın veya güncelleyin ve web sunucunuzun 404 (Bulunamadı) ya da 410 (Kaldırıldı) HTTP durum kodu döndürdüğünden emin olun. HTML olmayan dosyalar sunucunuzdan tamamen kaldırılmalıdır.

  2- İçeriğe erişimi engelleyin.(örneğin, şifre girilmesini zorunlu tutabilirsiniz).
  3- Noindex meta etiketini kullanarak sayfanın dizine eklenmemesi gerektiğini belirtin. Bu, diğer yöntemlere göre daha az güvenlidir.

  Önemli Not: Robots.txt dosyasını engelleme mekanizması olarak kullanmayın.

  4- Sayfayı, içeriğinizi kalıcı olarak kaldırmadan önce engellediyseniz (1. adım) sayfanın engellemesini kaldırıp yeniden engelleyin. Bu işlem, sayfa engellendikten sonra yeniden tarandıysa sayfayı dizinden temizler.

Cevapla

Link Değişikliği Sorusunu Cevapla

Soru Sor Cevapla