Link Giriş ve Çıkışının SEO’ya Etkisi

Sitelerde bağlantı giriş ve çıkışları yapılırken dikkat edilecek bazı hususlar vardır. Sitenizden herhangi bir web sitesine bağlantı verirken, o sitenin hangi konuda olduğu önemlidir. Eğer bağlantı verdiğiniz site, sizin sitenizle aynı içeriğe sahip ise, bu durum Optimizasyon ve PageRank değeri bakımından yararınıza olacaktır. Sitenizle farklı içeriklere sahip siteleri eklediğiniz taktirde PageRank değerinizde düşüş yaşanabilir. Örnek vermek gerekirse, sizin siteniz flash oyun sitesi diyelim. Link çıkışı yaptığınız site oyun tanıtım sitesi ise aynı içeriğe sahip olursunuz. Fakat link çıkışı yaptığınız site film sitesiyse içeriğiniz uyuşmaz.

Site içerikleri aynı olan iki sitenin yaptığı link alışverişi dolayısıyla iki sitede SEO ve pagerank açısından oldukça faydalı olur.

Yeni açılan bir sitenin, kısa sürede hızı bir link girişi veya link çıkışı oluyorsa, siteniz SandBox‘a sokularak cezalandırılır. Arama motorlarında aynı anahtar kelimede yükselmeye çalıştığınız herhangi bir siteden backlink aldığınız durumda sizin siteniz de o aramada üst sıralara yükselir.

Kaşılıklı link değişimleri de SEO’ya zararlı olabilmektedir. Karşıklı link değişimleri olması durumunda, Google yapay bir SEO iyileştirmesi olduğunu anlamaktadır ve sitelere verdiği değer oldukça azalmaktadır. Bu nedenle çarpraz link değişimi yapmanız, SEO bakımından daha avantajlı olacaktır.

Bunun haricinde aynı sunucu üzerinde bulunan web siteleriyle yapılan link değişimlerininde, arama motorları tarafından dikkate alınmaz dense de, nasıl bir sitenin pagerank gelişimi alt sayfaları etkiliyorsa, aynı sunucudaki sitelerinde link değişimleri pageranka etki etmektedir. Tabi, farklı bir sunucuda bulunan web sitesiyle çarpraz link değişimi yapmanız daha faydalıdır.

Ayrıca Google, site içi linklendirmeleri sevmektedir. Örneğin web sitenize benzer yazılar eklentisi kurduğunuz durumda veya yazınızın içinde diğer yazılarınıza veya etkiletlerinize link verdiğiniz durumlarda, Google sitenizi daha çok sever.

Bir önceki yazımız olan Blog Backlinkciliği ve Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde blog backlinkciliği, bloglara backlink ekleme ve dofollow blog bulmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Link Giriş ve Çıkışının SEO’ya Etkisi için yorum yapabilirsiniz. (6)

 • İbrahim Durmaz

  Merhaba hocam, şimdi bir alışveriş sitemiz var ve bu sitenin blog sayfası
  tişört ile ilgili bir yazı yazdığımda alışveriş bölümündeki tişörtler bölümüne link vermemin zararı olur mu? Zararı yoksa nofollow ya da dofollow olarak mı vermem gerekiyor.?
  Teşekkürler.

 • Bahar Özlem Başar

  site içi optımasyon olmadan hedef kelimeye ulasılması zor uluasılabilir ama ilersi kotu

 • Fatih

  @Kaan, Cevabınız için teşekkürler..Sponsor link maximum 9 adet düşünüyorum.ileriye dönük olarak düşünürsem program tanıtım vs çok fazla çıkış olabilir.eklenti ile nofollow yapmam yazı içindeki kendi bağlantılarımında nofollow olması demekmidir yoksa buna uygun bir eklenti tavsiyen olur mu?

 • Fatih

  Selamlar öncelikle..

  Hocam sormak isteğim kişisel açtığım blogumda paylaştığım linkler acaba siteyi google gözünde düşürür mü.Yada başka bir değişle ilerisi için pageranka negatif etkisi olur mu.Örnek verirsem 1 program linki paylaşıcam kendi sitesine link vermem gerekicek.Bu durumda nofollow yapan bir eklentimi önerirsiniz yada yazıyı yazarken elle eklemem daha mı dogru olur.Ayrıca sidebarda sponsor linkler vs dış linkler için nasıl hareket etmemi önerirsiniz..Teşekkürler..

  Not: Sizin görüşünüze önem verdiğim için genel bir arama yapmadım bu konuda.

  • Kaan Gülten

   @Fatih, eğer her programdan bu şekilde yüzlerce link çıkışı olacaksa nofollow olması faydalı olur. otomatik veya elle nofollow ayarlamanız farketmez. Sponsor linkler vs. sayısı çok fazla değilse dofollow olsun.

 • Vedia Yay

  Karşılıklı link değişimi eskiden uygulanan bir yöntemdi. Artık Google bu tür basit numaraları yemiyor. Farklı iplerden alınmış çapraz linkler zaman daha iyidir ve kalitelidir.


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE