Geçtiğimiz günlerde derin bir algoritma değişikliği yapılacağına dair sinyalleri hafiften veren Google sonunda bekleneni gerçekleştirdi. Özellikle büyük firmaların web tabanlı zor değişim sürecine girmesinin başlıca nedeni Google’ın mobil uyumlu siteler istemesi ile başlamıştı. İlk mobil uyumluluk algoritmasının etkileri sürerken çekirdek algoritmanın üzerinde yapılan bir değişiklik daha web gündeminde bomba etkisi yarattı.

ABD üzerinde gerçekleşen ve trafik ölçüm uzmanlarının da onay verdiği araştırmalarda sadece mobil uyumluluk üzerine bir güncelleme değil Phantom adında çekirdek yapıda gerçekleşen bir güncellemenin olduğunu da ortaya çıkardılar.

                  Phantom: Google tarafından yapılan ve bilgi ve uyarı verilmeksizin yapılan çekirdek güncellemeye verilen isimdir.

HubPages kurucusu Paul Edmondson tarafından fark edilme süreci ise şu şekilde gelişmiş. 900 bine yakın bloğu bünyesinde barındıran proje, arama motoru tabanlı ziyaretçilerinin büyük çoğunluğunu “nasıl yapılır” tarzında içeriklerden sağlamaktadır. Yapılan geniş araştırmalar sonucu sitenin 1 günde %22 oranında ciddi bir hit kaybetmesi önce mobil güncelleme olarak düşünülse de Phantom gerçeği sonradan ortaya çıkmış.

Google tarafından yapılan henüz resmi bir açıklama bulunmasa da basit soru ve bilgi cümlelerinden oluşan başlıklardan hit sağlayan büyük siteler şu anda kritik bir güncellemenin eşiğinde olduğunu belirtebiliriz.

Atılan iddialara göre bazı uzmanlar Google’ın bu tarz siteleri “spam” olarak işaretleyeceği düşünüldüğü gibi Answers.com, wikiHow gibi sitelerin bundan zarar görmeyeceğini düşünenlerle de karşılaşmanız mümkün.