Backlink Nedir?

Backlink SEO Nedir?

Backlink SEO, bir web sitesi için olmazsa olmazlardandır. Backlink bir web sitesinin popülerliğini belirler. Bir web sitesi diğer siteler tarafından ne kadar öneriliyorsa bu web sitesi kalitelidir. Backlink’in katkı sağladığı diğer bir sistemse Google’nin algoritmalarından biri olan Trustrank sistemidir. Trustrank Google’nin sitenize verdiği değeri göstermektedir. Web siteleriniz 10 puan üzerinden değerlendirilir. Google için bir web sitesi diğer siteler tarafından ne kadar fazla kaliteli Backlink alıyorsa o kadar kalitelidir.

Backlink Neden Önemlidir? 

Backlinkler bir web sitesine 3 ana konuda yardımcı olmaktadır.

1- Sıralamalar

Google gibi arama motorları da backlinkleri güven oyu olarak görmektedir. Genel olarak, web sayfalarınız ne kadar çok oy alırsa, alakalı arama sorguları için sıralama olasılıkları o kadar yüksek olmaktadır. 

Peki bunu nereden biliriz? Birkaç kez bağlantı tabanlı sıralama faktörlerini inceledik ve her zaman aynı şeyi gördük: benzersiz web sitelerinden backlinklerin sayısı organik arama trafiğiyle güçlü bir şekilde ilişkilidir. 

2- Keşfedilebilirlik

Arama motorları, yeni backlinkleri kontrol etmek için zaten bildikleri sayfaları yeniden ziyaret ederek yeni bir içerik bulurlar. 

Arama motorları popüler sayfaları, popüler olmayan sayfalardan daha sık ziyaret ettiğinden, popüler sayfalardan backlink alırsanız içeriğini daha hızlı keşfedebilecektir. 

3- Yönlendirme Trafiği

İnsanları faydalı kaynaklara yönlendirmek için backlinkler vardır. Bu yüzden tıklanabilirler. 

Birisi web sitenizin bağlantısına tıkladığında, yönlendirme trafiği almış olursunuz. 

Kaliteli Backlink Nedir? 

Tüm backlinkler eşit olarak oluşturulmamaktadır. İşte bir backlinkin kalitesine ve faydasına katkıda bulunan özelliklerden birkaçı: 

 • İlgi

Google, ilgili bağlantılara daha fazla değer verir, çünkü insanların bu bağlantıları tıklama olasılığı daha yüksektir. 

Peki bu gerçek anlamda ne ifade ediyor? Bir tesisatçı bir kediler hakkında diğeri de kazan montajı hakkında iki sayfadan backlinke sahipse, ikincisi en değerli olanıdır. 

Bu fikir aynı zamanda alan adı düzeyinde de ortaya çıkıyor. 

 • Yetki

Güçlü web sitelerindeki backlinkler genellikle zayıf sayfalardan daha fazla “otoriter” aktarır. 

Güçlü sayfalardan gelen backlinkler her zaman daha fazla yetki aktarmaz. 

Google’ın orijinal patenti, otoritenin bir web sayfasındaki tüm giden bağlantılar arasında eşit bölündüğünü belirtir. Dolayısıyla, iki sayfadan backlinkleriniz varsa ve biri diğerinden daha fazla giden bağlantıya sahipse, diğer her şey eşitse, daha az giden bağlantıya sahip sayfadaki bağlantı daha fazla yetki aktarır. 

Bugünlerde bu kadar basit şey mi olur? Muhtemelen hayır. Google, geri bağlantılara değer atamak için çeşitli yöntemleri açıklayan çok sayıda patente sahiptir. 

Ayrıca, dahili geri bağlantılar bir sayfanın yetkisine de katkıda bulunur.

 • Trafik

Yüksek trafik içeren sayfalardan gelen backlinkler genellikle size düşük trafik olan sayfalardan daha fazla yönlendirme trafiği gönderir. Asıl soru ise; yüksek trafikli sayfalardaki sıralamaları olumlu yönde etkileyip etkilemediğidir? 

Aslında, organik trafiğe sahip sayfalardaki sıralamalar ve backlinkler arasında küçük ama net bir ilişki var. Ancak, benzersiz web sitelerinden ve sayfa düzeyindeki yetkiden gelen çok sayıda geri bağlantı daha önemli görünmektedir. 

 • Yerleştirme

 İnsanların belirgin bir şekilde yerleştirilmiş bağlantıları tıklama olasılığı daha yüksek olduğundan, web sayfalarındaki bazı bağlantılar diğerlerinden daha fazla yetki verir. 

Bill Slawski, bu durumu; 

“ Bir bağlantı bir sayfanın ana içerik alanında ise, öne çıkmasını sağlayacak bir yazı tipi ve renk kullanırsa ve birisinin üzerine tıklayabileceği bir şey yapabilecek bir metin kullanırsa, PageRank. Öte  yandan, bir sayfanın alt bilgisinde olmak, o sayfadaki metnin geri kalanıyla aynı renk metninde ve aynı yazı tipi türünde tıklamayı daha az olası kılan özellikleri birleştirirse ve insanları ilgilenmeyen bağlantı metni kullanırsa, çok fazla PageRank iletemeyebilir. “ şeklinde anlatıyor. 

 • Anchor Text

Anchor text, bağlantı metni bir backlink için oluşturulan tıklanabilir kelimeleri ifade eder. 

Google, bağlantı metninin orijinal patenlerindeki sıralamaları etkilediğini söylüyor. 

“Google, sayfa kalitesini, anchor texti ve yakınlık bilgilerini de içeren arama kalitesini artırmak için biri teknik kullanır.” 

Ne Tür Backlink Değerlidir?

Tüm backlinkler eşit olarak oluşturulmaz. 

Başka bir deyişle, SERP’lerde daha üst sıralarda yer almak istiyorsanız, kaliteli backlinklere odaklanın. 

Örneğin; Tek bir kaliteli backlink, 1.000 düşük kaliteye sahip backlinkten daha güçlü olabilir. 

Sonuç olarak, yüksek kaliteli baclinkler aynı temel özellikleri taşıma eğilimindedir. 

 • Güvenilir, Yetkili Web Sitelerinden Gelen Backlinkler

Harvard’dan bir backlink mi istersiniz? Görünüşe göre, Google’da aynı şekilde düşünüyor. 

Bu kavram “Domain Otoritesi” olarak bilinmektedir. Esasen, bir sitenin yetkisi ne kadar fazlaysa, sitenize bir backlinkle daha fazla yetki verebilir. 

Örneğin, sizin web sitenizden daha otoriter bir sayfadan aldığınız backlinkle, sizin otoritenizden daha düşük bir otoriteye sahip sayfadan alacağınız backlink aynı olmayacaktır. Hatta çoğu zaman otoritesi düşük olan sayfalardan alınan backlinklerin web sitesine zarar verdiği de görülebilmektedir. 

Otoritesi yüksek olan sayfalardan backlink almak zor mu? Evet, zor. 

Buna değer mi? Kesinlikle. 

 • Hedef Anahtar Kelimesinin Anchor Textte Olduğu Backlinkler

Anchor text, bir backlinkin görünür metin parçasıdır. 

Genel olarak kullanıcıların büyük bir çoğunluğu backlinklerin hedef anahtar kelimenizi içeren bir sabit metin olmasını istemektedir. 

Aslında son zamanlarda yapılan bir çalışma, anahtar kelime açısından zengin anchor text ile o anahtar kelime için daha yüksek sıralamalar arasında bir düzen buldu. 

UYARI:

Google’ın algoritmalarında “Google Penguin” adlı bir filtre var. 

Google Penguin, black hat backlink oluşturma stratejileri kullanan web sitelerini filtreler. Ve özellikle tam eşleşme anchor text ile backlink oluşturan sitelere odaklanır. 

 • Sizlere Link Veren Site (Sayfa) Alakalı Mı? 

Bir web sitesi başka bir web sitesine bağlandığında, Google iki sitenin birbiriyle ilişkili olduğunu görmek ister. 

Bunu düşündüğümüzde aslında ne kadar mantıklı olduğunu görebiliriz;

Bir spor alanı hakkında bir makale yayınladığınızı düşünün, bu durumda Google o spor alanı ile alakalı web sitelerinden gelen bağlantılara çok daha fazla ağırlık verecektir. 

 • “DoFollow” Bağlantısı

 Google ve diğer arama motorları, “nofollow” etiketli backlinkleri yok sayar, takip etmez, değerini diğer sayfaya aktarmaz. 

(Başka bir deyişle, nofollow bağlantıları arama motoru sıralama algoritmalarını saymaz.)

Neyse ki, web’deki backlinkerin büyük bir çoğunluğu “dofollow” backlinklerdir. 

Ve nofollow etiketine sahip backlinklerin çoğu dikkate alınacak kadar değerli olmamaktadırlar. Örneğin; 

 1. 1. Blog yorumları, 
 2. 2. Basın yayınları,
 3. 3. Ücretli reklamlar gibi kaynaklardan gelen bağlantılar çoğunlukla nofollow olma eğilimindedir. 
 • Daha Önce Size Referans Olmamış Kaynak

Varsayalım ki A sitesinden bir backlink aldınız, sonrasında A sitesi size tekrardan backlink veriyor. Tekrar tekrar verilen bu backlink ilki kadar değerli ve güçlü müdür? 

Hayır. 

Görselde de görüldüğü gibi, aynı web sitesi üzerinden gelen backlinklerin devamlılığında değeri ve getirileri azalıyor.

Tek bir web sitesi üzerinden 100 tane backlink almaktansa, 100 farklı web sitesinden her birinden birer tane backlink almak daha sağlıklı ve değerlidir. 

Aslında, arama motorlarında sizlere bağlantı veren site sayısının Google sıralamaları ile diğer tüm faktörlerden çok daha fazla korelasyon gösterdiğini tespit etti. 

Backlink alırken dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır;

 1. 1. Google’nin banladığı sitelerden Backlink alırsanız size bir faydası olmayacaktır.
 2. 2. Link çöplüğüne dönmüş sitelerden Backlink alırsanız Google bu Backlinkleri sevmediği için sitenize pek fazla bir katkısı olmayacaktır. Mesela link çıkışı fazla olan toplistlerden Backlink almanızın size pek fazla katkısı olmayacaktır.
 3. 3. Bazı web siteleri gizli Backlink vermektedir. Bu tip sitelerden alacağınız Backlinklerinde size katkısı olmayacaktır.
 4. 4. Backlink alımını bir günde kesinlikle yapmayın.Bu işlemi belli süreçlere bölün.

Bunların dışında kaliteli Backlink alarak SEO yapmak istiyorsanız ;

 1. 1. İçeriğinizle alakalı sitelerden Backlink almaya çalışın.Bu işlem biraz zordur ama başardığınızda emin olun size katkısı çok fazla olacaktır.
 2. 2. Kaliteli dizinlere kayıt olmaya çalışın.
 3. 3. Sosyal sitelerden link almaya çalışın.(örn: Facebook,Twitter)
 4. 4. Kaliteli forumlarda veya bloglarda yazılar yazarak bu sitelerden Backlink almaya çalışın bu web sitelerinden alacağınız Backlinklerin siteniz için önemi oldukça yüksektir.

Bu yazdıklarımızı uzun vade de hayata geçirirseniz emin olun hem arama motorlarında yükselirsiniz hemde sitenize bol ziyaretçi gelir.

18 Ocak 2018, 18:19
SEO Hocası