İzinli Pazarlama Nedir?

1 Mayıs itibari ile hayatımıza girecek olan kanun kapsamında firmalar artık kişilerden izin almadan SMS, E-Posta gönderemeyecek ve arama yapamayacaklar. Firmaların, ürün pazarlama ve marka tanıtım yolu olarak en çok kullandıkları bu 3 unsurdan mahrum kalmaları SEO 'nun önemini arttıracak.
Günümüzde bir ürünün satışını ya da bir markanın bilinirliğini arttırmak adına firmaların en çok kullandıkları yöntemler arasında SMS, E-Posta gönderme ve aramalar geliyor. Firmaların en yoğun olarak pazarlama ve tanıtım yaptığı dönemler bayramlar ve özel günlerdi. Birçok firma bayramlara ve özel günlere sayılı günler kala kişileri SMS, E-Posta ve arama yağmuruna tutarlardı.

Bu durum hem firmalara dönemsel olarak yüklü ücretlere mal olurken hem de SMS, E-Posta ve arama yağmuruna tutulan kişilerin sinirinin bozulmasının yanı sıra, gelen SMS, E-Posta ve aramaları dikkate almamalarına neden olurdu. Dolayısıyla her iki taraf içinde olumsuz durumlar doğuran bir pazarlama ve tanıtım stratejisi idi. Fakat bu yöntemler birçok firmanın kolayına gelmesi, hedefe daha hızlı ve kolay ulaşıldığına inanılması nedeniyle tercih ediliyordu.

İzinli Pazarlamada Alternatif Çözümler

1 Mayıs itibari ile bu yöntemlerden mahrum kalacak olan firmalar alternatif yöntemler geliştirmelerinin yanı sıra SEO, SEM ve benzeri yöntemlere daha fazla ağırlık vermek zorunda kalacaklar. Artık firmaların pazarlama ve tanıtım alanında daha fazla bilinçlenmeleri, daha kaliteli, uzun süre etkili pazarlama ve tanıtım stratejileri gütmeleri gerekecek.

Bu nedenle pazarlama ve tanıtımın kaliteli ve uzun süreler boyunca etkili olan yöntemi SEO, firmalar için bir alternatif olmaktan çıkıp zorunluluk haline gelecek. Öyle ki, SEO ve SEM yaptırmayan firmalar SMS, E-Posta gönderme ve arama gibi yöntemlerden mahrum kalacağı için kayda değer bir pazarlama ve tanıtım yöntemine sahip olmayacak, dolayısıyla SEO ve SEM yaptıran firmaların arka planında kalacaklar.

Bu görselde de görüldüğü üzere firmaların 1 dolarlık yatırımlarına karşılık kazandıkları gösterilmektedir. Bu tabloya göre 1 dolarlık para harcanması durumunda 40 dolarlık geri dönüş ile E-Posta yöntemi birinci sırada. 1 Mayıs itibari ile çıkacak kanundan sonra, birinci sırada olan E-Posta ile pazarlama birinci sıradan silinecek. Bu vesile ile ikinci sırada olan SEO birinci sıraya geçerek 1 dolarlık yatırıma karşılık en çok kazandıran pazarlama ve tanıtım yöntemi olacak.

Tabi bu kanun SEO ve SEM 'in yıldızını parlatacağı gibi, günümüzde olduğundan daha fazla sahte SEO ve SEM yapanlar piyasaya çıkacak. Bu nedenle SEO ve SEM yaptırmak isteyenlerin daha bilinçli olmaları, profesyonel SEO ve SEM firmaları ile çalışmaları konusunda çok daha dikkatli olmaları gerek.

Bu kanun SEO, SEM ve dijital pazarlama alanında bir devrim niteliğinde. Bunun olumlu ya da olumsuz etkilerini 1 Mayıs itibari ile göreceğiz. Fakat kesin olan bir şey var ki, o da SEO ve SEM 'in bugün hak edipte alamadığı değeri bu kanundan sonra alma ihtimali daha da yüksek.