Canonical

Bir rel mikroformatıdır. Web sitelerinin farklı adresler veya URL uzantıları kapsamında aynı içeriği sunduğu durumları arama motorlarına bildiren bir etikettir. Örneğin bir E-Ticaret sitesinde yer alan ürün sayfasında, görseller, yorumlar, açıklamalar ve ödeme seçenekleri gibi sekmelerde farklı URL veya uzantılar oluşuyorsa bunlar rel canonical ile tek sayfa olduğu garanti altına alınır. Bu şekilde farklı URLlerde aynı içeriğin görüntülenmesi kopya içerik durumu oluşturmaz.

CSS

HTML belgelerinin görünümünü tanımlamanıza yardımcı olan dildir. Her web sitesinde, boyut, renk, düzen vs gibi kısımların belirlendiği bir veya birden fazla CSS dosyası bulunmaktadır.

CTR

Arama sonuçlarında web sitenizi ya da reklamlarınızı tıklayan kullanıcıların oranını/yüzdesini gösteren bir metriktir. Tıklama sayısının gösterim sayısına bölünmesiyle hesaplanmaktadır.

Clickbait

Kullanıcıyı, web sitenize tıklaması için ikna edecek bağlantı türüdür. Bu bağlantılar, kullanıcıda merak uyandıracak bağlantı metni ya da title ile kullanılmaktadır. Clickbait’i kullanmak web sitenize gelen trafiği artırabilir ancak sizinle birebir uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Competitor Analysis

Yapmakta olduğunuz veya aynı konu üzerinden hedeflediğiniz anahtar kelimeler için arama sonuçlarında sıralanan web siteleri sizlerin rakibiniz sayılmaktadır. Bir rakip analizini gerçekleştirirken, sektörde konuyla alakalı hangi taktiklerin işe yaradığını ve hangi alanları ön planda tutmanız gerektiği gibi konularda sizlere yardımcı olacak verilere ulaşacaksınız.

Content

İçerik, bir web sitesinde bulunan bilgilerin tamamına denmektedir. Metin, görsel, video ve animasyonların tamamını içermektedir. SEO açısından ise; içerik trafiği çekme ve kullanıcı deneyimi etkileşimi konusunda oldukça önemli bir faktördür.

Content Marketing

Yüksek kaliteli, değerli bilgilerin (video, görsel, ses veya metin biçiminde) oluşturulmasına ve paylaşılmasına odaklanan pazarlama yöntemine denmektedir. Bu alanda amacınız tamamıyla ilgi çekmek ve güvenilir bir kaynak olarak algılanmaktır, böylece web siteniz daha fazla görünürlük kazanacak ve marka bilinirliğinizi de arttıracaksınızdır.

Conversion Rate

Web sitenizi, yayınlamakta olduğunuz reklamınızı, CTA’nızı, ziyaretçi dönüşümü amacıyla tasarlanan tüm kullanıcılardan istenen dönüşüm gerçekleştiren kullanıcıların yüzdesidir.

Crawl

Bir web sitesinin tüm içeriğinin ve kod kısmının analiz edildiği, arama motoru tarayıcıları tarafından gerçekleştirilmekte olan basit bir işlemdir.

Crawlability

Taranabilirlik, tarayıcıların sitenizde kolayca gezinmesini, anlamasını, verimli bulmasını ve web sitenizi dizine eklemesini sağladığı işlemler ifade etmektedir. Sitenizin taranabilirliğini, site haritanız ya da görseller için resim haritanızı oluşturarak, site hızınızı, görsellerinizi optimize ederek, yönlendirmelerinizi doğru kurgulayarak sağlayabilirsiniz.

Crawl Budget

Tarama hızından ve tarama talebinden oluşan tarama bütçesi, Google’ın web sitenizde tarayacağı URL’lerin sayısını tanımlamaktadır. Bu işlem küçük web sitelerini etkilememektedir.