Kopya İçerik ve SEO İlişkisi

Kopya içerik yayınlanmasının 2 boyutu bulunmaktadır. Birincisi yasal boyut, ki özellikle haber sektöründe bu konuda ciddi yasal düzenlemeler getirilmektedir. Alıntı yapılarak veya kaynak gösterilerek bile telif hakkı ihlaline yol açabilecektir. Bu sebeple henüz şekillenmemiş bu yeni yasal düzenlemeler çerçevesinde yorum yapmamız şimdilik doğru olmaz. İkincisi, arama motorlarının kopya içeriği değersiz görmesi, aşırıya kaçılması durumunda internet dünyasını gereksiz yere kirleten çöp site olarak algılamasına kadar gidebilmektedir. İçerik kopyalama genelde 2 farklı şekilde oluşur, biri site içi kopya durumu biri de harici kaynak kopya durumudur. Site içi kopya durumu ise, genelde bir sektörde hizmet veren (nakliyat, uçak bileti vs.) sitenin aynı hizmeti tüm il veya bir ile ait tüm ilçelere yönelik çalışma sebebiyle açtığı sayfalarda benzer içeriği kullanması durumunda oluşur. Örneğin, İstanbul uçak bileti, izmir uçak bileti, ankara uçak bileti gibi sayfalar açtıysa ve 3 – 5 paragraflık tek makaleyi sadece il isimleri değişecek şekilde diğer sayfalarda yayınladıysa, bu durum Google gözünde kopya veya büyük oranda benzer içerik olarak algılanmaktadır. Bu durumda Google Search Console'da kayıtlı sitelere uyarı maili göndermektedir.

kopya-icerik-seo-iliskisi-icerik

Örnek mailde de görüldüğü üzere site içi içerik benzerliği veya kopya içerik durumu sitenin büyük ölçüde gerilemesine bazen de, en büyük Google cezası olan deindex yani tüm site içeriğinin arama motorundan kaldırılması cezasının verilmesine sebep olabilir. Hatta tarihin en büyük Google deindex cezasını alan co.cc uzantısı, ücretsiz domain dağıtması ve beraberinde kalitesiz binlerce içerik oluşması sebebiyle milyonlarca sayfasıyla birlikte arama motorundan silindi.

Harici kaynaklarda içerik kopyalanması durumunda bu denli büyük cezalar olmasa da, sitelerin sıralama kaybetmesi veya ilerleyememesi en belirgin sorunlarından birkaçıdır. Farklı sitelerden alınacak içerikler de kısmi alıntılama yapılması, öncesinde ve sonrasında alıntıdan daha uzun miktarda özgün açıklamalar da bulunulması son derece önemlidir. Kısaca alıntı yapılan ve alıntının yayınlandığı sayfalar arasındaki benzerlik oranı, o içeriğin kopya mı yoksa alıntı mı olduğunu göstermektedir. Tabi bunun dışında, bu alıntılamanın o sitenin toplam kaç sayfasında yapıldığı da yine önem taşımaktadır. Eğer her sayfanızda özgün açıklamalar da yer alsa alıntılamalar varsa, bu sitenizin Google gözündeki kalitesini azaltmasına neden olacaktır.

Kopya içerik konusunda sık karşılaşılan diğer bir sorun, kopya içerik bulunduran web sitelerinin sıralamasıyla ilgilidir. Çoğu webmaster, kendi içeriğini kopyalayan sitelerin daha üst sırada listelendiğinden şikayet etmektedir. Seo çalışmalarında, site dışı kriterlerin önemi site içi kriterlerden daha fazla olduğu için, kopya içerik durumu, kaliteli backlink çalışmalarıyla telafi edilebilmektedir. Ne yazık ki, zamanlama açısından sizden çok sonra dahi aynı içeriği yayınlasa daha üst sıralarda yer alabilmektedir. Bunu haber sektörü üzerinden örneklendirecek olursak, yayın yapan yüzlerce haber sitesi, 3 – 5 farklı ajanstan haberleri almaktadırlar. Dolayısıyla bir haber içeriği hiçbir farklılık olmadan yüzlerce başka sitede daha yayınlanabilir. Ancak herhangi bir haberi aradığınız zaman, haberi ilk yayınlayan ajanslar olmasına rağmen, ilk sıralarda kaliteli haber siteleri yer almaktadır. Bunun sebebi, bu prestijli marka olmuş haber sitelerinin backlink ve sosyal medya kalitesidir. Bu durumu da günlük hayatımıza uyarlayacak olursak, güvenilirliği az olan kişilerden duyduğumuz önemli bilgilere şüpheyle yaklaşırken, daha fazla güven duyduğumuz kişilerin aynı bilgiyi vermesine inanmamız ve güven duymamız gibidir. Günlük hayatımızda, tanıdıklarımıza duyduğumuz güvenin oluşmasındaki tüm kriterler, Google için de geçerlilik kazanarak web sitelerinin tüm adımlarında etkisini göstermektedir. Buradan yola çıkarak diğer önemli bir konuya değinmek istiyorum. Bir sektörde yer alan web siteleri, sektörde ilk sıradaki siteleri büyük ölçüde taklit ederek başarılı olacağını düşünürler. Bu sebeple site tasarımlarından, içeriklerine ve hatta anahtar kelime kullanım oranlarına kadar tüm unsurları en yakın şekilde uygulamaya çalışırlar.

Ancak, o sitenin hatalı site içi seo kriterleri olsa dahi, haber sektöründe örneğini verdiğimiz gibi, Google, web sitelerinin backlink yapısına ve sosyalliğine dikkat ederek bir güven puanı (Trustrank) vermektedir. Bu puan, o sitelerin site içi seo hatalarını telafi etmesi için de oldukça önemlidir. Bu sebeple, aynı güven derecesine sahip olmayan siteler, rakip sitelerin hatalarını da taklit ederlerse bu durumdan zarar dahi görebilirler. Eğer rakiplerin çalışmaları incelenip uygulanmaya çalışılacaksa, bu çalışmalar rakiplerin site dışı seo yani backlink çalışmaları olmalıdır. Backlink çalışmaları bakımından rakiplere ne kadar yaklaşırsak, güvenilirliğimiz de o derece artacaktır.

16 Kasım 2016, 15:42
SEO Hocası