Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  1546 Görüntülenme

Arama hacmi yüzbinlerce olan x bir markanın sonuna kadın ekleyip satın alsak, böylece o marka aratıldığında gelen ziyaretçilerle sitenin hitini arttırsak. Bu durumun kanuni boyutu nedir, atıyorum trendyolkadin.com sitesini aldık ve kadın sitesi açtık. Ne gibi bir problemle karşılaşabiliriz? Karşı tarafın dava açma durumu olur mu?

 • 1
 • 1
 • Domain İsimlerinde Hukuki İşlem Uygulanabilir Mi? için Yanıtlar

   admin
   Admin

   8 Haziran 2015, 15:26

   1

   Merhaba Petek Hanım,

   Öncelikle domain isimleri ile ilgili olarak tr yada diğer ülkeler için olan register kayıtları dışında herhangi bir şekilde hukuki bir yolla domain ismini sizden alamazlar. Com, net, biz gibi domain uzantıları ilk satın alan kişiye aittir. Domain ismi ne olursa olsun herhangi bir hukuki işlem ile siz bu adresi satmadığınız sürece herhangi bir markanın domain adı bile olsa bunu sizden zorla alamazlar. Buna verilecek en güzel örnek kanald.com.tr sitesi bildiğiniz gibi kanal d'ye ait olan bir domaindir. Kanald.com ise bir chat sitesidir. Bundan bir süre önce bu haber kanalı kendi isimlerini lekelediği gerekçesi ile kanald.com sitesine dava açmışlar ve domain hakkının kendilerine ait olduğunu öne sürmüşlerdir. Fakat dava sonucunda bu haber sitesi kanald.com sitesine karşı davayı kaybetmiştir. Çünkü sonunda ülke uzantısı olmadığı sürece ( site içerisinde adult olmaması kaydıyla ) domain isimleri ilk satın alan kişiye aittir ve o kişi bunu satmadığı sürece hiçbir şekilde o kişinin elinden alınamaz.

   Bunun aksine ülke uzantılı domainlerin ise satışı tamamen yasaktır. Karşılıklı anlaşma dahilinde eğer ortada maddi bir çıkar varsa com.tr gibi bir domaini daha önce satın alan bir kişi başka bir kişiye satmaya kalktığı taktirde bu durum şikayet edilirse domain ismi sahibine herhangi bir ücret ödenmeden nic.tr tarafından el konulur.

   Sorunuzun bir diğer kısmı olan x markanın sonuna başka bir ek getirip domaini satın almanız durumunda ise sırf domain adı sizin domaininizde de geçiyor diye o kelime arandığında ilk sırada yada ilk sayfada çıkacaksınız diye bir durum kesinlikle söz konusu bile değildir. Bunu elde etmek ve o markanın alt veya üst sırasında yer alabilmek için çok iyi bir SEO çalışması yapmanız gerekmektedir. Çünkü artık domain ismi her ne kadar jenerik olursa olsun sırf anahtar kelime domain üzerinde barınıyor diye Google bunu üst sıralarda göstermemektedir.

  Cevapla

  Domain İsimlerinde Hukuki İşlem Uygulanabilir Mi? Sorusunu Cevapla