Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  1431 Görüntülenme

geçenlerde temamı değiştirdim ve Yandex'den günde 30 40 arama ve ziyaretçi kazandım. Kalıcı bağlantım www.ornekdomain.com/yazı şeklindeydi. Fakat Google'de www.ornekdomain.com/kategori şeklinde çıkıyordu. Sorduğumda Google botları onu www.ornekdomain.com/yazı olarak görüyormuş. Sonra kalcı bağlantımı www.ornekdomain.com/kategori/yazı.html. SEO'ya etkisinin yüksek olduğunu okudum 1 gün sonra yandex ve Bing hitim 2-3 e düştü. Sorun nedir? Kalıcı bağlantımı eski haline mi getirmeliyim? Yandexden nasıl hit alabilirim eskisi gibi?

2- Çoğu zamanda yazılarımı özgün ve daha uzun açıklayıcı yazıyorum. Google'da Yandex de alt sıralarda çıkıyor ve de illa aynı yazı ismi şeklinde yazınca çıkıyor. Mesela 1 kelime farklı olsun 5 sıra düşüyor. Diğer sitelerde böyle olmuyor.

 • 1
 • 1
 • Eski Hitimi Nasıl Yakalayabilirim? için Yanıtlar

   admin
   Admin

   30 Haziran 2015, 16:04

   1

   Merhabalar Mehmet Bey;

   SEO arama motoru optimizasyonudur. Bu çalışmalar hangi arama motoru için uygulanırsa uygulansın tüm arama motorlarının algoritma mantığı aynı olduğu için hepsinde etki gösterecektir. Ancak rekabeti yüksek kelimelerde Google odaklı daha çok çalışma yapıldığı için Google ve diğer arama motorları arasındaki sıralama farkı elbette çok olabilir. Dolayısı ile arama motorlarından gelen ziyaretçi oranları değişkenlik gösterebilir. Ziyaretlerin büyük bir bölümü Google üzerinden gerçekleştiği için özellikle Google'ı baz alarak çalışmalar yapmanız daha doğru olacaktır. Bu şekilde çalışmanın getiri oranı diğer arama motorlarına göre daha yüksek olabilir.

   Google açısından önerdiğimiz URL yapısı ornekdomain.com/yazi şeklindedir. Sayfalar ne kadar kök dizine daha yakın ve kısa olursa, rakam ve farklı karakterler içermezse, uzantısız olursa SEO açısından o derece daha etki taşımaktadır. Verdiğiniz örnekteki gibi ornekdomain.com/yazi.html uzantı olduğu için ornekdomain.com/yazi URLsine göre daha az etki gösterebilir. Bu noktada SEO ya etki açısından daha az etki göstereceği için uzantısız ve sade URL oluşturmanızı önermekteyiz.

   Anahtar kelimenizi değiştirerek aradığınızda daha arka sıralarda çıkmanızın sebebi SEO çalışmalarını sadece önde çıkan anahtar kelime üzerinden yapmanız gösterebilir. Yada daha önde çıkan anahtar kelimeniz için alakalı sayfanızdaki içerikler bu anahtar kelimenize göre uygun yapıdaysa, anahtar kelimenizi değiştirdiğinizde değiştirdiğiniz kelime için çıkan sayfa kelimenizle uygun yapıda değilse daha geride çıkacaktır. Bu noktada kelimeleriniz için ayrı ayrı sayfalar oluşturmanız ve bu sayfalar üzerinden çalışma yapmanız, kelime değiştirseniz bile o kelimeye çalışma yaptığınız için sıralamada daha geride çıkmasına engel olacaktır.

  Cevapla

  Eski Hitimi Nasıl Yakalayabilirim? Sorusunu Cevapla