Sitelerde bağlantı giriş ve çıkışları yapılırken dikkat edilecek bazı hususlar vardır. Sitenizden herhangi bir web sitesine bağlantı verirken, o sitenin hangi konuda olduğu önemlidir. Eğer bağlantı verdiğiniz site, sizin sitenizle aynı içeriğe sahip ise, bu durum Optimizasyon ve PageRank değeri bakımından yararınıza olacaktır. Sitenizle farklı içeriklere sahip siteleri eklediğiniz taktirde PageRank değerinizde düşüş yaşanabilir. Örnek vermek gerekirse, sizin siteniz flash oyun sitesi diyelim. Link çıkışı yaptığınız site oyun tanıtım sitesi ise aynı içeriğe sahip olursunuz. Fakat link çıkışı yaptığınız site film sitesiyse içeriğiniz uyuşmaz.

Site içerikleri aynı olan iki sitenin yaptığı link alışverişi dolayısıyla iki sitede SEO ve Pagerank açısından oldukça faydalı olur.

Yeni açılan bir sitenin, kısa sürede hızı bir link girişi veya link çıkışı oluyorsa, siteniz SandBox'a sokularak cezalandırılır. Arama motorlarında aynı anahtar kelimede yükselmeye çalıştığınız herhangi bir siteden backlink aldığınız durumda sizin siteniz de o aramada üst sıralara yükselir.

Kaşılıklı link değişimleri de SEO'ya zararlı olabilmektedir. Karşıklı link değişimleri olması durumunda, Google yapay bir SEO iyileştirmesi olduğunu anlamaktadır ve sitelere verdiği değer oldukça azalmaktadır. Bu nedenle çarpraz link değişimi yapmanız, SEO bakımından daha avantajlı olacaktır.

Bunun haricinde aynı sunucu üzerinde bulunan web siteleriyle yapılan link değişimlerininde, arama motorları tarafından dikkate alınmaz dense de, nasıl bir sitenin Pagerank gelişimi alt sayfaları etkiliyorsa, aynı sunucudaki sitelerinde link değişimleri pageranka etki etmektedir. Tabi, farklı bir sunucuda bulunan web sitesiyle çarpraz link değişimi yapmanız daha faydalıdır.

Ayrıca Google, site içi linklendirmeleri sevmektedir. Örneğin web sitenize benzer yazılar eklentisi kurduğunuz durumda veya yazınızın içinde diğer yazılarınıza veya etkiletlerinize link verdiğiniz durumlarda, Google sitenizi daha çok sever.