Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

9 sene önce  |  1438 Görüntülenme

Merhabalar uzun bir süredir sitenizi takip ediyorum ve ilk defa soru soruyorum. Sorularım birkaç tane olduğu için kusura bakmayın. Birkaç yaşanmış deneyimim var ve bunların da doğru olup olmadığını öğrenmek istiyorum.

İçeriklerimizi çalanlardan fayda sağlamak için sayfa içine 0'px değerli görünmeyen link yerleştirdim 50-60 siteden işe yaramaz link almış oldum ve galiba zarar gördüm emin değilim. Daha sonra bu sitelerden gelen linklerin hemen hepsini Google site araçlarından reddettim. Yaklaşık 2bin sayfa link reddedilmiş oldu zarar görecek miyim acaba? Aralarında kopyala yapıştır yapan birçok paravan sitede mevcut.

Diğer konu tema değişikliği yaptım yaklaşık bir ay önce ve URL yapısından dolayı ziyaretçilerimin yüzde 80’ini kaybettim, Google'da bir hayli geriledim. Ardından sabırlı bir şekilde aynı yapıya devam ettim, SEO puanı yüksek bir tasarımdı fakat 20 gün sonunda pek ilerleme kaydedemedim eski tasarıma döndüm. Kaybımın yarısını 10 gün içerisinde geri aldım. SEO puanı yüksek tasarımlar her zaman iyi değildir, diyebilir miyiz?

Sorularım bitmeyecek. Kendime ait bir sitede kodlarını HTML5'e çevirerek eski tasarıma devam etmem uygun mudur? W3C ve XHTML hatalarını neredeyse sıfıra indiriyor.

Sosyal medya konusu var bir de. Sayfalarımda Facebook yorum eklentisi var. Bunun dışında sayfa kenarında hareket eden beğen butonları da mevcut. Her yazım ortalama Facebook 50 üzeri beğeni, 15 tweet ve 6 Google + oranına sahip. Bu beğeniler 1 ay önce koyduğum sayfa kenarı butonlarından geldi ve sanki SEO için pek bir fayda sağlamadı. Aksine zarar bile vermiş olabilir. İçerikler gerçekten beğeniliyor fakat etkisini göremedim. Sosyal medya beğenilerinin Google gözündeki değeri nedir acaba?

Son sorum, rekabet ettiğim kelimeler sürekli değişkenlik gösterdiği için sayfa başlığına kelime ekleyip çıkarıyorum o sayfayı kaybetmemek için. Url yapımı da değiştirmeli miyim acaba? Sabit URL kullanmanın faydası ne düzeydedir?

Teşekkürler.

 • 1
 • 1
 • Tema Değişikliği Gerilemeye Sebep Olur mu? için Yanıtlar

   admin
   Admin

   8 Aralık 2014, 12:32

   1

   Sorularınıza Maddeler halinde cevap verelim...

   1- Sitenizdeki indekslenen içeriği alan web siteleri her ne olursa olsun içeriğinizi sizden önce paylaştığı ve sayfanıza direkt URL kodunda kaynak kodu bıraktığı için doğal olarak zararlı olmayacaktır lakin bu içeriğin kesinlikle saklanmış/gizlenmiş içerik olmaması gerekiyor. Gizli bağlantılar yerine farklı sitelerde kullanıldığında/kopyalandığında son satıra "kaynak: ornekdomain.com" olarak bilgi vermesi daha doğal olacaktır. Diğer bir koruma yöntemi ise içerikte "ornekdomain.com" olarak cümle kullanılmasıdır.

   2- Tema değişikliği yapabilirsiniz lakin tema değişikliğinden dolayı olan bir URL değişikliği var ise bu değişikliği 301 yönlendirmesi ile doğru bir şekilde yönlendirmelisiniz. Yönlendirmeler var olan sayfalara ulaşıyorsa yaptığınız işlemlerin sağlığı bozulmadan devam edecektir lakin tema ve kodsal değişimlerde var olan yapı değiştiği için anahtar kelimelerde hissedilir bir dalgalanma olacaktır. SEO puanı yüksek tasarımlar her zaman iyidir fakat bu temaları'da var olan sistem yapınızı bozmayacak, bozacaksa da revize ederek düzeltilmiş halde sitenize entegre etmelisiniz.

   3- Temanızdaki içerikleri eğer kodsal yapılarla çok fazla değişiklik yapmadan yada zarar vermeden değiştiriyorsanız (Daha iyi ve sağlıklı olacağından eminseniz) sitenize elbet faydası uzun süreli zaman içerisinde olacaktır.

   4- Sosyal medya paylaşımları sitenizin Google arama sıralamalarınıza direkt olarak etki edecek bir unsur değildir. Facebook, Twitter ve Google Plus gibi sosyal ağlar sitenize daha iyi destek verebilmek ve sitenizin sosyalleştiğini hem Google'a hem de ziyaretçilerinize aktaran bir paylaşım birimidir. Sosyal sayfaların da Google gözünde değeri yüksektir.

   5- Title yapınızı değiştirmek yerine başka bir sayfa oluşturup yeni içeriklerinizi yeni sayfalara yönlendirmeniz çok daha iyi ve sağlıklı olacaktır.

  Cevapla

  Tema Değişikliği Gerilemeye Sebep Olur mu? Sorusunu Cevapla