Eğer siz de Firefox kullanıyorsanız Firefox SEO eklentileri yazımdan mutlaka yararlanmalısınız. Bilgisayarınıza tekrar Firefox kurduğunuzda, ne kadar yalın ve aslında bir nevi kullanışsız kaldığını fark etmişsinizdir. Bu yüzden ilk iş olarak Firefox yer imlerimizi ekliyor ve kullandığımız temayı tekrar yüklüyoruz. Daha kullanışlı, alışkanlıklarımıza daha iyi cevap veren bir Firefox kurulumunu tamamladık diye düşünürken, aslında çok büyük bir eksikliği fark ediyoruz: Firefox eklentileri. Bu yüzden bu yazımın konusunu, çok farklı amaçlar için geliştirilmiş, binlerce eklenti arasından, SEO uygulamalarında kullanılan Firefox SEO eklentileri olarak adlandırılabilecek eklentileri seçtim. https://www.seohocasi.com/ üzerinde yayınladığım bu yazı umarım sizlere faydalı olur.

Web Tarayıcılar

İlk yazıldığı günden beri, web tarayıcılar büyük gelişme kaydettiler. İlk internet tarayıcıdan, Mosaic ve benzerlerinden beri çok farklı yazılımlar geldiler ve geçtiler. Şu anda belirli başlı kullanılan web tarayıcılara örnek olarak: Firefox, Google Chrome, İnternet Explorer, Safari ve Opera’yı gösterebiliriz. Bu tarayıcılar arasında Mozilla tarafından üretilen Mozilla Firefox, dünyada en çok kullanılan web tarayıcıları arasına girmeyi çok kısa zamanda, İnternet Explorer’a başarılı bir alternatif olmasıyla başarmıştır.

Firefox’un bu kadar kısa sürede başarılı olmasını sağlayan nedenlerden kısaca bahsedecek olursak:

 • Kurulduğu 1998 yılından beri prensiplerinden vazgeçmemesi
 • Uyum içerisinde çalışan ve kullanan, geri bildirimde bulunan küresel bir topluluk tarafından geliştiriliyor olması
 • Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olması
 • Açık kaynak kodlu olması

Firefox Özelleştirme firefox eklentileri

Eğer siz de Firefox web tarayıcıyı kullanmak istiyorsanız, onu mutlaka dilediğiniz şekilde özelleştirmelisiniz. Bunu temasını değiştirerek yapabilirsiniz. Bu görsel değişikliği mutlaka fonksiyonel değişiklikler ile desteklemeliyiz. Bu yüzden, kullanım amacımıza uygun, internet kullanımımızı kolaylaştıracak, özelleştirecek eklentileri kurmamız önemlidir. Eklentiler, modüler olarak tasarlanan Firefox web tarayıcının bizim isteklerimize daha iyi bir şekilde cevap veren bir yazılım haline dönüşmesini sağlar. Ona uyguladığımız, bir nevi modifiye araçlarına Firefox eklentileri diyebiliriz. Firefox temaları, Firefox eklentileri, Persona’lar Firefox web tarayıcımızı özelleştirmemize yarayan araçlardır.

Firefox SEO Eklentileri

Firefox SEO eklentileri, Firefox kullanırken bize SEO uygulamalarında çok büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Ücretli olarak satın alınan programlar tarafından gerçekleştirilen birçok işlemi, dünyanın dört bir tarafındaki geliştiriciler ve kullanıcılar tarafından geliştirilen Firefox SEO eklentileri ile yapabilirsiniz. Hem internette gezinin, hem de SEO ile alakalı uygulamaları, araçları anında rahatlıkla kullanın. Bunların, Firefox SEO eklentilerinin genel olarak özellikleri yaptıklarından bahsedecek olursak:

 • PR: (Google PageRank) web sayfalarının değerlerini ölçmeye yarayan bir değer.
 • Yaş: Sitelerin yaşları ile alakalı, eskiliğini belirten kayıt zamanı.
 • Linkler: Sitelere tüm gelen linklerin yaklaşık olarak bir hesaplaması. Bunlar .edu, .gov şeklinde de ayrılabilir.
 • del.icio.us: Web sitenizin del.icio.us üzerinde ne kadar imlendiğini gösteren değer.
 • Technorati: Bloglardan sitelere gelen yaklaşık olarak toplam link hesabı
 • Alexa: Website trafiğine bağlı olarak website sıralaması. Önemli bir kriterdir.
 • Cached: (Google site) Artık neredeyse index ve hit denince akla ilk Google geldiği için Google üzerinde site: araması.
 • dir.yahoo.com: Yahoo! Dizininde listelenip listelenmediği.
 • WhoIs: Herhangi bir web sitenin whois bilgilerine kolay erişim.
 • Anahtar kelimeler: Anahtar kelime analizleri.

Firefox SEO eklentileri, genelde bunları ve benzer işlemleri yerine getirirler. Hemen elimizin altında rahat erişilebilir olmaları, Firefox SEO eklentilerini kullanışlı araçlar yapıyor.

Şimdi de Firefox SEO eklentilerinden bahsedelim.

SEO for Firefox

Önemli bir Firefox SEO eklentisidir. Siz arama yaparken önemli ölçümleri, değerleri yükleyen bu eklenti PageRank, Backlink sayısı, Domain yaşı ve Alexa sırasını Firefox üzerinde gösterir.

SEO for Firefox eklentisi, gezindiğiniz sayfa hakkında çeşitli detaylar veren SEO X-Ray olarak adlandırılan bir özellik içerir. Bu özellik sayesinde bir sayfa için giren ve çıkan linkleri, meta description ve meta title’ları rahatlıkla görebilirsiniz.

Bu eklentinin bir başka önemli özelliği ise otomatik olarak no-follow linkleri işaretlemesidir. Bunu sürekli açık tutabilirsiniz. Bu özellik hem backlink için yorum yazacağınız sayfa arıyorsanız işinize yarar, hem de kendi sitenizde herhangi bir açık var ise görebilmenizi sağlar. Bu eklenti, en iyi Firefox SEO eklentileri arasındadır.

Search Status

Bu eklentinin güzelliği ihtiyacınız olduğunda toolbar üzerinden kullanılabiliniyor olması. Birçok faydalı SEO aracına, sizi bilgilendirecek araçlara dilediğiniz zaman erişebilirsiniz. Whois gösterme, anahtar kelime yoğunluğunu ve robots.txt görme özellikleri çok sık kullanılan araçlardandır.

Buna ilave olarak, bu IP üzerinde diğer domain’leri göster özelliği de çok sık başvurabileceğiniz, rakipleri inceleyebileceğiniz araçlardandır.

Rank Checker

Daha kullanışlı bulabileceğiniz sıralama sorgulayabileceğiniz araçlar olmasına rağmen, hızlı bir şekilde erişebileceğiniz, kullanımı kolay bir araçtır. Sonuçları okumayı öğrendiğinizde, alıştığınızda sizin için çok yararlı ve sürekli başvuracağınız bir özellik olacaktır.

Acaba aracını kullandığım SEO firması verilerimi saklıyor ve kullanıyor mu kaygısından sizi kurtaracak, güvenilir bir araçtır.

SEO Quake

SEO for Firefox eklentisinin biraz daha özelliklisi, kapsamlısı diyebiliriz. Size aynı verileri gösterir ve bunlara ilave olarak gezindiğiniz sayfa üzerinde de veri gösterebilir. Bu iki eklentiyi aynı anda kullanmanızı pek tavsiye etmiyorum, bence SEO for Firefox eklentisi yeterli bir eklenti. Çok fazla istek gönderdiğinden filtreye girme ihtimali çok daha yüksektir.

PR, Alexa, Google, Bing, Alexa gibi değerleri, ölçüm sonuçlarını resimler ile birlikte vermesi sunum zamanını yavaşlatan, aslında çok da gerekli olmayan bir özelliği.

Google Toolbar

Google toolbar size bu bahsettiğimiz eklentileri kullanıyorsanız, çok özel bir ayrıcalık sağlamaz. Lakin Firefox’ta arama alanını kullanıyorsunuzdur, neden daha fazla özellik içerenini kullanmayasınız ki?

Bir sayfayı değişik sosyal medya sitelerinde kolay paylaşım, mail olarak gönderme gibi özelliklerinin yanında highlight özelliği aradığınız terimlerin kolay bir şekilde bulunabilmesini sağlar. Bu eklentiyi de kurmak ve kullanmakta fayda var.

User Agent Switcher

Bu eklentinin çok kullanışlı olduğu uygulama ihtiyacınız olduğu zaman User Agent olarak Google örümceğini ayarlayabilirsiniz. Bu size şöyle bir artı sağlar: Meta description’da olan bir açıklama, ya da Google arama sonucunda olan bir açıklamanın, bilginin size sunulmadığını gördünüz. User agent değiştirdiğinizde, Google botlarının görebildiği içeriği siz de görebilir ve bilgileri alabilirsiniz. Sizin erişiminize açık olmayan ama Google botlarına açık olan bir sayfadan ihtiyacınız olan bilgileri alabilirsiniz.

Firebug

Spesifik olarak bu bir SEO eklentisidir diyemesem de Firebug çok kullanışlı ve yararlı bir eklentidir. Kullanım alanları SEO açısından faydalıdır. Bir sayfanın kodunu inceleme, düzeltme ve kontrol etmeyi çok kolaylaştıran Firebug Firefox eklentisini kesinlikle kullanmalısınız.

Online kodu Dreamweaver ve ftp araçlarına gerek olmadan değiştirip deneyebileceğiniz çok faydalı bir araçtır. Gerçek bir SEO uzmanı, html, javascript ve css’nin derinliklerini anlayabilir, dehlizlerinde rahatlıkla gezebilir. Firebug, bunu çok kolay bir şekilde yapabilmenizi sağlıyor. Sayfaların html, js ve css kodlarında deneysel değişiklik yapabilir ve bunu online olarak görüntüleyebilirsiniz. Bunu en çok, eğer bir sayfa değerine ağırlık vermek istiyorsanız, h2, h3 tagları gibi, değişiklikleri önceden görebilmek adına kullanabilirsiniz. Bu sayede kullanıcı dostu bir görünümü daha kolay elde edebilirsiniz.

Firebug SEO uzmanlarının sahip olmaları gereken bir Firefox SEO eklentisi diyebiliriz.

Web Developer

Kod geliştiricilerin birçok ihtiyacını içeren, kullanımı kolay popüler bir araç olmasına rağmen Firebug çok daha tercih edilen bir Firefox SEO eklentisi olmuştur. Bir yazılımcının işini kolaylaştıracak, web sayfası geliştirirken online olarak kullanabileceği başarılı bir “web developer” eklentisidir.

Live HTTP headers

Bu Firefox SEO eklentisi sayesinde sizin ile website arasında gerçekleşen veri alışverişini inceleyebilirsiniz. Biraz teknik bir araç olmasına rağmen, bu Firefox SEO eklentisi sayesinde yönlendirmeleri görebilir ve inceleyebilirsiniz. Çok sık olarak ihtiyacınız olmasa da kurmaya değer. Bu eklenti ile bir web sayfa üzerindeki giriş ve çıkışları incelemek size hem kendi sitelerinizi hem de rakiplerinizi incelerken büyük avantajlar sağlayacaktır.

Google Global

Bir anahtar kelime için arama sonuçlarının belirli bir ülkede nasıl sıralandığını görmek istiyorsanız bu eklentiyi kullanabilirsiniz. Çoğu zaman global bir arama yapmak istediğinizde, Google bir web tarayıcı için özellikle inatla bir lokal sonucu gösterebiliyor. Bu eklenti sayesinde bunu değiştirebilirsiniz ve dilediğiniz arama incelemelerini yapabilirsiniz. İnatçı Google local aramaya bu şekilde çözüm üretebilirsiniz.

KGen

KGen Firefox SEO eklentisi, size bir web sayfasını ziyaret etiğinizde o sayfa için en çok kullanılan anahtar kelime ve kelime yoğunluklarını gösterecektir. Bunu web tarayıcınız içerisinde güzel bir şekilde yapar. Search Status keyword density tool bunu yapabiliyor, bu yüzden eğer o eklentiyi kurmayı düşünüyorsanız, bunu tercih etmeyebilirsiniz.

Flag Fox

Yine tam bir SEO eklentisi olmasa da ziyaret ettiğiniz sitelerin sunucularının nerde olduğunu görebilirsiniz.

YSlow

YSlow, web sayfalarını analiz eder ve yüksek performanslı siteler için oluşturulan Yahoo! kurallarını temel alarak size neden yavaş olduklarını söyler. Bu eklentiyi sitelerinizi analiz etmek, ağır, sitenizin yüklenmesini yavaşlatan bir kod var ise onu inceleyebilmek için kullanabilirsiniz. Firebug eklentisine ihtiyaç duyan YSlow, adından da anlaşılacağı üzere “Why Slow?” neden yavaş sorusuna daha rahat cevap verebilmenizi ve çözüm üretebilmenizi sağlar.

Bu liste, genel olarak Firefox SEO eklentileri konusunda bahsedilmesi gereken eklentileri kapsıyor. Eğer bu listede incelenmesi gerektiğini düşündüğünüz Firefox SEO eklentileri var ise her türlü görüş ve öneriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Özetleyecek olursak:

Firefox başlı başına sadece bir web tarayıcı olmasına rağmen, kurulacak eklentiler ile çok başarılı ve kullanışlı bir SEO aracına dönüşebilir. Firefox eklentilerini inceleyerek, çok kısa sürede kurabileceğiniz bu eklentiler, SEO çalışmalarınızı çok kolaylaştıracak ve size uygulamalarınızda zaman kazandıracaktır. Firefox SEO eklentileri ile ücretsiz, güvenli, Windows, Mac, Linux üzerinde çalışan, dünyanın dört bir tarafındaki yazılımcılar ve kullanıcılar tarafından geliştirilen, sizin isteklerinize, size özel cevap veren, SEO çalışmalarınızda kullanabileceğiniz bir uygulama elde edebileceksiniz.