Backlink Nedir?

Backlink SEO Nedir?

Backlink SEO, bir web sitesi için olmazsa olmazlardandır. Backlink bir web sitesinin popülerliğini belirler. Bir web sitesi diğer siteler tarafından ne kadar öneriliyorsa bu web sitesi kalitelidir. Backlink’in katkı sağladığı diğer bir sistemse Google’nin algoritmalarından biri olan Trustrank sistemidir. Trustrank Google’nin sitenize verdiği değeri göstermektedir. Web siteleriniz 10 puan üzerinden değerlendirilir. Google için bir web sitesi diğer siteler tarafından ne kadar fazla kaliteli Backlink alıyorsa o kadar kalitelidir.

Backlink alırken dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır;

  1. 1. Google’nin banladığı sitelerden Backlink alırsanız size bir faydası olmayacaktır.
  2. 2. Link çöplüğüne dönmüş sitelerden Backlink alırsanız Google bu Backlinkleri sevmediği için sitenize pek fazla bir katkısı olmayacaktır. Mesela link çıkışı fazla olan toplistlerden Backlink almanızın size pek fazla katkısı olmayacaktır.
  3. 3. Bazı web siteleri gizli Backlink vermektedir. Bu tip sitelerden alacağınız Backlinklerinde size katkısı olmayacaktır.
  4. 4. Backlink alımını bir günde kesinlikle yapmayın.Bu işlemi belli süreçlere bölün.

Bunların dışında kaliteli Backlink alarak SEO yapmak istiyorsanız ;

  1. 1. İçeriğinizle alakalı sitelerden Backlink almaya çalışın.Bu işlem biraz zordur ama başardığınızda emin olun size katkısı çok fazla olacaktır.
  2. 2. Kaliteli dizinlere kayıt olmaya çalışın.
  3. 3. Sosyal sitelerden link almaya çalışın.(örn: Facebook,Twitter)
  4. 4. Kaliteli forumlarda veya bloglarda yazılar yazarak bu sitelerden Backlink almaya çalışın bu web sitelerinden alacağınız Backlinklerin siteniz için önemi oldukça yüksektir.

Bu yazdıklarımızı uzun vade de hayata geçirirseniz emin olun hem arama motorlarında yükselirsiniz hemde sitenize bol ziyaretçi gelir.

Backlink Alırken Nelere Dikkat Etmem Gerekiyor?

Google güncellemesinde alınan bağlantılara yönelik çok önemli bir duyuru yapmıştır. Almış olduğunuz Backlink kalitelisi ise faydasını zararlı ise anında zararını görebilirsiniz. Anahtar kelimelere yönelik Backlink almak faydalıdır lakin almış olduğunuz site son derece alakalı ve kaliteli olmak zorunda.

Daha önceden aldığınız siteden devamlı Backlink almak yerine sektörünüz ve benzer kaliteli sitelere yönelmeniz gerekir ayrıca link çıkış oranının fazla olmaması gerekli çünkü sizlerden sonra binlerce kişi ücretli bağlantı alacağı için artık alınan sitenin gücü kalmayacak ve spam etkisi yaratmaya başlayacaktır.

Farklı sektör ve kalitesiz içerikler hatta kötü içeriklere sahip olan sitelerden gelen bağlantıları Search Console aracılığıyla engellemeniz gerekiyor. Nofollow bağlantı arada bir alınan bilir zaten nofollow olmayan bağlantılar otomatik olarak Dofollow etkisi görüyor ücretli bağlantı almak yerine doğal Backlink almanız daha faydalı olacaktır.

Backlink Almaya Ne Zaman Başlanmalıdır?

Öncelikle konuya backlink almak değil backlink kazanmak olarak bakılmalıdır. Çoğu yerde backlinkin faydasından bahsederken aslında bunları doğal yollarla, ziyaretçilerin ve kullanıcıların kendi istekleriyle sizi paylaşarak size referans olmaları gibi değerlendirmeliyiz. Bu sebeple bu doğal kurguyu değerlendirdiğiniz zaman site trafiğinizin artışıyla paralel bir backlink artışı en doğal süreci oluşturacaktır.

Backlink İle SEO Başlangıcı Yapılabilir Mi?

Sitenizin SEO çalışmalarına backlink ile başlamanız, dükkanınızı açmadan tanıtımlara başlamanız gibidir. Bu sebeple öncelikle site içi seo yapınızı kusursuz inşa ederek, gelen ziyaretçilerin motivasyonunu sağlayacak bir kullanıcı deneyimine ulaşırsanız sonrasında aldığınız her backlink veya site dışı referanslarınız karşılığını daha iyi arama sonuçlarına yani SEO performansınıza yansıtacaktır.

Backlink Paketleri SEO’ya Etki Sağlar Mı?

Yorum yaparak backlink edinmek artık SEO’ya fazla etkisi kalmadığını baştan belirtmek isteriz. Ancak eğer ki yorum yapacağınız websitesi kaliteli ve genel olarak güncel özgün içerikler içeriyorsa, oradan alacağınız backlinklerin SEO’ya etkisi olabilmektedir. Ayrıca farklı IP’lerden yorum yapmak yarar sağlayabilmektedir.

Domain isminde rekabetli anahtar kelime içermesi arama sonuçlarında daha hızlı çıkabilmesi için bir avantaj sağlıyor. Websitenize özel ve ona uygun içerikler sunarsanız elbette faydası olacaktır. Ancak çok rekabetli kelime ise daha fazla çalışmalar gerektirecektir. Örneğin; Sosyal Medya’da aktif olmanız çok önemli.

Eğer bir kere üstte kaldıysa ve ardından biraz zaman geçerek sıralamalardan düştüyse, o yaptığınız çalışmanın artık bir etkisi kalmadığını belirtmiştir. Onun yerine daha iyi çalışmalar yapmayı deneyebilirsiniz.

18 Ocak 2018, 18:19
SEO Hocası