Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

9 sene önce  |  1622 Görüntülenme

biliyorum sizden hizmet almayıp bu soruyu sormam çok doğru bir davranış olmayacak belki ama bu sektörde bir isminiz ve güvenilirliğiniz olduğu için sıkıntıda kaldığım bir konuyu da size danışarak çözüm bulmak istiyorum.
Bir firmayla SEO anlaşması yaparak çalışmalara başladık. Ancak süreçle ilgili gecikmelerden ve raporların kalitesizliğinden şikayet ederek mail attım, konuyla ilgili ne çözüm ürettiler ne de olumlu bir dönüş yaptılar. Bir yıllık bir sözleşme yaptığım için de konuda çok fazla diretemedim, çünkü sözleşmeyi fesh etmem halinde yaptırımlar yer alıyordu. Ancak daha da kötüsü sitem başladığım konumlardan çok daha gerilere gidince yani yaptıkları SEO çalışmasından zarar görmeye başlayınca şikayet var sitesine şikayet açtım ve bir iki gün içinde bana sözleşmedeki "şikayetin dile getirilmemesi" kriterinin sebep gösterilerek dava açılabileceğini söylediler ve şikayeti istemeyerek de olsa kaldırmak zorunda kaldım. Sizce hakkımı nasıl arayabilirim ne yapabilirim.

 • 1
 • 1
 • Çalıştığım SEO Firmasını Şikayet Edemiyorum için Yanıtlar

   admin
   Admin

   7 Şubat 2015, 13:19

   1

   Bu türde çalışan ve işine güvenmediği için kendini bu şekilde koruma altına alan bir çok SEO firması bulunmaktadır. Sözleşmeyle müşterilerini 1 yıl boyunca resmen para ödemek zorunda bırakıp, çalışmalardan oluşan şikayetleri, olumsuzlukları yada memnuniyetsizlikleri dışarıya aktaramayacağınızı, memnuniyet yada sitenizle ilerleme sağlayamadıklarına bahaneler üreterek yada "Algoritma değişikliklerinden olan gerilemeler firmaya ait değildir" gibi anormal cümleler kurmaktadır.

   Algoritma değişikliklerinden olan gerilemeler SEO firmasına aittir çünkü SEO'nun amacı siteyi sadece ilk sayfalara getirmek değil, site sağlığını, stabilitesini, ileride yaşayacak sorunları tespit ederek düzgün, sağlıklı bir hale getirmesini de barındırmaktadır. Bir site inorganik çalışmalar yapılarak da ilk sayfaya getirilebilir fakat burada hedef kesinlikle kalıcı olmaktır, doğal olmaktır ve site için doğru kurguların yapılmasıdır.

   Bahsi olan SEO firması için ne gibi şikayet yapılabilir?

   Sözleşme maddelerinde yer alan konuları detaylı bir şekilde inceleyin. İncelemenin ardından da firmanın sorumlulukları içerisinde olan maddeleri tespit edin. Tespit edilen maddelerle ilgili firmaya geri dönüş yaparak "Sözleşme maddelerinde yer alan konuların gerçekleştirilmesi" hakkında bilgi maili geçin. Sözleşme süresince sizlere sözleşme içerisinde dahil olmayan fakat mail içerisinde vaat edilen bilgilendirmelerle geri bildirimde bulunun.

   Sözleşme süresi erdiğinde vaat edilen işlemler gerçekleştirilmemişse, tüm suçlar algoritma değişimi içerisine atılıyorsa (ki bu değişimler bir çok açık kaynakta tarih tarih veriliyor) soruşturma açabilir hem süre kaybı, hem siteniz için prestij kaybı hem de sözleşmede kendi sorumlulukları olmasına rağmen kısıtlayıcı içeriklerinden dolayı işlem gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda da sitenizin ilk halinden son haline kadar yapılması gereken işlemleri kontrol etmeli, sıralamaları takip etmelisiniz.

   SEO Hocası olarak bizlere gelen destek ve yardım maillerinden bazıları bahsettiğiniz konulardaki şikayetlere çözüm arayışında bulunan kişilere aittir. Bu konular genelde diğer SEO firmalarının şikayetleri ve neler yapabileceği hakkında olmaktadır. Bu konuda firmayla anlaşırken muhakkak sözleşmesini detaylı bir şekilde okumalısınız.

  Cevapla

  Çalıştığım SEO Firmasını Şikayet Edemiyorum Sorusunu Cevapla