Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  1516 Görüntülenme

Google Analytics'ten baktığım zaman "Hemen çıkma oranı" %50'den son 20 gün içinde %58'e yükseldi. Siteme anti SEO'mu yapılıyor acaba?

Diğer bir sorum günde 2 kez indexlenen sitem son 11 gündür indexlenmedi. Hemen çıkma oranına kendimce çözüm ürettiğim, sahte bot ve tehlikeli gördüğüm ipleri engelledim. Acaba Google botumu engelledim, Google kaynaklarında Googlebotun tüm iplerinin ortada olmadığı söyleniyor. Gerçek botu nasıl ayırt edeceğim

 • 1
 • 1
 • Hemen Çıkma Oranı Neden Yükselir? için Yanıtlar

   Çağatay GÜL
   çağatay Gül

   1 Nisan 2020, 20:24

   1

   Hemen çıkma oranı, sitenize gelen bir kullanıcının hiçbir etkileşimde bulunmadan sitenizden ayrılması anlamına gelir. En basit haliyle, sitenize girdikten sonra hiçbir sayfanıza gitmeden direkt olarak sitenizden ayrılması durumudur.

   Sorunu çözebilmeniz için öncelikle sorunun nereden kaynaklandığını tespit etmelisiniz. Örneğin, insanların okumaya üşenmeyeceği, gözlerini yormayacağı bir içerik olmalı. Anlatmak istediğiniz mesajı video, görsel gibi multimedya objeleri ile güçlendirmelisiniz. İşte belli başlı sorunlar;

   1-) Web sitenizin kullanıcılar ile barışık arayürüz olmalıdır: Basit bir sayfa tasarımı, kullanıcıların kafasını karıştırmaz ve hemen çıkma oranını düşürür.
   2-) İçerikleriniz kaliteli olmalı: Yukarıda da bahsettiğim gibi içeriklerinizde görsel, video gibi kullanıcıların aradığı sorunun cevabını bulmaya yönelik yardımcı nesneler kullanılabilir.
   3-) Sayfa içi linkleme: Bu konu, hemen çıkma oranı ile mücadelede birebir yöntemlerden biridir. Yazılarınız içinde ilgili kelimeler ile ilgili sayfalara yapacağınız link çıkışları ile kullanıcının site içi geziniminde büyük bir rol oynayabilir.
   4-) Site hızı: Bu konu aralarından en önemli olan etkenlerden biridir. Çünkü kullanıcılar aradığı sorunun cevabını hızlıca almak ister. Eğer sitenizde sayfalar geç açılıyorsa kullanıcıların sitenizi terk etmesi an meselesi haline gelir. Bu yüzden sitenizdeki sayfaların hızını iyi bir şekilde kontrol etmelisiniz.

   admin
   Admin

   1 Temmuz 2015, 14:41

   1

   Merhabalar Cenk Bey;

   Siteden hemen çıkma oranları, ziyaretçiler sitenizde aradığı şeyleri bulamıyorsa hemen çıkacaktır. Bunun için sayfa içerisinde ziyaretçiyi yormayacak uzunlukta bir yazı, bu yazıyı destekleyecek ilgi çekici görseller ve video yayınlanmalıdır. Bu süreyi azaltacak en önemli etkenlerden biri videodur. Örneğin 5 dakikalık bir video eğer ilgiliyse ziyaretçiyi 5 dakika sayfada tutacaktır. Ancak bahsettiğiniz gibi 404 hataları alıyorsanız bu durumda sitenize gelen backlinkleri kontrol etmenizde fayda var.

   Sitenizin info ve indexlerinin olup olmadığını kontrol edin. İnfo ve indexleri duruyor ise Googlebot sitenizi görüyor demektir. Ancak sitenizin 11 gündür indexlenmiyor olması eğer düzenli olarak yazı girişi yapıyorsanız normal değildir. Bu durumda sitenizin genel durumunu gözden geçirmeniz gerekmektedir.

  Cevapla

  Hemen Çıkma Oranı Neden Yükselir? Sorusunu Cevapla