Google görsellerden sayısız fotoğraf, çizim ya da resme kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu durum hem büyük bir avantaj hem de büyük bir dezavantaj sunar. Google arama sayfası gibi Google görsel sayfası da İnternet üzerinde yer alan web sitelerinden toplanan görsel bilgileri gösterir. Bu da demektir ki, hiç beklemediğiniz bir anda istenmeyen bir fotoğrafınızı Google görsellerde görmeniz olasılık dahilindedir.

İnternet üzerinde herkesin en kötü kâbusu istenmeyen fotoğraflarının görsellerde çıkmasıdır.  Kötü bir görüntü, sizi kötü duruma düşürmesi yanı sıra online itibarınız da zedelemesine neden olabilir.

Google üzerinde “resmini kaldır” şeklinde bir buton yok ne yazık ki. Ancak bazı işlemler sonucunda kaldırma işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Google genel olarak müstehcenlik ya da telif hakkı gibi özel ve yasal durumlar söz konusu olduğunda içerik kaldırması yapmaktadır. Bunların dışında olan olası görsellerin kaldırılması için ilgili görselin yer aldığı web sitesinin sahibi ile irtibata geçerek işlem yapmanız gerekecektir.

Google arama silme 2

İlgili web sitesinden istenmeyen görsel içeriği kaldırılması ile bunu internetten kaldırmış olursunuz. Ancak web sitesinden görseli kaldırmış olmanız Google aramalarda çıkmayacağı anlamına gelmemektedir. İstenmeyen içerik internetten silinse bile görsel aramalarda bir daha çıkmayacağı anlamına gelmez. Böyle bir durumda da Google görsel arama sonuçlarından bu içeriği silme işlemi yapmanız gerekir.

Google Üzerinden Kendiniz Hakkında Araştırma Yapın

Google görsel sonuçlarından kaldırma işlemi yapmadan önce bazı araştırmalar yapmakta fayda vardır. Aslında bu tarz araştırmaları belirli aralıklarla yaparak, internet üzerinde kendiniz ile ilgili sonuçları incelemekte fayda vardır. Kendiniz ile ilgili aramaları şöyle yapabilirsiniz;

 1. 1. Google arama sonuçları bölümünden kendinizi aratın. Google arama çubuğuna adınızı ve soyadınızı yazarak tüm arama sonuçlarına bakın. Görseller yanı sıra, video ve haberler kısmında da göz atmayı unutmayın. İstenmeyen görüntünün bir videoya mı yoksa haber içeriğine mi ait olduğunu bilmeniz önemlidir.
 2. 2. Görsel içerik nerede yer alıyor. Bu resmin nerede göründüğü kadar arama sonuçlarındaki sıralaması da önemlidir. Yani arama sonuçlarında 1.sayfada mı yoksa 15. veya 26.sayfada mı yer alıyor.
 3. 3. Görsel içerik nereden alınmış belirleyin. Tümü şeklinde arama yaptıktan sonra bu görselin nerede yer aldığını bulun. Yani kendi kişisel sosyal medya hesaplarınızın hangisinde olduğunu belirlemek gerekiyor. Sizin hesabınızda mı, yoksa arkadaşınızın paylaştığı bir hesapta mı yer alıyor.
 4. 4. Görüntüyü takip ederken bu içerikle alakalı meta verileri de incelemek gerekir. Yani resmin alt etiketi nedir, resim sizin tam adınızla mı ilişkilendirilmiş. Resim ile kullanılan tüm kelimeleri de not almayı da unutmayın.

Başkasının Sitesinden Fotoğraf Kaldırmak

Google hassas bilgiler ya da kişinin onayının olmadığı uygunsuz (cinsel içerikli) görsel paylaşımları hemen kaldırmaktadır. Bu içerikler hangi web sitesinde olursa olsun, Google tarafından kaldırılır. Bu tarz bir durumda internetten istenmeyen görsel içeriğin kaldırılması sadece Google için değil tüm web sayfaları tarafından gerçekleştirilmesi gereken yasal bir zorunluluktur.

 • Kaldırılmak istenen içerik Google İçerik Kaldırma Politikası kapsamında ise Google’dan bu görselin kaldırılması talep edilebilir.
 • Google’a yasal gerekçeleri bildirip kaldırma talep edilir. Google durumu inceler ve duruma karar vererek sizi bilgilendirir.
 • Kaldırılmak istenen içerik Google İçerik Kaldırma Politikası kapsamında değil ise, ilgili web sitesi yöneticisi ile irtibata geçerek görselin kaldırılması istenmesi gerekir.

Web Sitesi Sahibi Nasıl Bulunur?

Google görsel arama sonuçlarında bir web sitesinde görselinizin paylaşıldığını gördünüz ve bu görselin kaldırılması istiyorsanız, web sitesi sahibi ile irtibata geçerek görselin kaldırılmasını istemeniz gerekir.

Bunun için;

 • Web sitesinde iletişim, bize ulaşın tarzındaki kısımlarda yer alan e-posta adreslerinden veya iletişim formları ile web sitesi sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.
 • Web sitesinin whois bilgilerine göre site sahibine ulaşabilişiniz. Site ile ilgili whois araması yaparak web sitesinin kime ait olduğunu öğrenerek, kayıtlı e-posta adresine mail atabilirsiniz.
 • Siteyi barındıran firma ile iletişime geçebilirsiniz. Whois bilgileri çoğu zaman gizli olabilir. Bu durumda web sitesini kimin barındırdığı bilgilerini görürüsünüz. Bu şekilde firma ve dolayısı ile site sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.

Silinmiş Görselin Google Arama Sonuçlarından Kaldırılması

Bir web sitesine herhangi bir sebeple bir fotoğraf koydunuz. Ancak sonrasında web sitesinden kaldırdığınız halde bu görsel Google arama sonuçlarında görünüyorsa bunun içinde bazı işlemler yapmanız gerekiyor.

 • Kaldırmak istenen görseli images.google.com adresi üzerinden arama yapın,
 • Bulunan ve kaldırmak istediğiniz küçük resmin üzerinde sağ tıklayarak, bağlantı adresini kopyalayıp seçin,
 • Google’ın eski içeriği kaldırma sayfasına gidin,
 • Kopyalanan URL adresini kaldırma isteğinde bulun butonunun yanındaki kutuya yapıştırın,
 • Kaldırma isteğinde bulun butonunu tıklayın,

Bu şekilde eski görseli Google üzerinden silme işlemini tamamlamış olursunuz. Bu işlem sonrasında istenmeyen görselinizi hem internet üzerinden hem de Google arama sonuçlarından tamamen kaldırmış olursunuz.
Google arama silme

Google İçerik Kaldırma Politikası Kapsamın Görsel Nasıl Kaldırılır?

Google’da yer alan hassas içeriğe sahip bir görseli kaldırmak için “Resim Kaldırma Formu” doldurmanız gerekir. Bu formu doldururken doğru ve eksiksiz oldurmanız, istenmeyen görselin Google tarafından daha hızlı ve kolay kalkmasını sağlayacaktır.

Formda içeriğin neden kaldırılmasını istediğinizden adınıza, ülkenizden iletişim bilgilerinize, içeriğin URL adresinden arama sonuçlarına ait örnek sayfaya ve doğru içeriğin kaldırılması açısından ekran görüntüsüne kadar bilgiler istenir.

Yukarıda gönderilen bilgilere göre Google inceleme yapar. İnceleme sonucunda resmin kaldırılmasında haklı ve geçerli bir sebep olduğu anlaşılırsa içerik kaldırılır. İstenmeyen içerikler sadece Google arama sonuçlarından değil Google ürünlerinden de kaldırılır.

İsminizi ve Markanızı Sıklıkla Kontrol Edin

Google’dan istenmeyen bir fotoğrafınızı nasıl kaldıracağınızı biliyorsunuz. Olumsuz görüntülerin potansiyel zararları olacağı çok açıktır. Bu açıdan kendiniz ya da markanız ile ilgili Google üzerinden periyodik olarak inceleme/arama yapmanız önemlidir. Bireysel veya şirket bazında olsun, online itibar yönetimi açısından arama sonuçlarında nasıl çıktığınıza dikkat etmeniz gerekir.