Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

3 sene önce  |  769 Görüntülenme

Diyelim ki tanitimgorseli.com adında bir site var. Bu siteye çamaşır makinesi, telefon, bilgisayar, belki makyaj malzemeleri gibi sınırsız tanıtım görselleri eklenecek. Wp veya joomla kullanılacak bu sitede başlıklar/URL nasıl seçilmelidir? Konu başlıklarında domain adı tekrar kullanılmalı mıdır?

1) iPhone 11 Tanıtım Görseli ( tanitimgorseli.com/iphone-11-tanitim-gorseli) URL'de 2 defa "tanıtım görseli" kelimeleri oluyor.
2) iPhone 11 ( tanitimgorseli.com/iphone-11)
3) iPhone 11 Tanıtım Görselleri ( tanitimgorseli.com/iphone-11-tanitim-gorselleri )

Tavsiyeniz ne olur? SEO açısından hangisi en faydalı sonuç verir?

 • 1
 • 1
 • Domain Adının Konu Başlığında Kullanılması Faydalı Mı? için Yanıtlar

   İsmail Sağdıç
   İsmail Sağdıç

   29 Mayıs 2021, 00:43

   1

   Merhabalar,

   Öncelike sayfa veya kategori oluştururken oluşturacağınız içeriğe göre URL belirlemelisiniz. Örnek olarak ilettiğiniz tanitimgorseli.com adresi gibi bir adresimiz var ve Iphone 11 için tanıtım görseli paylaşacağız.

   Burada içeriğimizde Iphone 11'in tanıtım görselleri ile ilgili kullanıcıya bilgi sunduğumuz için URL'imizide "tanitimgorseli.com/iphone-11-tanitim-gorseli" şeklinde belirtmemizde fayda var. Önemli olan kullanıcı ile direkt olarak ulaşmak istediğiniz yapıyı belirlemeniz.

   Diğer bir senaryo da Iphone 11 ile ilgili bir içerik paylaşımı yapacak isek URL'imizi "tanitimgorseli.com/iphone-11" olarak belirlemeliyiz.

   Ek olarak seçeceğiniz alan adresinizde anahtar kelime seçmeniz arama motorları için çok eski bir kriterdir.

   Erhan Kolci
   Erhan Kolci

   24 Mart 2020, 16:14

   1

   "Tanıtım görseli" teriminin bir marka olmaması sebebiyle ürünle birlikte kullanılması daha sağlıklı olabilir. Asıl önemli olan ise içeriksel olarak bir bütünlük yakalamak. Anahtar kelimenin domainde geçiyor olması demode ve etkisiz bir kriter artık. Sizden sonra başka bir site çıkıp içerisinde "tanıtım" ve "görsel" kelimeleri geçmeyen bir domain alarak alt sayfalarını /iphone11-tanitim-gorseli/ şeklinde açacağı sayfalarla size rakip olabilir. Bu sebeple doğru yapı kullanıcıların yapacağı arama yönünde kurgulanmalıdır.

  Cevapla

  Domain Adının Konu Başlığında Kullanılması Faydalı Mı? Sorusunu Cevapla