Adım Adım Site Taşıma Rehberi

Site Taşıma Nasıl Yapılır?

İnternet ışık hızıyla evrimleşmekte, şirketler değişmekte ve teknoloji gün geçtikçe gelişmektedir. Pazarlama kariyerinizin bir noktasında web sitenizi bakıma almak zorunda kalmanız kaçınılmazdır. Tüm dosyalarınızı, içeriğinizi ve yıllardır üzerine çalıştığınız teknolojiyi güncellemeniz ya da taşımanız gerekebilir.

Şirketiniz başka bir site almış olabilir ve siz de bunu kendi sitenize taşımak zorunda kalabilirsiniz. Ya da marka yapılandırmanızı değiştirip yeni bir domain kullanmanız gerekebilir. Günün birinde Google gelip “eğer zamana ayak uydurmayıp siteni HTTPS’ye geçirmezsen, siteni mahvederim!” diyebilir. Bu yüzden amacınız yıllar içinde katettiğiniz yola zarar vermeden bu karmaşayı çözmektir.

Böyle durumlarda dijital pazarlamanın en tehlikeli görevi sizi beklemektedir: site taşımak (site göçü).

Uygularken başarılı olamazsanız bir gecede sitenizin trafiğinin %100’ünü kaybedebilirsiniz. Yapılan analizler sonucu site taşırken yapılan hatalarda sitenin organik trafiğinin abartısız sıfıra inebildiği görülmüştür. Sürekli kötü senaryolardan bahsetsek de eğer her şey iyi giderse site taşımak hem organik aramalardaki görünürlüğünüz hem de pazarlama kanallarınız için büyük bir nimet olabilir.

7 Adımda Sorunsuz Site Taşıma İşlemi

 • Test Edin ve Hızlı Başlamayın

Site taşımak hemencecik girişebileceğiniz bir iş değildir. Muazzam bir ekip çalışması gerektiren bir süreçtir. Yapılacak en doğru şey alt dizinde ya da alt domainde herkesin bir noktada buluşup buluşamadığını test etmektir. Böylelikle, eğer komut ve iletişim zincirinde bir aksilik yaşanırsa sitenin yalnızca ufak bir kısmına zarar verirsiniz.

 • Yeni Sitenin Eskisinden İyi Olduğundan Emin Olun

Gayet basit bir madde gibi durabilir. Fakat bazen web tasarımcıları aşırı istekli olup yeni siteyi gösterişli programlarla doldurarak karman çorman kaynak kodlarına ve yavaş yüklenme hızına sebep olabiliyor.

Eğer içeriğinizi eski siteden yenisine geçirecekseniz, yeni sitenin daha hızlı, daha temiz ve SEO’ya daha uyumlu olmasına dikkat edin. Aksi takdirde her şeyi mükemmel yapsanız da çalışmalarınız kötü performansla sonuçlanabilir.

 • Taşımadan Önce Denetleme Araçlarını Hazırlayın

Eski sitenize dokunmadan önce, taşımanın öncesini, taşıma sürecini ve sonrasını takip etmek için tüm araçlara ve metriklere sahip olduğunuzdan emin olun. Sıralamaları, endeksli sayfaları, backlinkleri ve organik aramaları eski sitenizle karşılaştırmanızı sağlayacak araçlar kullanmalısınız.

 • Eksiksiz 301 Yönlendirme Planlaması Yapın

Başlığı tekrar edeceğim: eksiksiz bir yönlendirme haritası çıkardığınıza emin olun!

Bu aşama, site taşımanın en önemli noktasıdır. Neden mi? Sitenizin yeni bir yere taşınması arama motorlarına bildirilmelidir ve arama motorları adres açıklamalarının değişikliğini açık bir şekilde bilmelidir.

Sitenizdeki her URL’i alın ve yeni site için uyumlu olan bir URL yapın. Her URL sayfanın içeriklerine göre yeni URL ile alakalı olmalıdır. Tüm bunları şöyle bir tabloda toplayabilirsiniz:

Eksiksiz 301 Yönlendirme Planlaması Yapın

Daha sonra bu belgeyi kullanarak tüm eski siteleri kalıcı bir şekilde aktarabilirsiniz. Böylece hem kullanıcılara hem de arama motorlarına sayfanın yeni ve gelişmiş versiyonu gönderilebilir.

Uygulaması kolay olduğu için yazılımcılarınız geçici yönlendirme olan 302’yi kullanmak isteyebilir. Buna sakın izin vermeyin! 302 yönlendirmesi arama motorlarına eski sitenizin sıralamasını tutmak istediğiniz mesajını verir. Yeni siteye sadece kısa bir süreliğine trafik gönderilir. Öte yandan 301 yönlendirmesi, eski sitenizin sıralamasında etkili olan anahtar kelimelerin hepsini yeni sayfaya taşır.

URL'leri bu şekilde planlayarak kazara sayfaları unutup 404 hatasına sebep olmanızı engeller. Site taşıma sonunda eski sitenizdeki sayfaların hiçbirinde 404, 302 ya da 5XX olmaması gerekmektedir. Hepsi yeni sitedeki belli bir URL’e 301 ile yönlendirilmelidir.

 • Yeni Siteyi Hızlıca Duyurun

Site taşımanın zorlayıcı kısımlarından biri de İnternet’in taşındığınızı anlamasıdır. Kullanıcılar eski sitenize link vermiş olabilir, eski siteyi yer imlerine eklemiş olabilir ya da Facebook’ta paylaşmış olabilirler. Şimdi ise eski yerine yeni siteden bahsetmelerini sağlamalısınız.

İşte bu noktada halka ilişkiler ve sosyal medya ekibiniz devreye girer. Sitenizin yakında taşınacağını olabildiğince hızlı bir şekilde yaymaları gerekmektedir. Eski siteye link verenlere erişilip linkleri güncellemeleri gerektiği konusunda uyarılmalıdırlar. 301 uygulandığı zaman linkler teknik olarak yeni siteye gidecektir fakat farklı bir linkle siteye ulaşmak ziyaretçilerin kafasını karıştırabilmektedir.

Siteyi yayınlamadan önce yapılan çalışmalar bu hususta çok etkilidir. Siteyi taşımak için yapılan teknik çalışmalar bir yandan devam ederken yeni siteye “çok yakında” yazmak ve yeni siteyi iş ortaklarına ve takipçilere duyurmak yapılabilecek çalışmalardandır.

Bu şekilde bilinirliğinizi elde tutabilirsiniz ve yeni site hakkında konuşmalar erken başlamış olur. Tüm iş bittiğinde ise sıralamalarda hızlı bir artış yakalayabilirsiniz.

 • Son İşlem İçin Oyalanmayın

Testleri yaptınız, tüm araçlara ve planlamalara sahipsiniz, ekibiniz hazır ve herkes yeni sitenin gelmesini bekliyor. Sıra asıl işin yapılmasına geldi.

Yapacağınız en kötü şey yeni siteyi çalışmak için oyalanmak olur. Eğer taşıma süreci bir-iki günü aşarsa arama motorlarının kafası karışacak ve karmakarışık URLler indekslenecektir. Bu yüzden sitenizi hızlıca taşımalısınız.

İşte yapmanız gerekenler:

 1. Planlama yaptığınız belgeye göre 301 yönlendirmesini uygulayın.
 2. Yeni URL'leri gösterebilmeleri için sitenizdeki tüm rel=canonical etiketlerini güncelleyin.
 3. Yeni URL'leri gösterebilmeleri için siteniz içindeki tüm linkleri güncelleyin.
 4. Hala eski sitenize link veren kullanıcılara ulaşıp linkleri güncellemelerini rica edin.
 5. XML site haritasını güncelleyin ve Google ya da diğer arama motorlarının ağ yönetici araçlarına sunun.

Tüm bunları olabildiğince hızlı uygulayın ki arama motorları da düzenlemeleri yapıp yeni URL'leri indekslemeye başlasın. Bu beş aşamayı bitirdiğinizde bir iki hafta içerisinde arama motoru sonuç sayfalarında yeni sitenizin landing page’inin eskisinin yerine geçtiğini görmeniz gerekmektedir.

 • Kalite Kontrolünü Unutmayın

Yeni siteniz artık aktif ve taşıma süreci sona erdi fakat bütün iş burada bitmiyor. Her şey yolunda gitse bile Google site içi linklemede sorun fark ettiği için bir ay sonra trafikte ani bir düşüş ile karşılaşabilirsiniz. Hazırlıksız yakalanmayın!

İndeksli sayfaları değerlendirin ve eski siteye gelen backlinkleri, anahtar kelime sıralamalarını ve en az 6 aylık organik arama trafiğini gözlemleyin. Olması gereken bu sayıların eski site için yavaş yavaş 0’a düşmesi ve yeni siteye giderek dengelenmesidir.

Bütün site içi linklemeleri, 301 yönlendirmelerini kontrol edin ve sunucu hatası ya da yetersiz indeksleme belirtileri durumlarında ağ yöneticisini inceleyin.

Yorucu bir iş gibi gözükse de tüm bu aşamaları izlediyseniz sorunsuz bir şekilde trafiğinizi sabitlediniz demektir. Tebrikler, başarılı bir şekilde sitenizi taşınız! Şimdi yeni siteniz için içerik üretmeye devam edebilirsiniz.

Site Taşıma Süreci İle İlgili Soru ve Cevaplar

 • Aynı domain altında eski site iptal oldu ve yeni site kuruldu. Bu yapı Google aramalarını etkiler mi? IP Canonicalization nedir ve bu durumda yapmam gerekiyor mu? Kopya içerik olarak görür mü Google? İndexlenmemizi ve sıralamayı etkiler mi?

İpleri farklı olsa bile aynı içeriğin birden fazla web sitesi içinde kullanılması Google tarafından kopya içerik sorunu oluşturacağı için ikinci web sitesini kötü anlamda etkileyebilir. Aynı içeriğin birden fazla domain için kullanıldığı durumlarda eğer canonical etiketi varsa ve siz b sitesine a sitesinin canonical etiketini eklerseniz Google önbelleğinde b sitesi için a sitesi referans olarak gösterilir.

Daha sağlıklı bir taşıma işlemi için eski sitenizin yedeğini alıp IP ve dns değişikliklerinden sonra sitenizi olduğu gibi yeni sunucuya taşıyabilirsiniz. Bu durumda link yapılarınız ve içerikleriniz bozulmayacağı için sıralama bazında herhangi bir kaybınız olmayacaktır. Dns değişiklikleri sırasında host firmasına bağlı olarak site erişiminiz belli bir süre için kapanabilir, fakat kısa süreli bir erişim problemi olduğu için bu durum sitenizi etkilemeyecektir. Eski web siteniz yayındaysa geçiçi olarak içeriklerinizi aktardığınız domaini 301 yönlendirmesi ile eski web sitenize yönlendiriniz. Eğer yeni web sitesinin içerikleri değiştirilmişse sıralama bazında etkilenebilir ve mevcut sıralamanızı kaybedebilirsiniz.

 • Forum sitesini WordPress yapmak istiyorum mevcut linklerin kaybolmaması için nasıl bir yol izlemeliyim?

Site geçişlerinde URL’lerin kontrol edilmemesi en büyük trafik kayıplarına yol açabilmektedir. Bununla birlikte geçiş sürecinde mevcutta devam eden hatalar var ise bunları da gidererek site geçişi yapmak avantaj sağlayabilir. Bu sebeple sitenizdeki mevcut Search Console’daki hataları çıkararak işlemlere başlayabilirsiniz. Sitemap, robots ve index kontrolleri yaparak geçiş sonrasında herhangi bir kayıp yaşanmaması için hazırlıklı olmalısınız.

Geçiş aşamasında eğer yeni sitede olmayacak URLler var ise, bu URL’leri kalıcı yönlendirme ile yeni ya da en alakalı sayfalarına yönlendirerek olası trafik kayıplarının önüne geçebilirsiniz. Genellikle yeni siteye geçiş aşamasında demo siteler üzerinden ilerlenir. Demo siteler ise arama motorlarına kapatılarak index alması engellenir. Geçiş yapılırken noindex kodları kaldırılmadığı için mevcut indexli linkler teker teker kaybolacaktır. Bunun önüne geçmek için eğer belirttiğim şekilde bir yapı ile geçiş yapacaksanız noindex kodlarına ya da robots engellemelerine de dikkat etmelisiniz.

Eğer tüm mevcut sayfalar yeni sitede olacaksa, sitemap, robots vb argümanlar da değişmeyecekse mevcut hataları gidererek geçiş işlemini tamamlayabilirsiniz. Hiçbir değişiklik olmayacağı için URLler de kaybolmayacaktır.

 • Eski sitemin değerini yeni siteme aktarabilir miyim?

Eski sitenizden yeni sitenize birebir sayfa yönlendirmesi yaparsanız, eski sitenin SEO gücünü yeni sitenize aktarmanıza yardımcı olacaktır. Yönlendirme sırasında Google zararlı linklerin yeni sitenize gelmesini otomatik olarak algılayıp engellemektedir. Bu durumda faydalı linkler geleceğinden dolayı eski sitenizin tüm gücü olmasa bile kısmen güç kazanmış olacaksınız.

 • Birinci sırada yer alan bir websitesini satın aldım ve nispeten gerilerde olan kendi siteme yönlendirip kendi sitemin birinci sırada çıkmasını sağlayabilir miyim?

Eğer birinci sırada yer alan site, içerik gücüyle bulunuyorsa varolan içerikleri de taşımadan ve birebir link yönlendirmelerini yapmadan başarı elde etmeniz çok zor. Ancak zaten benzer içerikler var ve 1. sıradaki site avantaj olarak daha fazla backlinke sahip olduğu için bu yönlendirmeyi yapacaksanız o zaman benzer içerikler arasında doğru 301 yönlendirmeleri yaparak sitelerde farklı bir değişiklik yapmadan birleştirebilirsiniz. Dalgalanma olacaktır, birleştirilen websitesi yeni pozisyona veya yeni pozisyona çok yakın konumda yer alacaktır.

 • 3 Farklı domaini tek domain altında subdfolder olarak birleştirmenin SEO'ya etkisi ne olur?

Magazin websitesini ornekdomain.com/magazin ve video sitesi için ornekdomain.com/video gibi farklı websitelerini aynı sitenin farklı kategorilerinde veya subfolderlarında birleştirmeniz eğer içerik olarak birbirine yakın, benzer ziyaretçileri hedefleyebilecek türdeki websiteleri için daha doğru olacaktır. Bu belirttiğiniz örnek bir haber sitesi içeriği gibi olduğundan, 3 sitenin gücünün tek sitede birleşmesi, marka bilinirliğinin artması ve otoritenin artması sebebiyle ayrı ayrı Google gözünde değer kazanan bir site olmaktan çok daha hızlı ilerlemenizi sağlayacaktır. Bu sebeple doğru yönlendirmelerle yapacağınız birleşme hem SEO hem ziyaretçi açısından marka bilinirliği için doğru bir strateji olacaktır.

 • Farklı Kategorideki Siteleri Birbirine Yönlendirmenin SEO'ya etkisi nedir?

Her websitesinin içeriği, ziyaretçi alışkanlıkları, sosyal sinyalleri ve backlinkleri gibi unsurlarla Google gözünde bir değeri bulunur. Eğer atıl bir şekilde bulunan araba üzerinde bir websitesini aktif olarak yayına başladığınız sağlık sitesine yönlendirerek gücünü kullanmak isterseniz, bu sektörel ilişki, hedef kitlenin farklılaşması, anahtar kelimelerin değişmesi sebebiyle bir katkı sağlamamaktadır. Google bu gibi konularda maksimum benzerlik ve uyuma odaklanmaktadır. Hedef kitleniz ne kadar ortak paydada buluşuyorsa o kadar bu siteler birbiriyle alakalıdır diyebiliriz.

9 Temmuz 2020, 11:06
Misafir Kullanıcı