Search Intent Nedir? (Arama Amacı)

Search intent, bir araştırmacının arama motorları üzerindeki sorgusunun arkasındaki nedendir. Başka bir deyişle, kişi bu aramayı neden yaptı? Bir sorusu olduğu için mi arıyor ve bu soruya bir cevap istiyor mu? Belirli bir web sitesini mi ziyaret etmek istiyorlar? Yoksa bir şey satın almak istedikleri için mi arıyorlar? Search intent (kullanıcı amacı olarak da bilinir), bir kullanıcının arama motorunda bir sorgu ararken sahip olduğu ilk hedeftir. Çoğu zaman, kullanıcılar arama yaparken belirli türde bir cevap veya kaynak ararlar. Sonuçta, çevrimiçi arama yapan herkes bir şeyler bulmayı umuyor.

Google uzun yıllardır, kullanıcıların arama amaçlarını belirleyebilmek için arama algoritmasını geliştirmeye çalıştı. Google arama terimine en uygun web sitelerini ve belirli bir arama sorgusunun altında yatan arama amacını sınırlamak istiyor. Bu nedenle paylaşımınızın veya web sitenizin içeriğinin hedef kitlenizin arama amacına uygun olduğundan emin olmanız çok önemlidir.

Örneğim hamburgeri ele alalım. Bir hamburger tarifi aramanın, paket servis hamburger aramaktan farklı bir amacı vardır. Buda hamburger geçmişini aramaktan farklıdır. Hepsinin ortak noktası hamburger olsa da arama yapan kullanıcıların hepsinin farklı bir amacı bulunmaktadır.

Search İntent Neden Önemli?

Google’ın ilk hedefi, kullanıcıların aradığı sorular için en uygun sonucu bulmaktır. Google misyonunu dünyadaki bilgileri organize ederek, evrensel olarak işlenebilen ve kullanışlı bir hale getirmek olduğunu belirtiyor.  Bu da arama amacını SEO’lar için öncelikli hedef haline getirir. Bir kullanıcı ulaşmak istediği bir terimi aradığında alakasız bilgilerle karşılaşırsa, bu Google’a amacın içerikle uyuşmadığına dair bir sinyal gönderir.

Örneğin, bir kullanıcı nasıl bir web sitesi oluşturulur şekline bir arama yaparsa CMS platformları ve hosting (barındırma) siteleri için çok sayıda ürün sayfası gösterilirse, kullanıcı hiçbir siteye girmeden başka bir arama yapmayı seçecektir. Bu durum Google’a arama amacının gerçekleşmediğine dair bir işaret olacaktır.

Google aramalarında üst sıralarda yer almak istiyorsanız, arama yapılan konu ile alakalı en uygun sonuç olmanız gerekmektedir. Birinci ve en önemli yapmanız gereken şey arama amacına uygun bir içerik oluşturmaktır.

arama

Search İntent Türleri

Sınırsız sayıda arama terimi varken sadece 4 temel arama amacı vardır.

 • Bilgilendirici
 • Tercihli/ ticari soruşturma
 • İşlemsel
 • Gezinme

1- Bilgilendirici

Tahmin edeceğiniz gibi bilgi amaçlı yapılan aramalardır. Kullanıcı sorduğu soruya cevep bulmak ister. Bu sorular; nasıl yapılır, nedir, nerede, neden yapılır gibi diğer soruları da içermektedir. Bilgilendirme amacı olan kişilerin belirli bir sorusu vardır veya belirli bir konu hakkında daha fazla bilgi edinmek ister. Bilgilendirme terimleri her zaman soru olmayabilir. Örnek olarak “Stephen Hawking “şeklinde bir arama yapan kullanıcı büyük ihtimalle onuın hakkında bilgi arıyordur.

Google’ın arama amacı, sadece bir terim hakkında bilgi vermekten çok daha ileri gider. Domates sosu arayan bir kullanıcının sosun mutfak geçmişi için değil yemek yaparken kullanmak için aradığının bilir.

2- Tercihli/ ticari soruşturma

Bazı kullanıcılar satın alma ve araştırma yapmak için web sayfalarını kullanırlar. Ürünlerin hangi bilgisayar daha kullanışlı? En yararlı olan SEO eklentisi hangisi hangisidir? Kullanıcıların ürünleri, markaları ve hizmetleri daha fazla araştırmak için kullandıkları zamandır. Araştırmaların bilgi aşamasını geçmişlerdir ve ilgilerini birkaç farklı seçenek üzerinde toplamışlardır. Burada kullanıcılar inceleme ve karşılaştırma yapıyorlar. Kendileri için en uygun çözümü arıyorlar.

Bu aramalar genellikle yerelleşmiş ifadeler içerir. En iyi protein tozu hangisidir? Ya da İstanbul’un en iyi restoranı gibi.

3- İşlemsel

Kullanıcı bir işlemi tamamlamak istiyor. Bu sadece satın alımlarla sınırlı değil. Bir e-posta kaydı, potansiyel müşteri oluşturma formu, mağaza ziyareti, telefon görüşmesi veya abonelikler olabilir. Tüm durumda aradıkları şey hakkında iyi bir fikirleri vardır. Kullanıcı satın almayı istediğinden, bu terimler genellikle markalıdır. Satın alacak bir web sitesi veya bir yer arıyorlar. Bu yüzden işlem amacı ile arama yapıyorlar.

İşlem arama örnekleri:

 • Yeti bardak al
 • Macbook pro satın alın
 • Samsung galaxy s10 ucuz

4- Gezinme

Arama yapan kullanıcılar belirli bir web sitesini ziyaret etmek istiyor. Google’da belirli bir arama yapmak URL’yi yazmaktan daha kolaydır. Kullanıcı URL’den tam emin olmayabilir. Bu nedenle aramalar markalar veya web sitesi olma eğilimindedir ve kullanıcıların bir sayfayı bulmasına yardımcı olmak için ek spesifikasyonlar içerebilir. Bir gezinme terimi için yüksek sıralamanın, sadece kullanıcıların aradığı site olması durumunda organik arama trafiği için yararlı olduğunu unutmayın.

Gezinme aramalarına örnekler:

 • Facebook
 • Ahrefs içerik gezgini
 • SEO Moz için yeni başlayanlar kılavuzu
 • Twitter girişi
 • Spotify girişi

Hepsi birer marka veya websitesi ismi içerdiği için arama niyeti gezinmeyi barındırmaktadır.

Anahtar Kelime Amacı

İnsanların arama yaparken kullandıkları kelimeler, kullanıcının amacına yönelik fikirler verecektir. Bu, amaca yönelik özel kelimeler içeren seçici terimleri formülüze ettiğimizde tam tersi bir şekilde çalışır.

İşlem amaçlı anahtar kelimeler genellikle aşağıdaki gibi kelimeleri içerir:

 • Satın Almak
 • Anlaştık Mı
 • İndirim
 • Ürün İsimleri

Bilgilendirici aramalar aşağıdakilere benzer kelimeler içerebilir (ancak zorunlu değildir):

 • Bilgi
 • Nasıl
 • En İyi Yol
 • Neden

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, anahtar kelime değiştiriciler, search intent için faydalı göstergeler olabilir. Fakat sadece terimleri bilmek yeterli değildir, kullanıcılar merak ediyor olabilir. Anahtar kelimeler söz konusu olduğunda bu terimleri nasıl bulacaksınız?

Bu konuda kullanabileceğiniz farklı ve güvenilebilir anahtar kelime araştırma amacı var. Belirli içerikleri değiştiren veya terimleri içeren bazı ifadeleri filtreleyebileceğinizden, filtre özellikleri çok avantajlı olacaktır.

SERP özelliği ile anahtar kelimeleri filtreleyebilirsiniz. Örneğin bilgi amaçlı olarak, bilgi kutucukları, ilgili sorular ve öne çıkan snippet’ler için sıralama yapan anahtar kelimelere filtre uygulanabilir.

SERP (Arama Motoru Sonuçları Sayfası)

Organik bir sonuç olmayan arama motorunda çıkan herhangi bir sonuçtur.

En yaygın SERP Özellikleri şunlardır:

 1.  Mevcut bir sonuca görseller ekleyerek Zengin Snippet'ler oluşturulabilir (ürünlerin kullanıcılar tarafın beğenildiğini anlamak ürün puanlaması ya da yıldızları kontrol edebilirsiniz.)
 2.  Anahtar kelimeleri satın alınan Ücretli Sonuçlar elde dilebilir (ör. Ads veya Google Alışveriş)
 3.  Organik sonuçlara ek olarak görünen Evrensel Sonuçlar. Kullanıcıların daha çok dikkatini çekecektir (ör. Görsel sonuçları, yeni sonuçlar, öne çıkan snippet'ler)
 4.  Paneller veya kutular olarak görünen Bilgi Grafiği verileri (ör. Hava durumu, Ünlü Bilgi Paneli)

aa

Search İntent Optimizasonu?

Meta Data (üst veri) ve web sitesinin içeriği amaca uygun olmalıdır. Yaptığınız araştırmalar sonucunda hangi sayfada hangi anahtar kelimelerin kullanılması gerektiğini öğrenmelisiniz. Optimizasyona başlamak için en uygun yer sayfalarınızın meta verileridir. Başlık etiketinizi, H1 ve H2'leri özel anahtar kelime hedeflemenizi yansıtacak şekilde güncelleyin. Sayfanızın ziyaret edilme oranını arttırmak için, başlık etiketinizden tıklanma tuzağı oluşturmadan hızlı kopya ile yararlanabilirsiniz.

Rakip sayfaları inceleyin. Bütün alanlarda olduğu gibi, sitenizde etkinliğe başlamadan önce mevcut sayfaları belirlemek önemlidir. Bu nedenle, yeni bir web sitesi oluşturmaya veya web sitenizin mevcut içeriğini yeniden düzenlemeye başlamadan önce, üst sıralarda bulunun sayfalara göz atın ve kendinize şu soruları sorun:

 • Nasıl biçimlendirilirler?
 • Tonları ne?
 • Hangi noktaları kapsıyorlar?
 • Ne kaçırıyorlar?

Konuyla ilgili en iyi sonuçları ve sayfanızı içerik ile uyumlu bir şekilde oluşturmak için kullanabilirsiniz. Bu adımları uygulamak sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir.

SERP özelliklerini Search İntent için ipucu olarak kullandığınız gibi, web sitenizin düzenlemesini ve sayfanın içeriği ile ilgili bilgi vermek amacı ile kullanabilirsiniz. Örnek olarak üst sıralarda yer alan bir snipper numaralandırılmış bir liste içeriyor ise, Google'ın o terim için bu biçimi takdir ettiğini ve ödüllendirdiğini söylemek güvenlidir.

Benzer şekilde Kullanıcıların, SERP ilgili soruları olursa bu soruları içeriğinizle ilgili kısa ve net bir şekilde yanıtlamanız sayfanızı olumlu yönde etkileyecektir.

Sonuç

Yaptığınız içeriğin tüm kullanıcıların aradığı terimlere ve hedef kitlenizin arama amacına uygun olması çok önemli bir faktördür. İnsanlar bilgiye ulaşmak isterken yayınınızı veya sayfanızın bilgilendirici olduğundan emin olmanız gerekiyor. Kullanıcılar ürünlerinizden birini satın almak istiyorsa satış sayfanıza yönlendirin. Uzun süreli sıralama yapmak istiyorsanız, arama yapan kullanıcıların istedikleri içeriklere ulaşmasını sağlamak göreviniz haline gelmeli. Bunu yaptığınız taktirde Google sizi ödüllendirecektir ve üst sıralarda yer alacaksınız.

Arama amacınızın herhangi bir zamanda değişebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Web sitenizin kullanıcının amacına uygun olması gerekiyor bu yüzden içiriğinizi güncel tutun ve arama amacını iyice anlayın.  Yeni terimler keşfederken, anahtar kelime araştırmanızda belirli değiştiriciler kullanmayı unutmayın. Belirli arama amaçları için SEO için optimize edilmiş içerik oluşturmak basittir, ancak kolay değildir. Bu yönergeleri izleyin ve kullanıcılara ihtiyaç duydukları içeriği istedikleri bir biçimde sunma yolunda emin olun.