Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

5 sene önce  |  1205 Görüntülenme

İngilizce bir domain adı altında Türkçe içerik üretiyorum. Domaini Türkçe yapmak ziyaretçi sayısını artırır mı? Değiştirmeli miyim?

 • 1
 • 1
 • Domain Adı SEO'ya Katkı Sağlar Mı? için Yanıtlar

   SEO Hocası
   Seo Hocası

   26 Mart 2020, 19:15

   1

   Bu tür sorular ile sık karşılaşmaktayız. Bu yanıtta sorunuzun cevabını detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

   Site ismi yani domainler doğrudan sitenin SEO performansına etki edecek kriterlerden biridir. Domainin anahtar kelime ve oluşturulacak içerik ile uyumu şarttır. Yeni kaydedilecek bir domainde hedeflediğiniz anahtar kelimenizi barındırması gereklidir. Bu sayede SEO açısından sizi büyük bir adım öne taşır. Bunun dışında domainde yer alan anahtar kelime domainin başlarında yer almalıdır. Çünkü domainin telaffuz sırası gereği önce anahtar kelime kullanılmalıdır. Örneğin Futbol ile ilgili bir domain için expertFutbol.com gibi bir isim yerine Futbolexpert.com gibi bir isim tercih edilmelidir. Bunun sebebi; Google'ın insan zekasını taklit etmeye çalışmasıdır. Yani Google Bot, tıpkı insanlar gibi metinleri soldan sağa okuyarak insan zekasını taklit etmekte. Bu düzenle birlikte öncelik olarak rastlayacağı kelimelere önem vermektedir.

   Anahtar Kelime Uygunluğu
   Kullanılacak domain anahtar kelime ile tam uyumlu olması şarttır. Anahtar kelimeyi kısmen barındıran veya gereksiz anahtar kelimeleri barındıran domainlerin SEO etkisi minimuma düşecektir. Örneğin SEO optimizasyon kelimelerini barındıran bir domain seçilirken SEOptimizasyon.com şeklinde bir domain seçilirse SEO veya optimizasyon anahtar kelimelerinden biri gözardı edilerek önemi büyük ölçüde azaltılmış olur.

  Cevapla

  Domain Adı SEO'ya Katkı Sağlar Mı? Sorusunu Cevapla