Penguen Güncellemesi Sonrasında Sıfırdan Link İnşası

              Google Penguen’in bazı siteleri engellemesiyle birlikte web sitesi yöneticileri link inşasına sıfırdan başlamanın daha iyi olacağı fikrinde birleşmekteler. Bu süreçte birçok kişi Google sıralamasındaki eski yerlerine hızlı bir şekilde nasıl geleceklerini düşünüyor. Site sahipleri ise uyarılar bölümünde hata aldıktan sonra link hatalarını gidermek için uğraşıyorlar.

            Bu durum “sıfırdan akıllı bir bağlantı için kullanılabilecek bir taslak var mıdır?” sorusunu ortaya çıkarıyor. Ben sistemin en iyi performansla çalışması için diğer bazı şeylere ihtiyaç duyduğumuz gibi böyle bir taslağın da mevcut olduğunu düşünüyorum.

            Başlangıç olarak her site için önemli olduğunu düşündüğüm Google Webmaster Tools ve Analitics hakkında konuşalım. Bazıları Google’a bilgi vermenin kötü bir fikir olduğunu tartışsa da, eğer her şey için Google’a güvenmeyi planlıyorsanız, sitenizin nasıl göründüğünün bilinmesi için Google’a senkronize olmaya ihtiyacınız var demektedir. Tabi ki analitik platformlar için başka alternatifler de var ama bunun üstesinden gelebilen başka bir şeyi şimdilik bulamadım.

Google araçları, linkleri oluştururken ihtiyaç duyacağınız sitenize kimin geldiği ve nerden geldiği bilgisini sağlar. Analitics özelleştirilebilir araçtır ve gösterge panelinin hizmete girmesi ile link oluşturmaya başlarken size aradığınız veriyi gösterecek hızlı bir göz atmayı gerçekleştirebilirsiniz.

Şimdi işin özünü kavramak için birçok insanın takip ettiği link çeşitlerini ayıralım. Daha sonra takip etmek için basit temel bir plan ortaya koyacağız.

 

            Dizin Linkler  

 

İlk olarak SEO yapmaya başladığımda dizinler bir zorunluluktu. Bugünlerde o kadar değil. Son zamanlarda Google’da listeden çıkarılan ücretsiz dizinler hakkında konuşulduğunu görmekteyiz fakat somut sonuçlara göre hiçbir şey göremedim.

Benim fikrim? BOTW gibi bazı büyük kaliteli dizinler bulunmaya değerdir. Fakat ben alt kısımdakilerde bulunarak zaman harcamayacağım, en azından işe girişiyorken değil. Şimdi daha iyi linklerin var olduğunu düşünüyorum.

           

Blogroll Linkler  

Dürüst olmak gerekirse blogroll linkleri beni yorar. Bir noktaya kadar suistimal edilirler ki potansiyel olarak düzenli bir editoryal linkinden daha az değerlidirler. Fakat tam manasıyla ilintili ve kaliteli blogroll linkleri görebilirsiniz. Bu sizin tüm resimde bakmanız gereken yere bağlıdır.

Eğer bağlandığınız hiçbir yerle bağlantısı olmayan çılgın türde sitelere giden 10 blogroll linki olan bir site görürseniz o sayfada blogroll linki görmek istemeyeceğinizi söyleyebilirim. Eğer ebeveynlikle alakalı bir blog bulursanız ve diğer büyük kaynaklara giden 10 büyük blogroll bağlantısı varsa bu mantıklı olabilir. Benim blogroll linkleriyle sorunlarımdan biri sitewide olmaları ve ben sitewite linklerin büyük bir fanı değilimdir.

           

Sitewide Linkleri

Sitewide linkleri bir sitenin her sayfasında görünen linklerdir. Blogroll linklerinde, altbilgi linklerinde veya kenar çubuğu linklerinde görebilirsiniz. Eğer 100 sayfalık bir sitede sitewide linki alırsanız backlink profilinizde saklanan 100 adet linkiniz olmuş olur. Bir acemi için hoş görünse ilerlemeyi ölçmek için sayılara bağlı kalan biri için ideal değildir.

Google bu 100 linki 100 link olarak hesaplamaz. Onları bir link gibi hesaplar. Onlardan hoşlanmamama bunlar neden olmasa da link profiline gelen yığın saçlarımı yolmama sebep olur.

Neyse ki birçok analiz aracındaki sitewide linklerini görmezden gelebiliyorsunuz. Fakat bugünlerde yine de amaçlı bir şekilde bir sitewide linkini takip etmemelisiniz. Bir tane deneyin fakat fazlasıyla vaktinizi harcamayın.

 

            Yorum Linkleri

Birçok link gibi yorum linkleri ilintili ve akla uygundur. Buna rağmen bunlar da suiistimal edilirler ki konuşmanın geçtiği yerin gerçekten ekli olmadığında takip etmemenizi tavsiye ederim.

 

Julie Joyce konuşuyor

22 Mayıs 2012 akşam 6.06 (Düzeltme)

Spor fanatiği değilim ve bu postayı ilk okuduğumda onu sevdim… İnsanların neden gerçekten oyunlardan hoşlandıklarını açıklıyor bence. Beysbol birçok kişi için çok büyük bir şey ve ben yakın zamanda bir oyuna katıldım, patladım. Birçok entelektüelin beysbol fanatiği olduğu da komik ayrıca.

 

Cevap

 

Burada şirketimin yaptığı bir bloğa eklediğim bir yorumun linkinin örneği var. Burada arka plan şehrimiz New York gazetesinde çıkan bir makalede görünüyor. Böylece birçok insan New York Times’da daha olumlu şekilde bahsedilmekten çok fazla memnun oldular.

Fakat Google benim amacımı düzgün bir şekilde analiz edecek mi? Bundan şüpheliyim. Ama kullanıcılar için iyi olacağını düşünüyorum.

Yine de yorum linkleri yaptığınız şeyin büyük kısmını kaplamamalı.

 

            Sosyal Medya Profil Linkleri

 

Gerçekten ama gerçekten çok sevdiğim linkler bunlar. Twitter, Facebook veya Pinterest gibi sosyal medya platformlarında bir linki kendi sitenizde listeleyebiliyorsunuz. Sosyal olarak tanıttığınız linkler genelde takip edilmez (ve eğer edilirlerse çokça değişirler) fakat bu profil linkleri ilk olarak link oluşturmanın mükemmel bir yoludur.

(Wikipedia’dan link verdiğim için şikayet etmeyin… Burada bir kaç büyük sosyal ağ sitesi var.)

 

İçerik Linkleri  

 

Bunlar benim kesinlikle favori link çeşidim. Bunlar sizin gönül rahatlığı ile ve sorgusuz sualsiz alacağınız linklerdir.

Editoryal link almak için, insanları baştan çıkaracak şeyi yapmalısınız: mükemmel içerik yarat ve onun önünde insanlara eriş.

Buna rağmen bu tür linklere ağlardan da ulaşabilirsiniz, çevrimiçi ya da çevrimdışı. Örneğin Twitter’da biriyle konuşmaya başladın ve o daha sonra senden ve senin sitenden bahisler içeren bir blog yazdı. İşte bu kadar. Belki de biriyle bir restoranda tanışır ve ona URL’nizle birlikte iş kartınızı verirsiniz, sonra o haftalık yerel işler özetine seni ekler.

 

Misafir Mesaj Linkleri  

 

Bunu seviyorum. Çünkü bir parça zorlu içerik yazmak için zaman harcadığınızda ona değer kazandırıyorsunuz ve onun için bir link alıyorsunuz. Konuk postadan birkaç mükemmel link elde ettim ve şimdi şirketimin bir bloğu var. Birinin size içeriğe katkı sağlamada yardım etmesinin çok mükemmel bir şey olduğunun fazlaca farkındayım. Bunu öncelikli stratejim olarak kesinlikle kullanıyorum.

Misafir mesaj fırsatları bulmak için My Blog Guest gibi bir topluluğa üye olabilir veya çok basit aramalar yapabilirsiniz:

anahtar kelime + “misafir mesajı kabul et”

anahtar kelime+  “bizim için yaz”

anahtar kelime +”bizim için blog”

 

Bu tür sorgular için en az günde bir kez çalışan bazı Google uyarılarını da kurarım. (Hoş ayarlar için arama sorgularıyla daha ilerlemiş olacağınız kesin. Öyleyse onunla oynayın ve en iyi sonucu ne veriyor görün.)

Anladınız… bunu motor aramalarla sınırlamayın, bu fırsatlar için sosyal medya platformlarında aramak için kullanabileceğiniz bazı fantastik araçlar vardır. Benim bu aralar favorim Icerocket.

 

Kaynak Linkler  

 

Kaynak linkleri şunlardır: kaynaklar için linkler, bunlardan biri umarım sizinkidir. Hala link sayfası olan bazı eski siteler bulabilirsiniz (inanılmaz bir şekilde bazıları hala iyiler) ve bir postada kaynak listesi olan siteler bulabilirsiniz. Eğer işe giriyorsanız kesinlikle etrafınıza sizinkine benzeyen kaynak listesi olan yerler var mı diye bakın, ağ yöneticisiyle iletişime geçin ve link sorun.

Kaynak link fırsatları bulmak için çok basit bir şey deneyin:

anahtar kelime + “kaynak”

 

Bağlanmak istediğiniz sitenin kaynaklar için bir yerinin olup olmadığını görebilirsiniz. Bazen bir link almanın (bu spesifik listeye kaydolmanızı ve sebebini açıklamanızı tavsiye ederim) e-mail üzerinden ani baskın yapmak ve link araştırmaktan daha kolay bir yolu da olabilir.

 

“Bir Link Alabilir Miyim?” Linkleri

 

Bunlar tabii ki sizin hoş bir şekilde sorduğunuz linklerdir. Editoryal linkler hariç diğer hiç bir linkle karşılıklı tutulmaz.

Temelde mükemmel olduğunu düşündüğünüz bir site bulursunuz ve ağ yöneticisine link için e-mail atarsınız. Çokça alttan alacaksınız ve belki de sahtekarlıkla suçlanacaksınız. Bu şekilde link almak oldukça zor fakat bu şekilde birkaç fantastik link elde edebilirsiniz. Birçok durumda bir link için ödeme yapıyorsanız sıfırdan başlamışsanız bu tavsiye edilmez.

 

 

Meşru İş Linkleri  

 

Bunlar şehir işlerinizin, Ticaret Odanızın, alakalı ticaret organizasyonlarının vb. listelendiği sitelerdeki sizin linklerinizdir. Şüphesiz öncelikli olarak bu tür linkleri takip etmek ticaret için fantastik olabilir. Hem yerel hem de endüstriyel kaynak sitelerini araştırarak fırsatlar elde edebilirsiniz.

 

 Yerel Linkler  

 

Birçok insan kayıt değişimine ihtiyaç duyduklarında problem rapor etseler de ben bu linkleri seviyorum. Yine de ararken size çok da fazla zarar vermezler.

Üç büyüğü:

Google Places

Yahoo Local

Bing Business

 

            Karşılıklı Linkler  

 

Bir zamanlar link oluşturma dünyasının en sevileni olan karşılıklı linkler artık pek parlak görünmüyor ve tavsiye edilmiyor. Tipik karşılıklı link senaryosu, birileri sizi linkler ve siz de onları linklersin

Sizi linkleyen birinin geri linklemesinde her hangi bir yanlış yoktur… Özellikle bunu daha sonra yaparsanız. Örneğin, bir blog yazdığınızı varsayalım ve bir siteyi linklediniz. Üç ay sonra senin siten kaynak olarak referans gösterildi. Bu bir tür karşılıklı linktir fakat karşılık hemen olmaz.

 

            Infografik Linkleri  

 

Infografik gerçek fantastikten tamamen dipsize doğru gider. Infografik bir hikayenin grafiksel olarak temsilidir, temelde ve çeşitli metotlarda linkleri oluşturur, bunlardan biri insanların kendi sitelerini abartmaları için sizin sitenizin linkinin atamasıdır.

Muazzam infografik fikri o virale gider ve diğer sitelerde tekrar yayınlanır. Böylece sizi linkler. Infografik link geliştirmek için büyük bir yoldur fakat sıfırdan başlayanların diğer link geliştirme çeşitleri yararına onu ikinci plana atmalıdır. Fakat eğer parlak bir fikir aklınıza gelirse onu aklınızda tutmalısınız.

 

            Widget Linkler  

 

Widget bir şeylerin daha abartısız yapıldığı prensibin birazıdır. Örneğin bir sitede bir yardım kampanyası için para toplarlar ve siz para toplama termometresi görürsünüz. Bu (muhtemelen) bir widgettir.

Widgetler iyi yapıldığında çok hoş görünümlüdürler. Ayrıca infografik gibi onlar da linkinizin içinde olduğu karmaşık bir kodla gelirler. Link oluşturmak için iyi bir yol gibi görünse de zayıf kodlanırlarsa, spamlı siteler kullanılırlarsa vs. sıkıntı yaratabilirler. Bir kişi yeni bir link kampanyasına başlamak için öncelikle diğer linklere odaklanmalıdır.

 

            Resim Linkleri  

 

Bir resim linki sizi sitenize bağlayan basit bir imajdır. Link profilinin küçük bir parçası olarak bunları severim ve onları bulmak text linklerini oluşturmaktan daha zor değildir.

Abartısız bir resim yarat ve text linkle beraber bir link ara. Kişisel olarak aptal bir fotoğraf yaratamam ve saygıdeğer bir iş sitesi bulmayı denerim. Başlarda eğer kendi sunarsa fırsatı elde edebilirsiniz, fakat bunları takip ederek fazla zaman harcayamam.

 

            Text Linkleri  

 

Bunlar linkler için altın standarttır. Fotoğrafta olmayan, textlerde olan linklerdir.

Bölümü bitirmek için ücretli linklerden konuşalım. Ücretli linklerin Google’ın tüzüğünü ihlal ettiğini söylemek doğrudur fakat bu tüm resmi göstermez.

Ücretli bir linki takip etmemeniz iyi bir tercih olur. Sizin ödemeyeceğiniz linki bir yerlerden elde etme fikri sizin derecenizi artırmak için kullanılabilir. İnsanlar bunu yaparlar şüphesiz, bazıları enselenir bazıları enselenmez fakat eğer size değiştirilmiş işlem gönderen büyük bir takipsiz ücretli linki bir sitede görürseniz alın derim.

 

            Planın Kendisi

 

İlk Dalga : İş listeleme, yerel linkler, kaynak linkler, sosyal medya profil linkleri, konuk posta linkleri ve yardım linkleri

İkinci Dalga: BOTW gibi güzel bir rehber listeleme, İlk dalgada listelenen linklerin çoğu

Üçüncü Dalga : Bir infografik ve birkaç fotoğraf linki artı İlk dalga linklerinin aynen devamı.

Aksiyon

Herhangi bir linke nasıl ulaşırım? Sitenizin sosyal medya mevkisi, blogcu ve ağ yöneticilerine içerik gönderme, link sorgulama, misafir mesaj… Tonlarca yolu var ve ben sizin işinize yarayacak şeyi söyleyeceğim.

Birçoğumuz telefon taşımayı sevmeyiz fakat eğer birileriyle konuşmayı seviyorsak cep telefonu bizim için büyük bir linktir. Aslına bakarsanız şirketimde telefonla konuşmak için bir ağ yöneticimiz olduğunda biz büyük olasılıkla bu linki kullanırız.

Takip etmek için güzel kaynakları nasıl bulurum? Kullanmak için araştırma sorgularını düzenleyen aletler vardır (favorim Solo SEO’nun Link Arama Aracı: Link Search Tool) veya sizin seçiminize göre arama motorunuza birkaç anahtar kelime girebilirsiniz.

Gerçekten bir ağ yöneticisine link sorabilir miyim? Evet sorabilirsiniz. Geri çevrilebilirsiniz şüphesiz, fakat eğer ağ yöneticisinin ilgisini çekecek bir kaynağa sahipseniz kesinlikle sorun. İnsanlar hiçbir değer önermeden nasılsa link sorguluyorlar.

 

                   Benim Rekabetimden Ne Haber? Nerede İç İçe Geçiyorlar?

 

Rekabetçi analizler link profili için en iyi yol değildir. Size bir kalıp göstermesi ve nereden başlamalı fikrini vermesi açısından son derece yararlıdır. Fakat unutulmamalıdır ki birkaç aydan daha fazla var olan her backlink profilinde muhtemelen bolca çer çöp vardır ve sırf rakibinizin makale dağıtım sitelerinden çok fazla sitewide’ı var diye makale dağıtım sitelerinden tonlarca sitewide ile uğraşarak zaman kaybetmek istemeyeceksiniz.

Sonuç olarak rekabetçi analizin büyük resim olmadığını fark ettiğiniz ve backlinki tamamen kopyalamadığınız sürece rekabetçi analiz tamamen kavrayışlı bir pratiktir.

Bir önceki yazımız olan SEO'da Backlink İçerik Uyuşması başlıklı makalemizde anahtar kelime yoğunluğu, Backlink ve backlink içerik uyuşması hakkında bilgiler verilmektedir.

Penguen Güncellemesi Sonrasında Sıfırdan Link İnşası için yorum yapabilirsiniz. (44)

 • Elif Nisan Pak

  Hocam Teşşekür ederiz ediniz bu konuda beni aydınlattığınız için arıyordum kaç zamandır sonradan dönüp bir bakayım dedim 🙂

 • Halit Can Adanır

  teşekkür ederim çok güzel bir yazı biz acemi site sahipleri için bulunmaz bir bilgi hazinesi siteniz

 • Pekin Özpolat

  Harika. Buradan takip edebiliyorum çoğu şeyi. Herhangi yazılım ya da web geçmişim yok ama buradaki yazıların hepsinden yararlanıyorum, çünkü açıklayıcı ve sade anlatıyorsunuz.

 • Lokman Kerimov

  teşekkür ederim gerçekten çok hoş bir yazı olmuş. Link sağlamak isteyenler için arşiv niteliğinde.

 • Aygün

  Bıı penguen nasıl bişey böyle yaa deli oldum..

  Çok güzel makale yalnız elinize sağlık..

 • emre

  gerçekten güzel bir açıklama. SEO nun sahtekarlık değil de google ı anlama üzerine yazılmış güzel bir yazı

 • Serdar Bayraktaroğlu

  Güzel bir makale ancak güncellemenin üzerinden bu kadar zaman geçtikten sonra sonuçlarıyla ilgili de bir çözüm yolu iletilse çok güzel olurdu

 • Aygün

  bu penguen deli etti beni…

  emeğinize sağlık gerçekten güzel ve açıklayı makale olmuş sadece bu değil bütün makalaleriniz mükemmel diyebilirim.

 • Zeynep Senahan Kaşka

  Güzel bi makale… Ama acikcasi hergün yenilenen google yer gün güncellenen google ile karsi karsiyayiz süekli degişio kafamda bi takım sorular var sizce google cözündügünümü hissetti?

 • Sıddıka Onuş

  uzun zamandır okudugum en iyi SEO makalelerinden birisi klavyene zeval gelmeye üstad ..

 • Rabia Kübra Zeybek

  çok faydalı çok kişinin işine yarıcak faydalı bilgiler,ve bu bilgileri bizle paylaştığınız için tşkler.

 • Muhammet Raşit Yurtsever

  bu yazıya yapılan yorumların bile çoğusu link almak için yapılıyor bilmiyorum bu makaleyi bulmuşken insanların okumak yerine link almaya çalışması ilginç

 • Günkut Sözümçetin

  Bu backlink işleri beni yıldırdı iyice. Şimdide penguen güncellemesi çıktı.

 • Sarper Küçükbey

  Yararli paylasim genelde yorum yapmam ama konudan fazlasıyla faydalandım ellerinize saglik 🙂 temanız bu arada çok hoş..

 • Velit Pamukçu

  Güzel ve gayet açıklayıcı bir makale olmuş. Çeviriler de biraz sıkıntı var ama okadar olur. Tşk.

 • Doruk Deniz Akay

  Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık fakat bazı yerleri tam olarak anlayamadım sanırım çeviriden dolayı olsa gerek . Ama anlatılmak istenen olay belli . Bu konudaki bazı fikirlerim netleşti diyebilirim teşekkürler tekrardan.

 • Erdem Akküt

  hocam hiç bişi anlamadım desem yeridir ne yapmamiz gerekiyor, google ne istiyor ne istemiyor biraz daha detaylı ve kısa bişi olursa daha iyi olur

 • Hasan Ali YÜKSEL

  Açıklayıcı bir makale olmasının yanı sıra, tam anlamı ile çevrilmediğini düşünüyorum. Yine de teşekkürler, bir kaç şey kaptık içinden. 🙂

 • Kuntay Yiğit Karanisoğlu

  Link oluşturmayla ilgili gerçekten ayrıntılı ve yol gösterici bir yazı olmuş. Sosyal linklerle ilgili görüşünüze ben de katılıyorum.

 • iş fikirleri

  Yazınız güzel biraz daha anlaşılabilir ve örneklerle dolu olsaydı sanırım daha güzel olurdu. Lakin bu hali ile bile okuyucuya yani bizlere güzel ipuçları veriyor. Teşekkürler

 • Doğangün Hamarat

  güzel bir yazı ama çevirinin bazı yerleri anlaşılmaz olmuş yinede teşekkürler

 • Ilgaz Yaprak

  hocam acıkcası pek bişey anlamadım sıfırdan link inşaası derken ne kasteddginizide tam olarak anlaya bilmiş değili bu almde yeni sayılırım ve SEO denen şey saclarımı yolmama sebep olan sistem oldu artık. ii çalışmalar.

 • Kenan

  Saçmalık. Bazı yerleri Googleyemi tercüme ettirdiniz. Hiçbirşey anlaşılmıyor.

 • Alkız Uzundönekoğlu

  SEO işinde backlink alımı en kritik noktadır bence. Bilgilendirme için teşekkür ediyorum seohocasi.com yazarlarına..

 • Muhammed Enes Dalkılıç

  Hocam çok teşekkür ederim eğitici makalelerinizi dört gözle bekliyoruz. İyiki varsınız.

 • Sevginur Temizer

  Hocam bu makaleyi kim çevirdi bilemiyorum ama hiç bişey anlamadım anlayanlarda ne anladı onuda çözmüş değilim karışık anlatım olmuş çevirmenmi çevirdi yoksa bildiklerinizimi yazdınız emin olamasamda, çevirmen biraz daha anlamlı yazabilirdi emeğiniz için tşkler genede.

 • Bağış Can Çekmecelioğlu

  biraz daha açıklayıcı bilgi olsa daha iyi olurdu ancak yine de teşekürler.

 • Samed Edibali Mp

  verdiğiniz bilgiler doğrultusunda biz sitemiz için link inşası yaptık ve başarı sağladık. tşkler. iyi çalışmalar

 • Mehmet Olkun

  Hocam çevirirken türkçe ye uyarlansaydı iyi olurdu hiçbir şey anlaşılmıyor.

 • Cemile Demirsatan

  penguen güncellemesinden sonra eski yazılarımız için neler yapmalıyız böyle bir yazı yayınlarmısınız? Anlayabileceğimiz bir dilde olursa sevinirim. İyi çalışmalar.

 • Atahan Özakyol

  Bence en manıklısı Penguen güncellemesinde düşen sielerle uğraşmamak. Silin atın ceza alan siteleri.
  Sıfırdan açık site yeni algotrimalara uygun bir şekilde yolunuza deam edin.

 • Cantekin Düzbayır

  hocam ben makaleden pek bişey anlamadım penguen güncellemesinden sonra eski yazılarımız için neler yapmalıyız böyle bir yazı yayınlarmısınız? Anlayabileceğimiz bir dilde olursa sevinirim. İyi çalışmalar.

 • Eliz Çağlar

  ÇEviri oldukça oldukça aşikar. Keşke daha bize uyarlanmış bir dille yazılsa idi. Bu şekilde bize yabancı geliyor.

 • Tahsin Hakverdi

  açıkçası pek birşey anlayamadım
  neden sıfırdan link inşaası yapmak lazım ki

 • Gönül Bozdemir

  Penguen güncellemesinden sonra link inşaası yapmak diye bir şey hiç mantıklı gelmiyor. Link inşaasını doğol yollardan oluşması amacıyla zaten bu güncelleme geldi. Google oturunda sağa sola yorum yazın, işte tanıtım yazıları yazın link alın demiyor. Bunları yaparsanız ne değişecek hiçbir şey.

 • Muzaffer Boya

  google amca kafayı yedi, arama sonuçları saat başı değişiyor beklemekten başka yapacak bir şey yok.

 • Murat Kaan Tabir

  Teşekkürler ama bu nasıl üslup! gerçekten anlamak güç biraz daha acemileri de düşünerek yazarsanız daha faydalı olur.

 • Muktedir Korkmazcan

  Google sürekli sitelerimize farkli bir hayvan sokuyor panda,penguen vs sıradaki hangi hayvan acaba? 🙂

 • Doktora Yöndem

  Bu güncelleme bazı sitelerimi geriletirken bazılarını zirveye ulaştırdı sitem mi edeyim güleyimmi anlayamadım bu arada çok açıklayıcı olmuş teşekkürler

 • Tilbe Bent

  Bilgilendirme için teşekkürler. Makale çeviri gibi geldi bana. Yanılıyor muyum?

 • Gülender Torol

  Dogru konuşmak gerekirse, sadece bir göz gezdirdim. Çok uzun olmuş makale, sagolun yinede.

 • Melis Yaşa

  Güzel bir makale olmuş hocam, gayet yararlı ve açık bir anlatım var.
  Ayrıca penguen’i eleştirdiğiniz videonuzu da izledim gayet güzel bir kaynak olmuş, teşekkür.er

 • Şansal Eryıldız

  Yazı için teşekkür ederim. Bayan Bir SEO Danışmanı , yazarı görmek çok mutluluk verdi . 🙂

 • İyilem Karanisoğlu

  Ben pek birşey anlamadım yazınızdan. Ne yani, şimdi tüm sitelerimizin optimizasyonu boşa mı gitti ?


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE