Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

3 sene önce  |  921 Görüntülenme

Öncelikle geçen sorduğum Schema sorusuna verdiğiniz muhteşem cevap için teşekkür ederim. Yine bir kazık soru geliyor bağışlayın beni. Sorum şu yönde, doğru optimize edilmiş sitemiz sayfa hızı vs çok önemli gelecek teknoloji 5G hızıyla 1 gbps dosyalar 1 saniyede ineceğine göre bunun önemi ne olacak? Google nasıl bir yol izleyecektir?

 • 1
 • 1
 • 5G İçin Google Nasıl Bir Yol İzleyecektir? için Yanıtlar

   Berin Sur
   Berin Sur

   27 Temmuz 2021, 10:34

   1

   Merhaba,

   Artık daha fazla insanın masaüstü bilgisayarlardan çok cep telefonlarında arama yaptığı yaygın bir bilgidir. Birçoğu arama işlemine cep telefonundan başlar ve daha sonra işleme masaüstü bilgisayar veya tablet üzerinden devam edebilir. Google elbette sayfa hızını, hem mobil hem de masaüstü sıralamaları için bir sıralama faktörü olarak kullanmaktadır. Daha hızlı bir sitenin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması daha olasıdır. Bu, web sitemizin tamamen duyarlı, mobil cihazlar ve hız için optimize edilmiş olması gerektiği anlamına gelir.

   5G teknolojisinin önemi burada devreye girmektedir. Bahsettiğiniz gibi 5G hızı otomatik olarak şu an büyük öneme sahip sayfa yüklenme hızını artıracağından, farklı SEO unsurları muhtemelen ön plana çıkmaya başlayacaktır. Bu unsurların neler olacağını Google'ın getireceği güncellemelerle zamanla görmüş olacağız.

   SEO Hocası
   Seo Hocası

   25 Haziran 2020, 16:50

   1

   Çok güzel bir soru.

   Böylesi bir durumda 5G teknolojisini kullananlar için hız bir sıralama faktörü olmaktan çıkar
   ancak 4G - 3G hatta Edge kullanan gelişmekte olan ülkeler veya gelişmiş ülkelerde yetersiz altyapı sebebiyle köyler kasabalar varsa bunlar için hız önemli bir faktör olacak bu sebeple Webtures olarak yaklaşık 4 yıl önce ilk bizim ortaya attığımız SEO’nun geleceği Kullanıcı Deneyimine bağlı olacağı gerçeği gün geçtikçe geçerliliğini arttıracak.

   5G kullanıcıları için kullanıcının siteye, veriye, içeriğe ulaşma hızından ziyade ulaştıktan sonraki, scrolldown yapma oranı, sayfa gezme sayısı, sayfada kalma süresi (pogo sticking) gibi birçok veri çok daha önemli hale gelecek.

   5G çağında siteler hızlansın diye kaçındığımız kaliteli görseller bir yana, artık ziyaretçiye farklı deneyimler sunarak rakiplerden sıyrılmak için 3 boyutlu görseller, VR ve AR destekli web siteleri ve yeni birçok teknoloji için birbirimizle yarışıyor olacağız.

   En önemli soru şu olacak;
   3 boyutlu görselleri arama motorları okuyabilecek mi? Yazılımlar nasıl algılayacak? VR ve AR içerisindeki içerikler robotlar tarafından indexlenebilecek mi?

   Dolayısıyla 5G yi kafanıza takmayın gelin birlikte artan dijital teknolojik kullanım sonrası türeyecek farklı formatlardaki içerikler için nasıl optimizasyon yapacağımızı tartışalım.

  Cevapla

  5G İçin Google Nasıl Bir Yol İzleyecektir? Sorusunu Cevapla