Site Hızının Seoya Etkisi

Bir sitenin hızı ziyaretçi sayısının artmasında olduğu kadar SEO'da da etkilidir.

Bir site ne kadar hızlı ise, bir şekilde siteye gelen ziyaretçi sitede başka sayfaları dolaşmakta daha eğilimli olacaktır. Dolayısıyla site içerisinde ziyaretçinin geçirdiği süre artacaktır. Buna bağlı olarak da Alexa ve Google Analytics gibi analiz sitelerinin "Hemen Çıkma Oranları" düşüş gösterecektir.

Sitenin hızlı yüklenmesi sonucu arama motoru botları da (örn:googlebot) sitede daha rahat dolaşabilecek, sitenin daha fazla sayfasını ziyarete edecek ve sitenin daha hızlı indexlenmesini sağlayacaktır.

Bir sitenin görselliği ve sunum kalitesi arttıkça kullanılan materyallerin boyutunun ve sayısının artmasından dolayı sitenin hızınında da büyük oranda yavaşlama olur. İşte bu gibi durumlarda, site hızının optimize edilmesi, sitede oluşan ağır yüklerin önüne geçilmesi için kullanılabilecek onlarca yöntem kullanılabilmektedir. Bu yöntemleri ilerleyen derslerde detaylıca anlatacağız.

Google ve Ziyaretçilerin bir sitede en büyük beklentisi hızdır. Google'ın hıza verdiği önem, Google Search Console'daki çeşitli kaynaklar ve arama sonuçlarında kendi hızını belirten göstergeleri kullanmasından anlaşılmaktadır.

Google'da bir arama yaptığımızda, sağ üst köşede, yapılan sorgu sayısına göre Google'ın hızını belirtmektedir.

SEO için yaklaşık 184.000.000 sonuçtan 1 - 10 arası sonuçlar (0,25 saniye)

Google Search Console'dan, Laboratuar altından Site Performansı bölümüne girerek, Google'ın sitenizi indexleme esnasında kaydettiği sunucu hızını ve bu hızı yavaşlatan etkenleri listelemektedir.

İlk resimde, Google'ın tarih aralığına göre çizdiği hız performansını görüyoruz. Örnekteki site Google'ın belirlediği hızlı olan yeşil alanın dışarısında yer almaktadır.

Aşağıdaki resimde ise, Google'ın yavaş gördüğü tüm sayfaları listeleyerek, bu sayfalar altında yavaşlatan faktörleri listelemektedir.

Site Hız Ölçümü

Sitenizin hızını ölçmek için kullanabileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır.

  • Yahoo Yslow Firefox eklentisi ile durum çubuğunda anlık olarak gezindiğiniz sitenin yüklenme hızını görebilirsiniz.

Yukarıdaki Yslow firefox eklentisi sayesinde seohocasi.com sayfasına girildiğinde.

Sitenin hız değerlendirilmesi : A (en üst düzey)
Sitenin kullanılan tüm objeler dahil toplam boyutu : 210,2 K
Sitenin yüklenme süresi : 0,128 saniye

  • Diğer bir yöntem ise, hız sorgulama siteleri

Aracı sayesinde sitenizin kaç sn. de açıldığını görebilirsiniz.

tools.pingdom.com
Sitesi sayesinde, detaylı olarak site ile birlikte yüklenen dosyaları ve bu dosyaların boyutları ile yüklenme sürelerini görebilirsiniz.

26 Şubat 2010, 00:09
SEO Hocası