2022'de SEO' trendlerinden bahsederken bilmeniz gereken çok şey bulunuyor. Özellikler SEO konusunda başarılı bir hale gelmek ve sitenizin trafiğini arttırmak istiyorsanız 2022 SEO trendlerini derinlemesine incelemeniz gerekmektedir.

 • SEO, işletmeler için dijital pazarlamaya yönelik önemli bir destekleyici stratejidir.
 • Kullanıcı ve SEO etkisi, sitenin geleceği için inkar edilemez.
 • Kullanıcı Deneyimi, arama motorları için fazlasıyla önemlidir.
 • Yerel SEO, işletmelerin yerel izleyicilerden hit alması için önemlidir.
 • Uzmanlık, Yetki ve Güvenilirlik yönü, Google tarafından bir sıralama faktörü olarak tanımlanır.
 • Yapılandırılmış veriler, SERP'lerdeki kullanıcılar için zengin sonuçlar sunmanıza yardımcı olabilir.

2022 SEO trendleri

Yukarıdaki maddeler doğrultusunda belirli SEO kuralları 2022 yılında popüler olarak kullanılmaktadır. Siz de bu trendler hakkında bilgi sahibi olarak web sitenizi 2022 yılında daha güçlü bir hale getirebilirsiniz. 2022 SEO ajansı çalışmaları trend olan ve herkes tarafından tercih edilen SEO trendleri ise şöyle;

Google'ın İstediği SEO'yu Yapmak

Dünyadaki web sitelerinin sayısı 2022 yılında da olacağı gibi katlanarak artmaktadır. Böyle bir durumda Google'ın çok fazla site taraması gerekecektir. Ancak Google'ın kaynakları sınırsız olmadığı için çoğu web sitesi taranma listesinin sonuna alınacaktır. Eğer ki tarama bütçemizi doğru bir şekilde optimize edersek Google'ın işini kolaylaştırmış olacağız. Google için değerli olan tarama bütçesini bizim web sitemize harcarken bütçemize değecek kaliteli içerikler sunmalıyız. Böyle bir durumda Google daha fazla web sayfamızı tarayarak web sitemizi ödüllendirecektir.

Site Hızını Optimize Etmek

Tarama bütçesini optimize etmek söz konusu olduğunda site hızı kaçınılmaz bir optimizasyon olacaktır. Site hızımızı optimize etmemiz hem Google açısından hem de kullanıcı deneyimi açısından oldukça önemli bir durumdadır. Site hızımızı optimize ettiğimizde web sayfalarımız hızlı açılacağı için tarama bütçemizi daha iyi kullanabiliriz. Ayrıca kullanıcılara daha hızlı bir web sitesi deneyimi yaşatacağımız için Google 2022 yılında bizleri ödüllendirecektir.

Kullanıcı Deneyimini Optimize Etmek

Google'ın 2021 yılında yapmış olduğu çoğu güncelleme kullanıcı deneyimi odaklıydı. 2022 yılında ise yapılacak algoritma güncellemelerinin yine kullanıcı deneyimi odaklı olmasını bekliyoruz. Hali hazırda Google 2022 yılının şubat ayında masaüstü web siteleri için Core Web Vitals güncellemesi yayınlayacağını bildirmişti. Bu nedenle bu güncelleme için de hazırlık yapmakta fayda var.

1. Alışveriş Sistemleri İçin Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı deneyimi, satın alınan herhangi bir ürünün veya kiralanan hizmetin en önemli ayrıcalıklarından biridir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre çevrimiçi alışveriş yapanların yüzde 88'i kötü bir kullanıcı deneyimi yaşadıktan sonra siteye geri dönmüyor. Bu sebeple sayfanızı ziyaret eden kullanıcıları memnun etmek oldukça önemli. Aslında, çevrimiçi işletmeleri yüzde 70'i kötü kullanıcı deneyimleri nedeniyle başarısız oluyor, bu nedenle hız testi çok önemlidir. Bu aynı zamanda çekici ve verimli bir kullanıcı arayüzü (kullanıcı arayüzü) sağlamanın da önemli olduğu anlamına gelir. En iyi kullanıcı deneyimi oluşturmak için de sitenizde bazı geliştirmeleri yapmanız gerekmektedir. Bunlar;

 • İnanılmaz derecede hızlı yükleme süreleri sağlamak
 • Kullanıcıları sorunsuz bir şekilde keşfetmeye teşvik etmek
 • Gezinmesi kolay arayüz sağlamak
 • Beyaz alanın, yazı tiplerinin ve yüksek kaliteli görüntülerin yeterli kullanımını sağlamak
 • Kullanıcılara ve deneyimlerine rehberlik edecek görsel yardım sağlamak (adım adım gösterilecek hızlı bir video kılavuz)
 • Kullanıcı dostu URL'ler ve site haritası oluşturmak
 • Web sitesi tasarımını kullanıcıların belirli işlevleri bulmalarına yardımcı olacak şekilde düzenlemek
 • Kayıtlı üyeler ve çok daha fazlası için harika kullanıcı kontrol panelleri oluşturmak

2. Doğal Dil ve Güçlü İçerikler Kullanmak

Çeşitli kelime araçları ile SEO planlamaları yapın. Anahtar kelime seçimlerini kolaylaştırın ve internet ortamında ön plana çıkın. Web sitenizin doğal dil kullanmasına özen gösterin. Dilin doğallığı, yapılan sesli aramalarda ve diğer aramalarda web sitelerinizin üst sıralara çıkmasını ve daha fazla trafik almanızı sağlar.

3. Müşteri Analitiği

Müşteri analitiği, kuruluşlara beklenen, alakalı ve zamanında teklifler sunmak için gereken müşteri görüşünü sağlayan süreçleri ve teknolojileri ifade eder. Müşteri analitiği web sitelerinin trafik alabilmesi açısından çok önemlidir. Nedenini anlamak için şunu düşünün: Müşteriler her zamankinden daha hızlı bağlantı kurabileceği ve aradıklarını bulabilecekleri web sitelerini tercih ederler. İnternet kullanıcıları, nerede alışveriş yapacakları ne alacakları ne kadar ödeyecekleri vb. Gibi bilgilere her yerden, her zaman erişebilir. Bu, kuruluşunuzla etkileşimde bulunurken nasıl davranacaklarını anlamak için öngörü edinmeyi giderek daha önemli hale getirir, öngörü sayesinde web siteniz müşterilerinize daha hızlı bir şekilde hizmet verebilir. Müşterilerin satın alma alışkanlıklarına ve yaşam tarzı tercihlerine ilişkin anlayışınız ne kadar derin olursa, gelecekteki satın alma davranışlarına ilişkin tahminleriniz o kadar doğru olur ve müşterileri yabancılaştırmak yerine onların ilgisini çeken teklifler sunma konusunda o kadar başarılı olursunuz.

4. Bilgi Grafikleri

Google'ın kim olduğunuzu, ne sunduğunuzu ve hangi kitleye hizmet ettiğinize dair bilgileri web sitenizde bulabilmesi, sitenizin üst sıralar daha hızlı bir şekilde çıkmasını sağlar.  Bu sebeple, web sitenizin içerisinde hangi hizmet dalına karşın satış yaptığınızı, hedef kitlenizin ne olduğunu ve kim olduğunuzu belirleyen içerikler de koymanız gerekir. Bunların yanı sıra, bilgi grafikleri ve çeşitli varlıklar ile sitenizi canlandırmanız müşterilerin ilgisini çektiği gibi Google’ın da ilgisini çeker ve eşleştirmelerde daha fazla görünebilen bir web sitesine sahip olarak, site trafiğini büyük oranda arttırabilirsiniz. Bunların yanı sıra, bulundurmanız gereken bazı bilgiler de vardır. Bunlar;

 • Eksiksiz ve doğru bir organizasyon işaretlemesi sağlamak.
 • Vikipedi gibi ilgili bilgi tabanlarında bir mevcudiyet oluşturmak.
 • Google'ın gönderileri özelliğini kullanmak için bilgi panelinizi talep etmek
 • Fiziksel işletmeler için Google My Business profili oluşturmak

Özellikle Google My Business hesaplarının bağlandığı web siteleri, Google tarafından daha güvenli olarak algılanmaktadır.

5. Temel Web Sayfa Optimizasyonu

Web siteleri ve işletmeler, rakiplerinin gerisinde kalmamalarını sağlamak için site optimizasyonuna öncelik vermelidirler. Sayfa hızı, mobil uyumluluk oluşturma, görüntü optimizasyonu ve güvenlik protokollerine kadar her şeyin optimize edilmesi gerekiyor. Optimize edilmesi ve sitenizde bulunması gereken özellikler ise şöyle;

 • Sayfaların ne kadar hızlı ve sorunsuz yüklendiği.
 • Sayfaların kullanıcı etkileşimlerine ne kadar çabuk yanıt vereceği.
 • Bir web sitesinin mobil cihazlarda kullanımı ve gezinmesi ne kadar kolay olduğu
 • Kullanıcılar siteye göz atarken bir sitenin bağlantısının güvenilirliği

Sayfa deneyimini SEO iş akışınıza dahil etmek, yalnızca web sitenizin performansını ve sıralamalarını yaklaşan algoritma güncellemesinden önce kanıtlamaya yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda kullanıcı deneyimini ve dönüşümlerini de iyileştirecektir. Google'ın sitenizdeki en iyi içeriğe her yerden erişebildiğinden ve sitenizin rakiplerinizden ölçülebilir şekilde daha iyi bir kullanıcı arayüzüne sahip olduğundan emin olmanız da gerekiyor. İçeriğinize bakmak için makine öğrenimini ölçün, test edin ve kullanın. Bu size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Ayrıca Google'ın Temel Web kalitesine odaklanması, sitelerin ne kadar sinir bozucu olabileceğini ölçmeye başladıklarını gösteriyor, bu nedenle kullanıcılarınıza güzel bir deneyim yaşatmayı hedefleyin, böylelikle Google’da üst sıralara çıkmanız mümkün.

6. Mobil SEO

Web sitenizin mobil bir perspektiften iyi performans göstermesini sağlamak, aramaların çoğunun yapıldığı yer olduğundan odak noktası olmaya devam etmelidir. Yani, web sitenizin mobil performansı ve kalitesi de yüksek olmalıdır. Aramaların çoğu telefonlar üzerinden yapılmaktadır. Mobil tasarımlarınızı da gerçekleştirirken kullanıcıları düşünmeniz gerekir. Günümüzde aramaların büyük bir çoğunluğu mobil cihazlar üzerinden yapılmaktadır. Sayfalarınızı yakından incelemek mobil kullanıcıların her zaman yaptığı işlemlerden biridir. Bu sebeple, mobil kullanıcıları düşünmeniz sitenizin daha olumlu dönütler almasını sağlar. Ayrıca mobil cihazlarda değerli içerik ve resimleri kullanmanız da gerekiyor.

7. Yeniliklere Uyum Sağlayın

Temel beceriler ve bilgiler hala önemli olsa da sitenizin hızlı değişikliklere uyum sağlaması için esnek olması gerekir. Bu adım içerisinde tema ve konu yenilikleri de yer alıyor. Sitenizin her zaman güncelliğe uyum sağlaması, belirli aralıklarla güncellenmesi de SEO açısından önemlidir.

8. Daha Fazla Otomasyon

Web sitenizde daha fazla SEO optimizasyonu yapmanız da uyumluluk açısından önemlidir. Devamlı olarak güncellenen SEO kurallarına ve anahtar kelimelere uyum sağlamanız, web sitenizin ön plana çıkmasını sağlayacaktır.

9. Long Tail Anahtar Kelimeler Kullanın

Rekabette öne geçmenize yardımcı olabilirler, ayrıca insanların internette aramayı fiilen nasıl kullandıklarıdır. Long tail anahtar kelimeler içeriğinize bağlam sağlar ve ayrıca %36 dönüşüm oranına sahip ortalama long tail bir anahtar kelimeyle daha iyi dönüşüm oranlarını destekler.

 • Long tail anahtar kelimeler için kaynak olarak Google önerilerini ve varyasyonlarını kullanın
 • Google ile ilgili aramalar da iyi bir kaynaktır
 • İçeriğinizi nasıl yapılır soruları için özel olarak optimize edin
 • Daha fazla bilgi için analizlerinizi ve arama sorgusu raporlarınızı da inceleyebilirsiniz.
 • EHow, Wikipedia ve çeşitli Soru-Cevap sitelerindeki konulara göz atın

10. Müthiş İçerik Kalitesi

İster yazılı ister animasyonlu olsun, isterse video-ses formatını kullanıyor olsun, içerik her zaman önemli olmuştur. İnteraktif içerik ve infografik kullanımı inanılmaz trafik mıknatıslarıdır. İçerik pazarlaması, izleyiciler için tutarlı, alakalı ve değerli içeriğin oluşturulması ve dağıtılmasına odaklanır.

 • Orijinal kalın ve intihalden kaçının
 • Ana noktalara çözümler sunun
 • Kullanıcılar için içeriği okuyucu dostu ve sindirilebilir hale getirin
 • İçeriğinizin bağlamını desteklemek için görsel yardımcılar ekleyin
 • Kullanıcı sorgularını çözmeye yardımcı olmak için eyleme geçirilebilir ipuçları sağlayın
 • Başlıklarınızı güçlü tutun ve gerçeklerinizi güvenilir kaynaklardan doğru tutun
 • Zaten yayınlanmış içeriğinizi taze tutmak için güncellemekten asla çekinmeyin

11. Video Pazarlama Stratejisi

Günümüzde videolar, muhtemelen bugün çevrimiçi kullanıcılar tarafından tüketilen en popüler medyadır.

 • Kullanıcı amacına odaklanan eğitici veya demo videolar oluşturun
 • SEO içeriği ile videoları optimize edin
 • Güçlü medyalar ekleyin
 • Çoğunlukla bilgilendirici olun ve çok az satış yapın
 • Videonun başlangıcı en önemlisidir

12. Sesli Arama Optimizasyonu

 • Yerel listeler ve sesli aramalar önceliklidir
 • Zengin yanıtlar için optimize edin ve yapılandırılmış veri yönergelerinden yararlanın
 • Ürün sayfalarınız ve bloglarınız için SSS ekleyin
 • İçerik için konuşma dilinden yararlanın

Dünyadaki online varlığa sahip her işletme, daha fazla trafik elde etmek ve daha fazla satış elde etmek için daha iyi ve daha gelişmiş SEO taktikleri peşinde koşmaktadır.  Yukarıdaki maddeler, günümüzde sıklıkla uygulanan SEO trendleri arasında yer almaktadır.