Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

5 sene önce  |  917 Görüntülenme

bir işletmem var ve domain satın alacağım; .com ve .com.tr uzantıları alınmış olarak görünüyor, dolayısıyla bu domainleri alamıyorum. .net, .site gibi uzantılar var, hangi uzantıyı almamı önerirsiniz?

Önerdiğiniz uzantının nedenini de açıklayabilir misiniz?

 • 1
 • 1
 • Domain Satın Alacağım Uzantısı Nasıl Olmalı için Yanıtlar

   SEO Hocası
   Seo Hocası

   26 Mart 2020, 20:41

   1

   Buna benzer sorular sıklıkla sorulmakta. Aradığınız cevabı aşağıda bulabilirsiniz. 🙂

   Domain alırken dikkat edilmesi gerekenler konusundaki ilk önemli nokta domain uzantısının nasıl olacağına karar verilmesidir. Web siteleri için genellikle tercih edilen domain uzantısı .com şeklindedir. İster ticari ister kişisel siteler için olsun, internet kullanıcıları .com uzantılı alan adlarına alışkındır.

   Bazı web siteleri için .com.tr uzantısı tercih edilse de, aynı alan adının .com uzantılı olanın da alınması gerekir. Aksi halde ilerleyen süreçte bu durum büyük sorunlara yol açabilir.

   Aynı alan adının .com uzantılı olanını alan kişiler bambaşka amaçlarla bu web sitesini kullanırsa, mevcut olan .com.tr uzantılı web sitesinin itibarı zedelenebilir. Kullanıcılar bu iki web sitesini birbiriyle karıştırarak olumsuz düşüncelere kapılabilir. Bu nedenle ya her ikisinin de alınması tavsiye edilir ya da .com uzantılı olan domainin kullanılması gerekir.

   Ayrıca .com uzantısı hem çok daha kullanışlıdır hem çok daha akılda kalıcıdır. Türkiye’de bu uzantının daha yaygın olması nedeniyle kullanıcıların yanlış sitelere giriş yapmaması ya da yanlış yere mail göndermemeleri için bu uzantının tercih edilmesi faydalı olacaktır.

   Kullanılabilecek bir diğer domain uzantısı ise .net şeklindedir. Genellikle E-Ticaret yapan firmalar bu uzantıyı sıklıkla kullanır ve oldukça akılda kalıcı bir yapısı vardır.

  Cevapla

  Domain Satın Alacağım Uzantısı Nasıl Olmalı Sorusunu Cevapla