SEO Fiyat Hesaplama

Google’da Sıra Kaybetmenin Sebepleri

SEO çalışmaları sürerken web siteleri bu çalışmalara rağmen sıra kaybedebilmektedir. Bu düşüşlerin ardından web sitesi sahipleri bu durumu genellikle sadece 1 - 2 ihtimale bağlarlar. Ancak bu ihtimaller sanılandan daha fazladır. Sitenizin sıralama kaybetme nedenini bulmanız bu sorunu daha rahat çözerek eski sıranıza ulaşmanız açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden aşağıda belirttiğimiz verileri detaylı değerlendirerek sitenizin hangi duruma mağruz kaldığını bulmaya çalışınız.

 • Algoritma güncellemesi (%39)
 • Backlink azalması (%24)
 • Altınızda yer alan sitelerin üstünüze çıkması (%11)
 • Title ve meta değişiklikleri (%9)
 • Anti SEO yapılması (%6)
 • Tema değişiklikleri (%4)
 • İçerik güncellemeleri (3)
 • Sunucu sorunları (%2)
 • Anahtar kelime yoğunluğu değişmesi (%2)

Algoritma Güncellemesi

Belirli periyodlar halinde gerçekleştirilen bu güncellemeler genelde birçok webmaster blog ve forumunda duyurulduğu için bu dönemdeki düşüşleri bu kritere bağlayabilirsiniz.

Backlink Azalması

Genelde hiç bilinmeyen ve dikkate alınmayan bir kriterdir. Daha önceden aldığınız linkler silinmiş veya siteler kapanmış olabilir. Bunları anlamanın en iyi yolu da Ahrefs.com üzerinden kaldırılan linkleri tarihsel olarak kontrol etmenizdir.

Rakiplerin Güçlenmesi

Alt sıranızda yer alan sitelerin daha güçlü SEO çalışmaları gerçekleştirerek üstünüze çıkma ihtimalini unutmayınız.

Title Değişiklikleri

Her ne kadar meta değişiklikleri sıranızı etkilemese de, ziyaretçiyi çekme oranını etkileyebileceğinden dolaylı da olsa sıralama kaybına yol açabilir. Ancak çok daha önemlisi bir sitedeki en önemli kriter olan Title değişikliğidir. Eğer SEO uyumlu iyi bir title yapısı oluşturamadıysanız bu durum sıralamanızda büyük dalgalanmalara yol açabilir.

Anti SEO Yapılması

Rakiplerinizin sizi düşürmek için yapabileceği çalışmaları kapsamaktadır. Bunu öğrenmenin en iyi yolu Google Webmaster Araçları üzerinden sitenize gelen bağlantıları ve hangi kelimeler üzeirnden bağlandığı kontrol edilebilir.

Tema Değişiklikleri

Tema veya arayüzler site içi SEO açısından büyük öneme sahiptir. Dolayısıyla daha iyi bir yapıya sahip olmayan temalar düşüş yaşamanıza sebep olabilir.

İçerik Güncellemeleri

Anahtar kelimenizle alakası olmayan içeriklerle sitenizi güncellemeniz halinde düşüş yaşamanız olasıdır.

Sunucu Sorunları

Sunucuların kesintilere uğraması, bölgesel veya genel erişime kapanması, arama motoru botlarını engelleyecek veya taramasını zorlaştırabilecek durumlara sebebiyet verme ihtimaliyle bu kriter de düşüşlere yol açabilmektedir.

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Anahtar kelimelerinizin kullanım oranlarının farklılaşması ideal orandan uzaklaşma veya spam olgusu oluşturma sonucu düşüşe sebep olabilir.

SEO Hocası
SEO Hocası
11 Ağustos 2012

Google’da Sıra Kaybetmenin Sebepleri için Yorumlar

 • rıdvan
  Rıdvan 19 Temmuz 2017, 20:25

  merhaba sitemdeki eski yazıları içerikleri silersem google sıralamam nasıl etkilenir.

 • ayhan
  Ayhan 26 Eylül 2015, 17:56

  Hocam ben Title Değişikliği yaptım sıralamaların aşırı değişti. Sizce bu dalgalanma normale biner mi? Siteyi yerine gitirir mi?

 • murat reis
  Murat Reis 18 Ocak 2015, 02:14

  Merhaba Hocam.. Bir web sitem var Örnek: aaa.com sitesi arama sorgularım düşüşe geçti bir çok siteden siteme adult kelimede anti SEO yapılmış disallow ettim Fakat hala bir gelişme olmadı ayrıca baktığımda
  Örnek:

  Kiralık ev
  kiralık arsa
  kiralık araba
  kiralık dukkan
  kelimelerinde sıralamalrda geriye dustu fakat yine örnek

  kiralıkev
  kiralıkarsa
  kiralıkaraba
  kiralıkdukkan
  kelimelerinde site ilk sayfada yerini koruyor

  yani yanyana yazıldıgı zaman keliemeler de var ama diğer ayrık kelimelerde dustu ve ayrıca 2 sayfanın basından ne dusuyor ne 1 ci sayfaya geliyor sitem sizce herhagnbir cezamıdır bu
  Tskler

 • Pırıltı Memişler
  Pırıltı Memişler 18 Mart 2014, 14:39

  hocam merabalar yaklaşık 2 ay önce google uzerınden 3 tane web sıtem google manuel spam işlemı uyguladı sonra bı ara bırısı duzeldı digerleri ise baştan aşşa temasını ıcerıgındekı makalelerı hepsını %100 guncel olarak gırdım fakat google hala sıten bışeyler bişeyler gerekçesını etkılıo dıe manuel spama devam edıor bu manuel spamdan sılermı nasıl kurtarabılırım bana bıraz yardımcı olabılırmısınız soruyu sormadıgım yer kalmadı son olarak sıze sorayım dedım

  . com ları masus ayrık yazdımkı sonra bazı arkadaşlar backlınk almak ıcın yorum yapmıs felan demesınler benım su sıkıntıma bı çözum yolu önerın lutfen geri dönüş beklıyorum.. Saygılar

 • Şaban Kalsın
  şaban Kalsın 18 Şubat 2014, 00:55

  Selam hocam sizi daima takip ediyorum. Yazılarınızı takip ettiğim kadarıyla yapmaya çalışıyorum. Tam detaylı şekilde anlamadıysam bile sizin yazdıklarınızı harfiyen uyguluyorum. Hocam belki insanların bazen kafası almayabilir. Aldıkları kadar yapmalarını sağlamıştır bu kafa yapısı.

 • Ali Aydurak
  Ali Aydurak 26 Mart 2013, 00:06

  İşletmemin adını arayınca benden başka siteler çıkıyor onlara hit gider mi bana zararı nedir ? Ben SEOcu değilim ama öğrenmeye çalışıyorum.

 • İlkin Beğenilmiş
  İlkin Beğenilmiş 11 Mart 2013, 18:56

  701 backlink diyor 169 dofollow diyor ama kafam karıştı niye hala kelime bazında yükselmedi site?

  pr güncellemesimi beklemek zorundayım? her şey iyi durumda görünüyor ama teoride, pratik olarak daha yansımadı google’a.

 • Aktaç Parlak
  Aktaç Parlak 2 Mart 2013, 15:59

  Google’da sıra kaybetmenin bir çok sebebi var ne yazık ki,keşke bir sayfaya sığdırılabilse.

 • Beyda Koytak
  Beyda Koytak 7 Ocak 2013, 21:39

  Meta etiketlerinde minicik bir değişiklik yaptım bir hafta sonra hitim yarıya düştü bunu nasıl düzeltebilirim yarıdmlarınız için çok teşekkürler..

 • Dursun Korel Tokaç
  Dursun Korel Tokaç 25 Aralık 2012, 05:59

  kimse bana cevap vermemiş neden acaba
  30 Eki 2012 de yazdığım yazı
  selam ben travesti iclal web sitemin uzantıları googlede tüm sayfalarda çıkıyor bu durum iyimi kötüm.birde bu uzantıların hepsinin ayrı ayrı sayfalarda çıkması yerine birleşik olarak tek bir sayfada çıkması için ne yapabilirim.teşekkürler.Sonuçta var olan gerçekleriz yardımcı olursanız sevinirim.Tepkiye gerek yok tepki etki doğurur iclal.

 • Yakup Can Sazak
  Yakup Can Sazak 23 Aralık 2012, 20:35

  Hocam bazı konularda nedenleri hakkında bilgiler de verseniz çok daha iyi olacak. mesela anahtar kelime yoğunluğum da bana rekabet olan ve altımda olan site neden bir süre sonra üst sıraya çıkar?

  Ayrıca konular altına bunun gibi açıklayıcı bir kaç yorum yaptım. fakat hiçbiri yayınlanmamış. muhtemelen sadece kendiniz tarafından bilgi sunmak istiyorsunuz.

  Ben Yinede yazmak isterim. Arkadaşlar. bir keyword, title, description. Bunlar çok önemlidir. ne kadar özgün olursanız o kadar yükselirsiniz. Bi kaç gün önce bir şeyi fark ettim.

  SEO kelimesinden örnek vermek istiyorum.

  Title kısmına SEO kelimesi içeren bir kelime yadım. daha sonra keyword’e SEO kelimeleri içeren kelimeler yazım.

  ancak description kısmına yazmadım. site içi ve dışı SEO çalışmaları da yaparak google kriterlerinde 1. sayfa 4. sıraya yükseldim.

  Daha sonra description kısmına da SEO kelimesini ekledim, ve bir gün içerisinde 4. sıradan 5. sıraya düştüm.
  Pek anlamlı bulmadım ancak yinede açıkça belirgin. anahtar kelimenizi keyword title ve description da sade tutmalısınız. flood yaratacak şekilde kullandığınız zaman hiç bir sonuç alamazsınız.

 • Umut Mert Nalçacı
  Umut Mert Nalçacı 13 Kasım 2012, 11:34

  Gerçekten güzel anlatim ve başarili bi calişmaniz var gerçekten cani gönülden teşekkür ederim

 • emrah yasin
  Emrah Yasin 4 Kasım 2012, 19:05

  merhaba bu sitenin sosu nasıl h1 h2 felan kullanılmış ayrıca yazı özgün üst sıralara kadar çıktı nden birdenbire düştü bedava balack linkler kullanıyordum yaklşık 1.000 tane nasıl olucak

 • Zehra Sena Dinçtürk
  Zehra Sena Dinçtürk 30 Ekim 2012, 03:12

  selam ben travesti iclal web sitemin uzantıları googlede tüm sayfalarda çıkıyor bu durum iyimi kötüm.birde bu uzantıların hepsinin ayrı ayrı sayfalarda çıkması yerine birleşik olarak tek bir sayfada çıkması için ne yapabilirim.teşekkürler.Sonuçta var olan gerçekleriz yardımcı olursanız sevinirim.Tepkiye gerek yok tepki etki doğurur iclal.

 • Ali
  Ali 18 Ekim 2012, 23:57

  Hocam uzun etiketlerin faydaları varmı acaba ? İncelediğim yabancı siteler genellikle kısa yada tek kelimelik etiketler kullanıyor. Uzun yada kısa etiketlerde ben bir türlü karar veremedim. Sizce hangisi daha etkili ?

 • İhsan Vehbi Malekı Ravasan
  İhsan Vehbi Malekı Ravasan 17 Ekim 2012, 14:44

  Ben sitemin anahtar kelimeleri dışında yazı yazıyorum bazen sıram bundan düşmüş olmalı bunları hiç bilmiyordum çok teşekkür ederim sağolun

 • Burak Önder
  Burak önder 3 Ekim 2012, 12:38

  hepsine katılıyorum.ayrıca fazla pingleme,backlink sistemleri,hit sistemleri vb de olumsuz etkiliyor

 • Perker Tokalı
  Perker Tokalı 2 Ekim 2012, 12:07

  içerik konu eklerken ozgunmu olması gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

 • İzlem Kargın
  İzlem Kargın 20 Eylül 2012, 00:08

  sorunum cozulsun bırdaha tema degısıklıgı asla yapmayacagım bunu sık sık yaptıgımdan kaybettım tema degısıklıgı cok kotu googlede sıralama sıfırlanıyor tema secerken tamm bu tema kesınlıkle ıyı kalıcı olur dedıgınız tema olsun

 • Ali Aydurak
  Ali Aydurak 14 Eylül 2012, 22:45

  hocam site domain kelimesinde 10 gün boyunca ilk sayfadan düştü düşeli geri gelmedi. Sonrasında geldi ceza mı aldım 10 gün ?

 • Yunus Emre Köçer
  Yunus Emre Köçer 13 Eylül 2012, 12:15

  Hocam bide örneğin yeni bir aylık siteler oluyor ve birden backlink çalışması yapıyorlar bu durumdada siteleri google üzerinde yükseliyor fakat 1-2 hafta sonra düşüşler meydana geliyor.Bu sebepten dolayı site yaşıda önemli teşekkürler hocam bilgiler için.

 • Aslınaz Turunç
  Aslınaz Turunç 12 Eylül 2012, 14:32

  Verdiğiniz bilgiler çok değerli ve önemli, titizlikle üzerinde durulması gereken konular. Paylaşım için teşekkürler.

 • Efecan Bağcı
  Efecan Bağcı 5 Eylül 2012, 21:25

  Peki diyelim özgün makalemiz çalındı. Başka site kopyaladı kendi sitesine. Üstümüze çıkmaz mı bizi düşürmez mi?

 • Derviş Haluk Özteker
  Derviş Haluk özteker 5 Eylül 2012, 04:32

  içerik güncelleme sitenin düşmeisne sebep olurmu hiç SEO hocası olcak bide malmısın olm sen SEOdan ne anlarsın

 • Ayşe Melisa Oçar
  Ayşe Melisa Oçar 28 Ağustos 2012, 18:17

  Çok nemli bilgiler. Özellikle içerik güncellemesine ilişkin ayrıntı ve Title değişikliklerine ilişkin ayrıntı hiç düşünemediğim bir unsurdu. Teşekkürler. Okudukça ne kadar bilgiye aç olduğumun farkına varıyorum.

 • İsmail Güzen
  İsmail Güzen 25 Ağustos 2012, 23:18

  hocam benim bu sitem bi düşüyor bi kalkıyor 200.cü sayfalara kadarda gidiyor 2 veya 3 gün geçiyor yine 1.ci sayfaya geliyor bi kaç gün daha geçiyor yine 200 lere gidiyor bunun sebebi nedir acaba ? cevap bekliyorum :s

 • Seung Hun Cigerlioğlu
  Seung Hun Cigerlioğlu 24 Ağustos 2012, 17:16

  Çok doğru tespit sitede köklü tasarım değisikliklerine gittimiz zaman hersey altüst oluyor.

 • kenan
  Kenan 22 Ağustos 2012, 14:03

  hocam methinizi çok duydum.. ben de bir sitem için çalışmak istiyorum sizinle..

 • Denktaş Erkovan
  Denktaş Erkovan 14 Ağustos 2012, 23:24

  Hocam elinize sağlık yararlı bir makale olmuş, bu aralar penguenden çok çekiyoruz. Bu konu hakkında daha fazla makale yazarsanız seviniriz.

 • Bensu Çarıcı
  Bensu çarıcı 13 Ağustos 2012, 14:02

  Çok güzel bir açıklama yöntemi olmuş gerçektende anlatılanlar doğru bizzat burdakilerin bir çoğunu ben yaşadım…

 • Nüvit Alparslan
  Nüvit Alparslan 11 Ağustos 2012, 16:01

  Sürekli değişen algoritmaya uyum sağlamak için neler yapmalıyız? Bu konuya çok az değinmişsiniz.

 • Gülümse Akman
  Gülümse Akman 11 Ağustos 2012, 14:48

  Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık .. Büyük ihtimaldir ki benim düşme sebebim Algoritma güncellemesi (%39)..
  Ben bir şey sormak istiyorum. SEO çalışması yaptırsak. Kelime bazlı en etkili yöntem hangisi olur ?

Google’da Sıra Kaybetmenin Sebepleri için Cevap Yaz