Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  1232 Görüntülenme

Domainin ve Hosting Türkiye de olması ne derece SEO yu etkilemektedir?

 • 1
 • 1
 • Domain ve Hosting Lokasyonu için Yanıtlar

   Berin Sur
   Berin Sur

   28 Mayıs 2021, 11:07

   1

   Merhaba,

   Hosting açısından farklı lokasyon seçininin web siteniz üzerinde etkisi bulunmaktadır.

   Buradaki ilk husus, site hızınız üzerindeki etkisidir.
   Bir site ziyaretçisi, web sitenizi barındıran veri merkezine ne kadar yakınsa, onlar için o kadar hızlı yüklenir. Web sitenizin ziyaretçileriniz ve müşterileriniz için hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlamak, çok daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar.

   Arama motorlarının bir sıralama faktörü olarak sunucu konumunu kullandığı kanıtlanmamış olsa da, bir web sitesinin IP adresinin sitenin sıralamasını etkileyebileceğini gösteren bazı güçlü kanıtlar vardır.

   Bir .com alan adınız veya .uk ülke kodu olmayan bir alanınız varsa, sıralamalarınızın İngiltere yerine Birleşik Devletler'de potansiyel olarak düşebileceğini, geri çekilebileceğini veya daha yüksek sıralamalara kayabileceğini görebilirsiniz.

   Erhan Kolci
   Erhan Kolci

   16 Eylül 2015, 21:17

   1

   Merhabalar Olkan Bey;

   SEO'da yaklaşık 80 adet kriter bulunmaktadır. Bunlardan ikisi ise domain ve hosting bazlı SEO dur. Domain bazlı SEO anahtar kelimenin domainde geçmesi durumudur. Hosting bazlı SEO ise lokasyonun Türkiye olması, siteye hızlı erişim sağlanması gibi kriterleri kapsamaktadır. Lokasyonun Türkiye olması, Google nezdinde önemli bir durumdur. Eğer Türkiye içerisinde hizmet veren bir firma iseniz lokasyonun Türkiye olması SEO açısından oldukça önemli bir unsurdur. Anahtar kelimenin domainde geçme kriteri olmasa da bu durum bir şekilde anahtar kelime uyumlu alt sayfaların açılmasıyla telafi edilebilir bir durumdur. Ancak SEO çalışmalarında verimin maksimum düzeyde sağlanabilmesi için sitenizin hostingi bulunduğunuz lokasyonda olmalıdır.

  Cevapla

  Domain ve Hosting Lokasyonu Sorusunu Cevapla