SEO Fiyat Hesaplama

Site Hızlandırma Teknikleri 4 – Linkler

Kısa Url

Bu makalemizde, Site Hızlandırma yazı serisinin 4. bölümü olan linkleri ele alacağız. Sitelerde onlarca dahili ve harici link bulunmaktadır. Her bir link için kullanılan html bazlı karakter sayısı, kullanıcıların gördüğü link isminin 3 - 4 katı olmaktadır. Örneğin "SEO Hocası" kelimesine verilecek bir link için <a href="https://www.seohocasi.com/" title="SEO Hocası">SEO Hocası</a> gibi oldukça uzun bir kod kullanılmakta ve bu linklerin sayısı arttıkça da metin / kaynak kodu oranı da oldukça azalmaktadır. Html boyutu arttıkça siteler yavaşlamakta ve sitelerin index hızında da olumsuz etkisi olmaktadır. Tüm bu sebeplerle site içi urller kısaltılarak yazılmalıdır. https://www.seohocasi.com/ yerine sadece bir / (slash) konulması site içi linklendirmede aynı şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Site içi 50 link olduğunu düşünecek olursak, 1 linkten 24 karakter tasarruf ve 50 linkten 1200 karakter tasarruf edilmiş olunacaktır.

Url Slash

Sayfalarda .html, .php gibi uzantıları kullanmanın gereksiz olduğunu bundan önceki yazılarımızda anlatmıştık. Sayfa uzantısı kullanımı hem SEO açısından hem de site hızı açısından zararlı bir uygulamadır. Tarayıcılar sayfa sonlarındaki uzantıları yorumlayıp ne şekilde açacağına karar vererek gözle görülmeyecek de olsa gecikme yaşamaktadır. Sayfa uzantısı kullanmayarak / ile adresleri sonlandıracak olursak, sayfalar web tarayıcıları gözünde bir klasör olarak görünecek ve urlyi açma işlemi daha kısa sürecektir. Aynı zamanda, html gibi bir uzantıyı kaldırarak her urlden kaynak kodunda 4 karakterlik tasarruf yapmak mümkün olmaktadır.

Url Sayısı

Bir web sitesinde otomatikleştirilmiş link gösterimleri, sitedeki sorgu sayısına dahil edilmektedir. Örneğin etiketler, sayfalar, yazılar, kategoriler, yazar urlleri vs. gibi veritabanından çekilen urller için her bir url sunucudan ayrı bir sorgu yapılmasını gerektirir. Bu sebeple, sorgu sayısının fazla olmasına yol açarak sunucunun aşırı sorgu karşısında yavaşlamasına ve sayfaların geç yüklenmesine sebep olur.

SEO Hocası
SEO Hocası
7 Eylül 2010

Site Hızlandırma Teknikleri 4 – Linkler için Yorumlar

 • ilker yıldız
  Ilker Yıldız 1 Şubat 2017, 01:36

  Benim aklıma bir şey takıldı. linkleri kısaltın demişsiniz. ilk yorum tarihi-2010 da yazınızda bu tarihden once yazılmış. yıl 2017 fakat bu sitede neden linkler kısa değil? gercekden merak ediyorum..

 • Ercan
  Ercan 7 Temmuz 2013, 22:48

  SEO analizi yapınca tüm sorgu şu kadar diyor. acaba o sorguların neler olabileceğini görebilmemiz mümkün mü bi araç yardımcı program ya da herhangi birşey ile

 • Rima Kazici
  Rima Kazici 25 Kasım 2012, 02:08

  kararsız kaldım kaldırsammı kaldırmasaammı diye benim ziyaretcim gunluk 1000 geçmez siz ne önrirsiniz

 • irfan
  Irfan 30 Aralık 2011, 17:46

  o sunucu tarafında olan bir şey, uygulamayı yazan kişi ona göre optimizasyon yapar zaten, benim işaret ettiğim nokta tarayıcıların php, asp ya da diğer uzantılara bakmaması noktasıydı

 • irfan
  Irfan 29 Aralık 2011, 08:56

  ” Tarayıcılar sayfa sonlarındaki uzantıları yorumlayıp ne şekilde açacağına karar vererek gözle görülmeyecek de olsa gecikme yaşamaktadır. ”
  yanlış bir bilgi, hiç bir tarayıcının sayfa uzantısına bakmak gibi bir kaygısı yoktur, tarayıcı gelen html kodları yorumlarlar sadece, php, ya da html uzantısı kısmını sunucu tarafı yapar ve normal (günde 10bin ziyaret alana bile) site sunucusuna çok fark edilir bir yük bindirmez.

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 29 Aralık 2011, 15:53

   @irfan, evet günde 10 bin ziyaretçi alsa da çok fark edilir bir yük oluşturmaz. Ancak yüzbinler söz konusu olduğunda .html ve php gibi uzantıların yorumlanması milisaniyelerle de olsa etki edecektir.

 • Volkan Ataç / Pcvolki
  Volkan Ataç / Pcvolki 30 Kasım 2011, 16:17

  320volt adlı arkadaşım sitede kullanılmadığını görmen normal sen sayfaya sağtuş kaynağı görüntüle olarak yapıyorsun değilmi çünkü sitenin kaynağı sende değil sunucu yorumluyor çünkü / karekterinden önce otomatik url yi ekliyor örnek kaynak koda sen /urunlerimiz.html olarak link verdiysen ftp ye atıp çalıştırınca com/urunlerimiz.html olarak gösterecektir.

 • Okcan Koyunsev
  Okcan Koyunsev 15 Haziran 2011, 18:55

  hocam bilgi için teşekkürler

  acaba bu işlemin kazancı ispatlandımı ? işe yarıyormu bu arada sizin kullanmadığını gördüm linkler normal görünüyor

  önerilerinizi her zaman dikkate alırım ama uygulamada görmeyince sormak istedim 🙂

  iyi çalışmalar dilerim

 • mehmet duman
  Mehmet Duman 16 Mart 2011, 12:01

  Bende Sanırım erkan1453 e katılıyorum html uzantısı yük getirmez kullanılması daha uygun olur

 • Gülselin Tüfekci
  Gülselin Tüfekci 22 Şubat 2011, 12:56

  Bu yazı yanlış olmuş bence. .html nin kodlara getireceği yük hiçbirşey değildir.

  Hatta burda root dan uzaklaştığınız için sayfa değeri düşecek. yani bir sayfa ana dizindeyse daha değerlidir alt klasörlerdeyse o zaman değerini kaybeder.

 • Servet Dereli
  Servet Dereli 7 Ekim 2010, 18:25

  Link kısaltmaları hem sayfanın domain bazında akılda kalmasını sağlar hem de kaynak kod’ta daha az karakter gösterilmesini… Sonuçta Index sayfası ne kadar düşükse site o kadar hızlı açılır ve bir o kadar da gereksiz kodlardan arınmış olur. Bu bağlamda linklerin kısa ama öz olması SEO açısından artı bir durum oluşturacaktır.

 • Saime Küçükbey
  Saime Küçükbey 10 Eylül 2010, 01:55

  gerçekten 10 numara bir yazı olmuş kaan teşekkürler bilgiler için. Eline koluna sağlık..

Site Hızlandırma Teknikleri 4 – Linkler için Cevap Yaz