Uluslararası SEO

Dünyadaki alıcıların yaklaşık yarısı, ülkeleri dışındaki sitelerden ürün satın almayı tercih ediyor. Tabii ki bu normaldir ancak dünyanın her yerinden insanlar, herhangi bir ülkedeki herhangi bir online mağazalardan kredi kartlarıyla alışveriş yapabilirler. Net bir örnek vermek istersek Amazon veya Alibaba diyebiliriz.

Böyle bir durumda önemli olan konu, uluslararası SEO nedir? Çalışmaları nasıl yapılır? Seohocası web sitenizi uluslararası olarak optimize etmeniz için bu makale size yardımcı olacaktır.

Uluslararası SEO Nedir?

Uluslararası SEO, web sitenizi başka bir dilde veya dillerde optimize etme işlemidir. Aslında uluslararası SEO ile arama motorları herhangi bir ülkeyi veya dili kolayca hedefleyebilir ve bir web sitesinin iş için hangi dilleri kullandığını belirleyebilir.

Yerel SEO, sınırlı bir alana ve coğrafyaya odaklanır, ancak uluslararası arama motoru optimizasyonu yapan web sitelerinde coğrafi kısıtlama yoktur.

Türkiye'de Uluslararası SEO Önemi Nedir?

Türkiye'den net bir örnek vermek istersek, moda ve giyim endüstrisinden bahsedebiliriz. Asya'da ve hatta Avrupa'da birçok insan Türkiye'den kıyafet almak istiyor ve bu durumda türk markalar için en iyi yol internet üzerinden yabancı müşteri çekmektir. 

Bu sadece net bir örnekti, Türkiye'de uluslararası ticaretin farklı alanlarda yapıldığını ve bu nedenle uluslararası SEO'nun Türkiye'deki öneminin çok yüksek olduğunu söylemeliyim.

Uluslararası SEO Nasıl Yapılır?

Google ve tüm arama motorları (hatta sosyal medya arama motoru algoritması bile) önce sonuçları yazı diline ve kullanıcının konumuna göre göstermeye çalışır. Artık uluslararası SEO çalışma yapılan site, arama motorlarına sitenin başka ülkelerde kullanıma ve satışa uygun içerik, ürün ve hizmetlere sahip olduğunu söylüyor. Uluslararası SEO'da meta etiketleri, sayfanın dili, sayfanın yapısı ve URL'sinin yanı sıra site için kayıtlı konumu incelenmeli ve farklı olmalıdır.

Sitenizin uluslararası SEO'ya ihtiyacı var mı?

Farklı ülkelerden potansiyel müşterileri olabileceğinden emin olan bir işletme sahibi için uluslararası SEO'ya yatırım yapması oldukça önemlidir.

Aslında yabancı dilde bir sayfaya sahip olmak ve diğer ülkelerden kullanıcıları çekmek için SEO'yu optimize etmek, markanızı uluslararası alanda tanınır hale getirecek ve satışlarınızı artıracaktır fakat akılda tutulması gereken birkaç şey var:

 • Kullanıcılarınız hangi ülkelerden?
 • Hedef kullanıcılarınızın  ana dili nedir?
 • Sitenin meta etiketleri ve  alt yapısı o ülkenin kültürüne uygun mu?
 • İçerik stili nasıl olmalı?
 • Hangi içeriklere daha fazla dikkat edilmelidir?
 • Hangi SEO tekniği o bölge veya ülke için daha uygundur?

 

Uluslararası SEO'da Uygun Önlemler

Uluslararası SEO Nasıl Yapılır

Bu bölümde uluslararası SEO'da dikkat etmeniz gereken en önemli noktaları tam olarak açıklayacağız.

Site URL Yapısını Optimize Etmek

Uluslararası SEO için URL yapısı, bu alandaki her web yöneticisinin ve uzmanın dikkate alması gereken birkaç konu vardır.

İlk adım, Türkçe sitelerin sayfa URL'lerinde asla Türkçe harfler kullanmamasıdır. Daha sonra uluslararası bir alan adı kayıt ettirmeleri gerekir.

TR uzantısı uluslararası aktiviteye sahip siteler için uygun değildir ve bu firmaların .com alması gerekir. Tabii ki belirli bir pazarı hedefleyen ve o pazarda uzun süre çalışmak isteyen bazı web siteler, o ülkenin belirli alan adlarını kullanmak daha iyidir.

Tabii ki, birkaç püf noktası var. Her zaman o ülkenin alan adını satın almak gerekli değildir. Örneğin, bir web sitesi Alman pazarında çevrimiçi satış yapmak isterse, birkaç alan adı kaydedilebilir:

 • Alt alan: de.example.com
 • ccTLD: example.us
 • Alt dizin: example.com/de
 • Dil Parametreli: example.com/lang=de
 • Farklı domain: example123.de

Hangi türün seçileceği, sitenin amacına ve profesyonel bir SEO uzmanın belirleyebileceği diğer faktörlere bağlıdır.

Hedef Dil İle Hedef Web Site

Uluslararası SEO optimizasyonunda yapılması gereken şeylerden biri de arama motorlarına bu sayfanın dilinin ne olduğunu söylemektir. Site dilini Google'a göstermek için hreflang etiketini kullanmalısınız. Örneğin, aşağıdaki kod Google'a sitenin ana dilinin ingilizce olduğunu ve bunun ingilizce arama sonuçlarında sıralanması gerektiğini söyler:

<link rel="alternate" hreflang="en" href="https://www.example.com/en/" />

Tabii ki, aşağıdaki kodu da eklemeliyiz:

<html lang=”en">

 Hedef Dilde ve Ülke Kültürüne Uygun İçerik Yazın

Uluslararası arenada rekabet çok çetin. Türkiye'de bir sitenin on rakibi varsa, dünyada tüm ülkelerden müşterisi ve ziyaretçisi olan en az 100 rakibi vardır. Böyle bir durumda Google'da ilk sayfada yer almak oldukça zor olacaktır.

Uluslararası SEO'nun daha önemli hale geldiği bir durumda, en iyi yol hedef dilde içerik üretmektir ancak akılda tutulması gereken birkaç şey vardır:

 • Dikkate alınan anahtar kelimeler, o dilde ve ülkede yüksek ve uygun bir aramaya sahip olmalıdır.
 • Yapı ve cümleler o ülkenin kültürüne uygun olmalıdır.
 • İçerik hiçbir şekilde makine çevirisi yapılmamalıdır.
 • SEO ilkelerine uyulmalıdır.

Uluslararası SEO Kontrol Listesi

Uluslararası SEO, küresel pazarlara satışlarınızın başarısında önemli bir süreçtir. Hiçbir şeyi kaçırmamak için sizin için uluslararası bir SEO kontrol listesi hazırladık:

 • Hangi pazarlar veya diller için ne tür uluslararası içerikler sunduğunuzu inceleyiniz.
 • Belirli diller için ilgili anahtar kelimeleri kullanarak bir anahtar kelime stratejisi oluşturunuz.
 • Uluslararası SEO uyumlu bir URL yapısı oluşturunuz.
 • Kullanıcıların web sayfasının dilini değiştirmesine izin veriniz.
 • Uluslararası ve yerel arama trendlerini güncel tutunuz.
 • Dili hedeflemek için Hreflang etiketlerini kullanınız.
 • Ulusal para birimleriyle fiyatlandırmayı ayarlayınız.
 • Her pazar için bir link kurma stratejisi oluşturunuz.
 • Zararlı linkleri tanımlayın ve düzeltiniz.
 • Site haritası oluşturun.

 

Uluslararası SEO Ne Demek?

Uluslararası SEO'da, bir SEO uzmanının amacı web sitesinin birkaç ülkede veya dilde organik aramasını iyileştirmektir. Uluslararası SEO, bir siteyi sınırlar olmadan optimize etmek için önlemler içerir.

Uluslararası SEO Neden Önemlidir?

Uluslararası SEO, arama motorlarının web sitenizin hedeflemek istediği ülkeleri kolayca belirlemesine yardımcı olur.

Ayrıca farklı ülkelerden müşterileri çekmek için hangi dilleri kullandığınızı arama motorlarına gösterir.

Uluslararası Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Uluslararası siteniz için anahtar kelime araştırması yapmanın en kolay yolu rakipleri belirlemek ve anahtar kelime boşluk analizi yapmaktır. SEMrush ve Ahrefs gibi araçları ve hatta Google arama kutusunu kullanarak rakiplerinizi inceleyebilirsiniz.