Google Dalgalanmaları

Merhaba değerli SEO Hocası takipçileri. Bugün sizlere bu makalemde çok sık karşımıza çıkmakta ve tanımı bugüne kadar tam anlamıyla yapılamamış olan Google Dalgalanmalarını detaylarıyla anlatacağım. Bu makaleyi okuduktan sonra konu ile ilgili derin bir bilgiye sahip olacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.

Öncelikle dalgalanma ne demektir sorusunu ele alalım. Dalgalanma; arama motorunda kararsız web sitelerinin sürekli sıralamada yer değiştirmesi anlamında kullanılmaktadır. Dalgalanmanın ne zaman, nasıl ve hangi siteleri etkileyeceğini kimse tahmin edemez. Google'dalgalanmaları bazı anahtar kelimelerde aşırı yoğun bir şekilde gerçekleşmektedir. Ancak daha öncede belirttiğimiz gibi sizin web siteniz o anahtar kelimede sıralamada bulunuyorsa dalgalanmadan etkilenip etkilenmeyeceğini kimse tahmin edememektedir. SEO’nuz ne kadar güçlü olursa olsun, web siteniz ne kadar kapsamlı olursa olsun, Domain süreniz ne kadar uzun olursa olsun dalgalanmadan etkilenmeyeceğinizin bir garantisi yoktur.

Google Dalgalanmasından etkilendiğiniz de yapacağınız pek bir şey yoktur. Dalgalanma öncesi Web siteniz için hangi işlemleri yapıyorsanız o işlemlere devam edin. Sakın dalgalanma sonrası sıralamada bir düşüş yaşadım deyip SEO işlemlerinizi hızlandırmayınız. Bunu yaptığınız takdirde dalgalanma sonucu geçici sıra kaybınız kalıcı olabilir.

Google Dalgalanmalarında şu sıralar aşırı bir artış gözlemlemekteyim. Bunun sebebini tam olarak anlamış değilim. Önümüzdeki günlerde Google algoritmasında bir güncelleme söz konusu olmaması beni daha da endişelendiriyor ve oturup beklemekten başka bir çare bırakmıyor.