SEO Fiyat Hesaplama

Site Hızının Seoya Etkisi

Bir sitenin hızı ziyaretçi sayısının artmasında olduğu kadar SEO'da da etkilidir.

Bir site ne kadar hızlı ise, bir şekilde siteye gelen ziyaretçi sitede başka sayfaları dolaşmakta daha eğilimli olacaktır. Dolayısıyla site içerisinde ziyaretçinin geçirdiği süre artacaktır. Buna bağlı olarak da Alexa ve Google Analytics gibi analiz sitelerinin "Hemen Çıkma Oranları" düşüş gösterecektir.

Sitenin hızlı yüklenmesi sonucu arama motoru botları da (örn:googlebot) sitede daha rahat dolaşabilecek, sitenin daha fazla sayfasını ziyarete edecek ve sitenin daha hızlı indexlenmesini sağlayacaktır.

Bir sitenin görselliği ve sunum kalitesi arttıkça kullanılan materyallerin boyutunun ve sayısının artmasından dolayı sitenin hızınında da büyük oranda yavaşlama olur. İşte bu gibi durumlarda, site hızının optimize edilmesi, sitede oluşan ağır yüklerin önüne geçilmesi için kullanılabilecek onlarca yöntem kullanılabilmektedir. Bu yöntemleri ilerleyen derslerde detaylıca anlatacağız.

Google ve Ziyaretçilerin bir sitede en büyük beklentisi hızdır. Google'ın hıza verdiği önem, webmaster araçlarındaki çeşitli kaynaklar ve arama sonuçlarında kendi hızını belirten göstergeleri kullanmasından anlaşılmaktadır.

Google'da bir arama yaptığımızda, sağ üst köşede, yapılan sorgu sayısına göre Google'ın hızını belirtmektedir.

SEO için yaklaşık 184.000.000 sonuçtan 1 - 10 arası sonuçlar (0,25 saniye)

Google Webmaster Araçları'ndan, Laboratuar altından Site Performansı bölümüne girerek, Google'ın sitenizi indexleme esnasında kaydettiği sunucu hızını ve bu hızı yavaşlatan etkenleri listelemektedir.

İlk resimde, Google'ın tarih aralığına göre çizdiği hız performansını görüyoruz. Örnekteki site Google'ın belirlediği hızlı olan yeşil alanın dışarısında yer almaktadır.

Aşağıdaki resimde ise, Google'ın yavaş gördüğü tüm sayfaları listeleyerek, bu sayfalar altında yavaşlatan faktörleri listelemektedir.

Site Hız Ölçümü

Sitenizin hızını ölçmek için kullanabileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır.

 • Yahoo Yslow Firefox eklentisi ile durum çubuğunda anlık olarak gezindiğiniz sitenin yüklenme hızını görebilirsiniz.

Yukarıdaki Yslow firefox eklentisi sayesinde seohocasi.com sayfasına girildiğinde.

Sitenin hız değerlendirilmesi : A (en üst düzey)
Sitenin kullanılan tüm objeler dahil toplam boyutu : 210,2 K
Sitenin yüklenme süresi : 0,128 saniye

 • Diğer bir yöntem ise, hız sorgulama siteleri

Aracı sayesinde sitenizin kaç sn. de açıldığını görebilirsiniz.

tools.pingdom.com
Sitesi sayesinde, detaylı olarak site ile birlikte yüklenen dosyaları ve bu dosyaların boyutları ile yüklenme sürelerini görebilirsiniz.

SEO Hocası
SEO Hocası
26 Şubat 2010

Site Hızının Seoya Etkisi için Yorumlar

 • Ezel Okkaya
  Ezel Okkaya 6 Aralık 2012, 12:59

  merhaba makale için tesekurler sıtesı natro alt yapısında ve çok yavaş ne yapmak gerek

 • Vira Zorkirişçi
  Vira Zorkirişçi 9 Ekim 2011, 15:53

  hocam yukarda gördüğümüz sitenizin hız göstergesi, 2 sn midir… ideal olan nedir…
  w3c bir sitenin,
  c class hostingler+yerel olması şartıyla yeterli hıza ulaşılabilirmi

 • Sidar Karadağ
  Sidar Karadağ 21 Haziran 2011, 15:56

  bu hostinglerin verdiği hosting hizmetlerini normal host almadan nasıl ölçebiliriz… ona göre hızlı hosta geçeriz.. çünkü genelde hep 100 mbit hız diyorlar ama yalan söylüyor çoğu lütfen bilgi verirmisiniz…

 • Ek İş İlanları
  Ek Iş Ilanları 2 Nisan 2011, 21:06

  Website Hız Testi

  Load time for ekislerim.com is 2.94 seconds.
  sorun mu var? Açılış hızı ne olmalı acaba! diğer sitede ise 0,9 değeri göstermişti

 • Kanaat Yerzhan
  Kanaat Yerzhan 2 Nisan 2011, 20:57

  merhaba, açmış olduğum sitelerde açılış hızının yavaş olduğunu söylüyorlar. bu değer nedir site açılış hızı süresi ne olmalıdır? şimdiden teşekür ederim.

 • Haldun Akış
  Haldun Akış 10 Şubat 2011, 08:42

  Evet hocam benım sunucumda problem vardı cok yavastı dedigininz gibi hemen sunucu degişikligi yaptım şimdi hızlandı.Paylaşım için teşekker ederim

 • Hiba Temizer
  Hiba Temizer 7 Ekim 2010, 19:31

  Cache eklentisi birebir. Site açılış hızı ne kadar yüksekse ziyaretçi o kadar hızlı gezer siteyi ve Google botları da o kadar hızlı indeksler. Yine SEOHocasi.Com’dan başarılı bir makale.

 • Cem Tuzlu
  Cem Tuzlu 27 Temmuz 2010, 00:00

  Üstadım sorduğum sorulara çok güzel açıklamalar ile cevap verdiniz teşekkür ediyorum.Bu blog download sitesi ise de yinede girmem gerekir mi etiket.Etiketi birazda sitenin açılışında sql de fazla yer tutuyor diye kullanmak istemiyorum.Yani etiketsiz bir sayfanın açılışı ile etiketsiz bir sayfanın açılış hızı ile arasındaki fark olduğunu düşünüyorum.Ayrıca konu resimlerinide kendi hostumda barındırıyorum SEO açısından bir zararı varmıdır.Çok soru sordum biliyorum ama sizin gibi üstadların ağzından doğru cevapları almak inanın insanı bambaşka yapyıor.

  Saygılarımla ;

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 27 Temmuz 2010, 18:28

   Merhaba Cem, Etiketleme sistemi download siteleri için daha önemlidir. Çünkü, bir programın farklı şekillerde yazılması söz konusu olabilir. Sizin konu “a programını indir” iken, “a program download”, “a programı son sürüm” gibi etiketler ekleyerek bu aramalardan da hit almanız mümkün olmaktadır. Aynı zamanda kullanılan etiket sayısı kadar index sayınız arttığı için de ekstra bir fayda sağlamaktadır.
   Etiketler, sorgu sayısını arttırdığı için sitede yavaşlamalara sebep olabilir, Ancak kesinlikle etiket sisteminin sağlayacağı fayda ile kıyaslanmaz.
   Konu resimlerini kendi sunucunuzda barındırmanız en doğrusudur. Resim aramalarında da hit sağlarsınız. Ekstra dns sorgusu oluşturmayarak sitenizi yavaşlatmamış olursunuz. Başka siteler sizin sunucuzdaki resimleri kullanırsa, alexa ve SEO kalitenize katkı sağlamış olurlar.

 • Cem Tuzlu
  Cem Tuzlu 26 Temmuz 2010, 23:30

  Üstadım allah senden razı olsun eklentiler ilaç gibi geldi.Çok teşekkür ederim.Etiketler hakkında da birşey danışmak istiyorum hocam.Ben bloguma hiç etiket girmiyorum bir sakıncasını görürmüyüm ben etiket girmemeyi bir avantaj olarak görüyorum sizce yanlış mı düşünüyorum.Ve robots.txt dosyamda ise şu yazıyor üstadım ;

  User-agent: *
  Allow: /

  Herhangi bir zararı var mıdır? Herşey için çok teşekkür ederim SEOhocasi.com gözümde kat ve kat büyüdü.

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 26 Temmuz 2010, 23:36

   Her yazıya mutlaka konu ile alakalı 3 – 5 etiket girin. Etiketler faydalıdır ancak fazlası zarardır.

   User-agent: *
   Allow: /

   şeklindeki kodun zararı yoktur. Bu kodu eklediğinizde, sitenizdeki dizinlerin tamamı arama motorlarının erişimine açılmış olur. Kısıtılamak istediğiniz sayfalar varsa, disallow ile onları belirtmeniz gerekir.

 • Cem Tuzlu
  Cem Tuzlu 26 Temmuz 2010, 20:24

  Üstadım verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Şimdi daha iyi anladım.Bir sorum daha olacaktı size.Cache eklentisi için hangi eklentiyi önerirsiniz ve WordPresste bileşenlere arama kutusunu koyduğumuz zaman yapılan aramalar için sadece konu başlıklarına bakması için ne yapmalıyız.Acil ihtiyacım var üstadım bu bilgiye.Siteniz ile karşılaştığımdan beri sık kullanılanlarıma ekli.

  Bu sorumada cevap verirseniz allah sizden razı olsun.Mesela sizin sitenizdeki gibi arama yerinden bahsediyorum.Yani konunun içeriğindeki kelimelere değilde sadece konunun başlığına bakacak.Şimdiden teşekkür ederim.

  Saygılarımla ;

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 26 Temmuz 2010, 20:29

   Merhaba, Cache eklentisi için önerim w3 total cache eklentisidir.
   Benim sitede dediğiniz şekilde arama yapılmıyor. içerik de aramaya dahil. Ama dediğiniz işlemi yapan galiba şu eklenti.

 • Cem Tuzlu
  Cem Tuzlu 25 Temmuz 2010, 12:33

  Merhabalar üstadım benim bir sorum olacaktı.Öncelikle mükemmel bir makale olmuş emeğine sağlık.Soruma gelecek olursam ;

  Googlenin sayfa hızı ile önerdiği 3kelimeden hiçbirşey anlamadım.Yani ;

  Dns aramalarını en aza indirin derken ne demek istiyor ve ne yapmalıyız.

  Gzip sıkıştırması derken ne demek istiyor ve ne yapmalıyız.

  Ve son olarakta üstadım hesabımdaki grafiğe baktığım zaman Üstte yavaş altta Hızlı yazıyor hangisine bakmam gerekiyor nasıl anlayacağım.Dört gözle cevabınızı bekliyor olacağım.

  Saygılarımla ;

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 26 Temmuz 2010, 01:01

   Bir sitede, harici kaynaklı dosyaların çalıştırılması ayrı dnslerin sorgulanması yoluyla gerçekleştirilmektedir. Google, sitelerin dns sorgu sayılarının sitenin yavaşlamasındaki en önemli faktör olduğunu bilmekte ve bu sebeple webmaster araçlarında site hızlandırma bölümünde tavsiyeler arasında bu konuya değinmektedir.

   Gzip sitelerdeki html dosyalarının %80e varan oranlarda sıkıştırılarak, arama motoru botları tarafından daha hızlı okunmasını ve kullanıcılar tarafından da sitelerin daha hızlı açılmasını sağlar.

   Grafik, sitenizin belirli periyodlara göre hızını gösterir. Yeşil bölge hızlı bölgedir. grafiğin bu bölge içerisine girmesi sitenizin hızlı olduğunu belirtir.

 • Sinan YORULMAZ
  Sinan Yorulmaz 27 Şubat 2010, 12:37

  Güzel bir makale olmuş. Benim sitem baya bir yavaş. Son zamanlarda tekil ziyaretçi sayısında baya bir düşüş yaşıyorum. Bundan olsa gerek. Çünkü index sayım oldukça iyi.

Site Hızının Seoya Etkisi için Cevap Yaz