Web Standartları, internet sitelerini web tarayıcıları tarafından genel kabul görmüş bir kodlama yapısı içerisinde bulundurmayı amaçlamaktadır. Sitelerin tasarımı esnasında gözden kaçan veya yanlış bilinen kodlama hataları sebebiyle web siteleri farklı tarayıcılarda aynı şekilde görüntülenmez. Aynı zamanda bu hataların tarayıcılar tarafından okunarak yorumlanması güçleşmekte ve site hızında düşüş yaşanmaktadır.

Web standartlarını düzenlemede en çok kullanılan w3c.org sitesi ile sitenizin html kod yapısına ve css kod yapısına ait hataları tespit ederek, hatalar altında geçen açıklamalar ile hataların düzeltilmesini sağlayabilirsiniz.

Sitelerin oluşumu veya düzenlenmesi sırasında meydana gelen hataları temizlemek sitelerin farklı tarayıcılarda aynı şekilde hatasız açılmasını sağlayacağı gibi hızlı açılmasını da sağlayacaktır.

Firefox kullanıcılar için, Html Tidy eklentsini kurarak kaynak kodunda yer alan html hatalarını kolayca görebilir ve çözümünü örneklemelerle inceleyerek hataları giderebilirsiniz.