SEO hakkında konuşulduğunda akla ilk Google gelir fakat diğer arama motorlarını göz ardı etmemek gerekir. Diğer arama motorları web sitenizin trafiğini arttırabilir. Bing en çok kullanılan ikinci arama motorudur. Bing arama motoru optimizasyonunda size yardımcı olacaktır. Çoğu pazarlamacı Google’ı kullandığından Bing arama motorunun rekabeti daha düşük bunu avantaj olarak kullanabilirsiniz.

Bing İçin Site İçi SEO'ya Dikkat Edin

Bing için doğru ve yerinde kullanılan anahtar kelimler çok önemlidir. Bing de üst sıralara çıkmak için çabanızı sayfa dışı SEO yerine sayfa içi SEO üzerinde yoğunlaştırmalısınız. Bu sayede bazı özellikler daha iyi çalışacaktır. Örneğin, sayfa başlıklarında, meta açıklamalarında ve web içeriğinde anahtar kelime eşlemesi sayfa sıralamanız için daha iyi olacaktır. Bing, başlık etiketine çok önem verir. Bing'in, başlığı doğrudan HTML etiketinden almak yerine, arama sonuçları içinden seçeceğini unutmamalısınız.

Anahtar kelimeleri URL vurgularında, alt başlıklarda ve içeriğin ilk paragrafında kullanmak web sitenizi Bing arama motorunda üst sıralara taşıyacaktır.

Aynı zamanda site içi SEO düzenlemeleri yapması ürün tanıtımı için yapacağınız diğer hareketleri de minimum düzeye indirir. Çünkü aramalarda iyi optimize edilerek arama motorunda üst sıralarda yer alan kaliteli bir site; müşterin sizi fark etmesini sağlayacak, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi öncelikli olarak görme fırsatı sunacaktır.

Title Etiketi

Title etiketinizde web siteniz ile ilgili sözcükler kullanmalısınız. Bing başlıklarda karakter sayının 65 olmasını öneriyor buna dikkat etmelisiniz. Tüm sayfalarınız için başlıklarınızın farklı olması gerekmektedir.

bing seo

Title etiketi, bir HTML öğesidir ve bir internet sitesinin başlığını belirtir. Title etiketi arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) belirli bir sonucun başlığı olarak tıklanabilir bir şekilde görüntülenir. SEO ve sosyal paylaşım için önemlidir. Yani bir title etiketi, bir internet sitesinde bulunan içeriğin kısa ve öz tanımı olarak adlandırılabilir.

Bing arama motoru sayfanızın içeriğini title etiketi ile anlar ve arama yapan kullanıcılar sayfanız hakkında ilk izlenimi title etiketi sayesinde kazanır. Title etiketi bu yüzden çok önemlidir.

Bing title etiketi için dikkat etmeniz gereken unsurlar;

1- Başlık uzunluğunuz: Karakter sayısı 60-65 arası olmalıdır ve tamamı büyük harflerden oluşmamalıdır.

2- Anahtar kelimeleri kullanırken aşırıya kaçmamalısınız: Tek tip anahtar kelimelerden oluşan başlıkları kullanmaktan kaçının ve anahtar kelimeleri tekrarlayan varyasyonlarının kullanımına çok dikkat edin.

3- Tüm sayfalara benzersiz başlıklar verin: Diğer web sitelerinden farklı olarak kullanacağınız başlıklar sayfa içeriğinizin benzersiz ve değerli olduğu anlamına gelir bu sayede daha yüksek tıklanma oranları elde edebilirisiniz.

4- Tiltle etiketine İlk olarak anahtar kelimeleri yerleştirin: Bu sayede anahtar kelimeler arama sıralamasında daha başarılı olmanızı sağlıyor.

5- Markanızdan faydalanın: Popüler ve güçlü bir markanız varsa, başlık sonuna kendi markanızı eklemeniz tıklanma oranlarınızı artırabilir.

6- Önceliğiniz müşterileriniz olsun: Önceliğinizin ziyaretçilerden gelecek olan tıklamalar olduğunu unutmayın.

1 1

Bing Places

Google My Business mümkün olan en iyi yerel arama sonuçlarını sunar. Microsoftun arama motoru olan Bing de ise arama sonuçlarını Bing Places sunar. Bing bu sonuçları sunarken konum ayrıntılarını belirgin bir şekilde öne çıkaran web sitelerini ödüllendirerek üst sıralara taşır ve Bing algoritması Facebook gibi üçüncü taraf kaynaklardan gelen sosyal sinyalleri de kullanır.

Bing Places yerel arama motoru optimizasyonu kampanyanız için çok alakalı ve değerli bir ektir, özellikle hedefiniz bulunduğunuz bölgede potansiyelinizden daha fazla sipariş ve satış oluşturmaksa.

Bing, yerel sıralama algoritması alaka düzeyi, mesafe ve popülerliğe dayanmaktadır. Bing Yerel sonuçları, Bing Yerel veritabanınızdan alır. Bing Local veritabanının işletmeniz hakkında eksiksiz ve doğru bilgi içerdiğinden emin olmalısınız.

Çevrimiçi Sosyal Medya Mevcudiyeti Sağlayın

Bing arama motoru sosyal sinyalleri, sıralama algoritmasında oldukça fazla kullanmaktadır. Bunun anlamı, sosyal medya kullanmanız Bing için Google’dan daha önemli. Sosyal medya kullanımı Bing de web sitenizi daha üst sıralara taşıyacaktır.

Sosyal medyanızın performansı, Bing'in içeriğinizin kalitesini değerlendirmesine yardımcı olur. Bu nedenle, beğeni veya takip satın almadığınızdan veya net bir marka sesi olmadan gönderi paylaşmamalısınız.

Bing sosyal sinyaller ile Twitter ve Facebook gibi sektör lideri platformlardaki sosyal medya paylaşımları ve etkileşimleri hedef kitleniz ile eşleştiriyor bu sayede web sitenizin popülerliği artıyor.

Sosyal olarak etkiliyseniz, bu, takipçilerinizin bilgilerinizi geniş çapta paylaşmasına yol açar ve bu da Bing'in uzun vadede organik olarak sıralamanızı olumlu yönde etkilemesine yol açar.

3 1

Meta Açıklaması (Meta Description)

Meta açıklaması web sayfasının HTML kodlarının üst kısmına eklenen bir etikettir. Web sayfasının içeriğinin özet açıklaması gibi düşünebilirsiniz. Bu arama sonuçlarındaki sıralamanızda büyük bir etkiye sahip değildir. Genellikle arama sonuçlarında çıkan açıklama bölümü olarak karşılaşırız. Doğru ve çekici meta açıklamalar eklemek arama yapan kullanıcıları web sitenize yönlendireceğinden organik tıklama oranınızı artırabilir.

Tıpkı alan adı gibi, Başlık 1 ve Başlık 2 etiketlerinde TAM anahtar kelimelerinizi kullanmak Bing sıralamanızda size yardımcı olacaktır. Yine de içeriğinizde mümkün olduğunca doğal olarak anahtar kelimeleri kullanmalısınız ve anahtar kelimeleri alt etiketlerde ve meta açıklamalarında kullanmalısınız.

Site Yaşının Yüksek Olması

Site yaşının büyük olması Bing arama motorunda en önemli kriterdir. Bu tarz sitelerin Bing arama motorlarında üst sıralarda yer alması büyük bir olasılık. Web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer alması ile popülariteniz artacaktır. Kazandığınız bu popülariteyi firma ya da ürün tanıtımlarında etkili bir şekilde kullandığınız taktirde hedeflediğiniz başarıya çok daha kolay ve kısa bir süre içerisinde ulaşabilirsiniz.

Domain yaşınız ne kadar eski ise (5 sene ve üzeri) Bing SEO başarınız yüksek ise görüntüleneceğiniz sayfada ilk sayfa ya da yakınları olacaktır. Burada Bing şuna bakıyor, bir firma ne kadar eski ise o kadar güvenilirdir.

Domain yani alan adı, web sitenizin dijital ortamdaki kimliğini oluşturmak için önemli adımlardan biridir. Alan adı seçimi, uzantısıyla, karakter sayısıyla, hizmet verdiğiniz sektöre ve şirketinize olan uyumuyla büyük öneme sahiptir.

Uzantının önemi, alışkanlıklar veya farklı sebeplerden dolayı alan adı uzantıları kişilerde bir güven duygusu yaratabilir. Örneğin ülkemizde .com, com.tr, .net ve .org şeklinde. Alan adı seçiminde sektör ile uyum içerisinde olmasına dikkat etmelisiniz. Karakter sayısı ise çok uzun ve anlaşılmaz olmamalıdır.

2 1

Resimleri Dahil Edin

Bing, yüksek kaliteli resimlere önem verir ve bunlar kullanıcıların dikkatini çeker. Bu görüntüler tesislerinizin veya işinizin bir resmi olabilir. Görüntüleriniz kalıcı bir izlenim yaratmalı ve potansiyel müşterileri sitenizi tıklamaya teşvik etmeli. Resimleri seçerken bu faktörleri unutmamalısınız.

Dikkate alınması gereken bir başka nokta da resim ve video içeren web sitelerinin, sadece metin içeren sitelere göre % 94 daha fazla görüntüleme almasıdır.

Görsel içerikler bir sitenin sıralamasını iyileştirebilir ancak bu, orada görünen resimlerin ve videoların içerik ile uyumuna bağlıdır. Tamamen dekoratif öğeler bir sitenin tıklanma oranı için çok etkili değildir.  Fakat yararlı, içerik ile uyumlu resimler, anahtar kelime açısından zengin metinle eşleştiğinde daha çok etkili olmaktadır.

Bing için görsel SEO ipuçları;

  • Resimlere açıklayıcı ve SEO uyumlu isimler verin
  • Alt etiketi kullanın: Böylelikle arama motoru robotlarının resmi daha kolay tanımasını sağlarsınız.
  • Orijinal resimler kullanın: yani size ait resimler kullanarak SEO başarısını artırabilirsiniz.
  • Resim en boy oranını doğru ayarlayın.
  • Görüntü Adlarında Kısa Çizgi Kullanın
  • Dosya türünü belirleyin
  • Fotoğrafların Exif değerlerini SEO'ya uyarlayın

İncelemeleri Alın

Web sitesi sahipleri harekete geçmeden önce bir inceleme arıyor. Kullanıcıları her zaman deneyimleri hakkında doğru bir yorum yapmaya teşvik edin. Sahte incelemeler satın alma veya oluşturma dürtüsüne kapılmayın. Hiçbir kusuru görünmeyen 5 yıldızlı incelemeler kullanıcılara şüpheli görünüyor. Ayrıca, işletmeniz için daha önce bilinmeyen sorunları tespit ederek bunları düzeltmeye çalışmak sizin için daha iyi olacaktır.