SEO Hocası'na Sor

5G Teknoloji İçin Google Nasıl Bir Yol İzleyecektir?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Diğer SEO 3 ay önce 44 Görüntülenme

Öncelikle geçen sorduğum Schema sorusuna verdiğiniz muhteşem cevap için teşekkür ederim. Yine bir kazık soru geliyor bağışlayın beni. Sorum şu yönde, doğru optimize edilmiş sitemiz sayfa hızı vs çok önemli gelecek teknoloji 5G hızıyla 1 gbps dosyalar 1 saniyede ineceğine göre bunun önemi ne olacak? Google nasıl bir yol izleyecektir?

5G Teknoloji İçin Google Nasıl Bir Yol İzleyecektir? için Yanıtlar

 • SEO Hocası
  Seo Hocası 25 Haziran 2020, 16:50

  Merhabalar,

  Çok güzel bir soru.

  Böylesi bir durumda 5G teknolojisini kullananlar için hız bir sıralama faktörü olmaktan çıkar
  ancak 4G – 3G hatta Edge kullanan gelişmekte olan ülkeler veya gelişmiş ülkelerde yetersiz altyapı sebebiyle köyler kasabalar varsa bunlar için hız önemli bir faktör olacak bu sebeple Webtures olarak yaklaşık 4 yıl önce ilk bizim ortaya attığımız SEO’nun geleceği Kullanıcı Deneyimine bağlı olacağı gerçeği gün geçtikçe geçerliliğini arttıracak.

  5G kullanıcıları için kullanıcının siteye, veriye, içeriğe ulaşma hızından ziyade ulaştıktan sonraki, scrolldown yapma oranı, sayfa gezme sayısı, sayfada kalma süresi (pogo sticking) gibi birçok veri çok daha önemli hale gelecek.

  5G çağında siteler hızlansın diye kaçındığımız kaliteli görseller bir yana, artık ziyaretçiye farklı deneyimler sunarak rakiplerden sıyrılmak için 3 boyutlu görseller, VR ve AR destekli web siteleri ve yeni birçok teknoloji için birbirimizle yarışıyor olacağız.

  En önemli soru şu olacak;
  3 boyutlu görselleri arama motorları okuyabilecek mi? Yazılımlar nasıl algılayacak? VR ve AR içerisindeki içerikler robotlar tarafından indexlenebilecek mi?

  Dolayısıyla 5G yi kafanıza takmayın gelin birlikte artan dijital teknolojik kullanım sonrası türeyecek farklı formatlardaki içerikler için nasıl optimizasyon yapacağımızı tartışalım.

Cevapla

5G Teknoloji İçin Google Nasıl Bir Yol İzleyecektir? Sorusunu Cevapla

Soru Sor Cevapla