ASO Nedir?

Kısaca Mobil SEO diyebileceğimiz ASO, mobil uygulamaların daha çok indirilmesini sağlamak için organik yolla kullanıcı kazanma yöntemidir. Mobil SEO kurallarını da App Store, Google Play gibi mobil uygulama marketleri belirlemektedir.

App Store Optimizasyonu Avantajları

İnsanlar %63 oranında arama yaparak uygulamalara erişiyor.

Mobil kullanım ve beraberinde uygulama kullanımı her geçen gün artıyor.

Bu optimizasyonu yaptığınız takdirde de hem rakiplerinize fark atmış olacaksınız hem de indirme oranları yükseleceği için gelirinizi artırmış olacaksınız.

App Store SEO Nasıl Yapılır?

Uygulama ismi

Aramalarda en önemli faktör; dikkat çekmeli, akılda kalmalı, hedef kitleye uygun olmalı, uygulamayı ifade etmeli. En çok aranabilecek kelimeleri tahmin edin, rakiplerinizi inceleyin. En popüler keyword=en fazla sonuç=rekabet. A/B testleri gerçekleştirin ve anahtar kelimelerdeki sıralamanızı takip edin.

İkon ve ekran görüntüleri

İkonlar uygulamanızın vitrinidir. Ayrıca ikonlar uygulamanın kullanım sıklığını da artırabilir. En dikkat çekici fotoğraf başta olmalı, dik ve yatay görüntüleri bir arada kullanın, dönüşüm oranına %100’e kadar etki eder.

Çoklu dil desteği

Dünyanın %3’ü Türkçe, %20’si İngilizce konuşuyor. Yerel dildeki yapılan aramalarda yer alın, öne çıkarılma şansınızı arttırır, dönüşüm oranına bazı ülkeler için %100 etki eder.

Uygulama boyutu

Appstore’da 50 mb üstü için wireless şart. Boyuta dikkat etmeyen kullanıcılar bile süre uzadığında indirmeyi iptal edebilir, kaldırılma oranınız artar.

Önemli ayrıntılar

Blogları ve haber sitelerini kullanın. Facebook+Twitter=Ücretsiz Trafik+Retention.

Uygulamanıza özel bir web sayfası oluşturun, web arama trafiğini hedefleyin.

On - Metadata

 • Uygulama Başlığı
 • Açıklama
 • Anahtar Kelime Alanı
 • Uygulama Simgesi / İkonu
 • Ekran Görüntüleri
Off - Metadata

 • Uygulama Derecesi (Ranking)
 • Yorumlar

App SEO Kriterleri

 • Uygulamanın adı
 • Uygulamanın açıklama metni
 • Uygulama logosu
 • Uygulama video’su
 • Uygulama yayıncısının markası
 • Uygulamanın özel olarak hazırlanmış ekran görüntüleri
 • Anahtar kelimeler

App Store SEO Sunumları


Kaan Gülten - Web ve Mobil SEO from indir.com

ASO Eğitim Videoları

App Store Optimizasyonunda ( ASO ) Kullanılabilecek Araçlar

Uygulama marketleri optimizasyonu konusunda tüm detayları açıkladıktan sonra şimdi kısaca internette yer alan ücretli ve ücretsiz yardımcı araçlardan, yazılımlardan bahsedeceğiz.
Apptamin

Bu araç ile uygulamalarınızın nasıl çalıştığını kullanıcılarınıza gösterebilmeniz için profesyonel videolar hazırlayabiliyorsunuz.

Flurry

Analiz araçlarındandır. Mobil uygulamaların analizini ve büyük verilerle desteklenmiş reklam içeriklerini, kampanyaları sunmaktadır. Ürün ve kampanyaları ile hedef kitlenize erişebileceğinizi vaad ediyor.

MobileDevHQ

Marketler içinde anahtar kelime analizi, anahtar kelime araştırması yapmak uygulama marketi arama performanslarını göstermek ve rekabet analizi yapmak için en kullanışlı araçlardan biri. Ücretsiz kullanım imkânı da sunuyor.

Appcase

SEO yönetim yazılımı olan Positionly tarafından piyasaya sunulan mobil uygulama analiz aracıdır. Appcase ile uygulamaların hangi anahtar kelimede kaçıncı sırada olduğunu, en popüler anahtar kelimeleri, gelir ve indirimle oranlarını takip edebiliyorsunuz.

Sensor Tower

Sensor Tower ile hangi kategorilerde hangi uygulamalar popüler, uygulamaların pazar performasının izlenmesi, anahtar kelime seçimi, günlük indirme ve gelir raporları gibi bilgileri sunmaktadır.

Appnique

Uygulamanıza gelen yorum ve puanların analizini, anahtar kelimelerde rakiplerinizin durumunu Appnique ile görebilirsiniz.