Derin link terimi ilk olarak arama motoru optimizasyonu (SEO) bağlamında bir web sitesinin iç sayfalarına değil, anasayfasına bağlanma uygulamasını tanımlamak için kullanılmıştır. Mobil uygulama ile ilgili içeriklerin daha kullanıcı dostu ve çok değerli hale gelmesini derin link kullandığınızda büyük ölçüde sağlayabilirsiniz.

Uygulamaların mobil deneyimi devraldığı yeni bir haber değildir ancak insanların günlük olarak cep telefonlarıyla geçirdiği 3 saatlik sürenin %86’sından fazlasının mobil uygulamalarda harcandığı görülmektedir.

2021 yılına gelindiğinde, şirketler mobil uygulamalara yatırımlarını arttırsa bile kurumsal uygulama gelirinin 430 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Deep Link1

Henüz yapmadıysanız ve en iyi dönüşüm için web sitenizi optimize edebilmek adına işletmeniz için bir mobil uygulama geliştirmenin birçok nedeni vardır.

Ancak web sayfanızda ki veya diğer web sitelerinden ürünlerinizle kolayca bağlantı kurabileceğiniz web sitelerinden farklı olarak, karşıma derin link eklenene kadar mobil uygulamalar için mümkün değildi.

Derin link, uygulama geliştiricilerin uygulamalardaki belirli ürünlere veya sayfalara bağlanmasına olanak tanır.

Örneğin; hedef kullanıcıları web sitenizden veya başka bir uygulamadan, uygulamanızdaki belirli bir ürüne göndermek istiyorsunuz, bu konuda derin link sizlere yardımcı olabilir.

Derin link yoluyla, bir kullanıcı bir bağlantıyı tıkladığında, onları aradığı ürüne sayfaya veya içeriğe götürür. Bunun çalışması için uygulamanın önce cihazlara yüklenmesi gerekir, aksi takdirde bağlantı kullanıcıyı uygulamayı indirip yükleyebilecekleri Store alanına yönlendirir.

Eğlenceli olan, indirme işlemi tamamlandığında, meta veriler uygulamada depolandığından kullanıcıyı aradığı belirli bir sayfaya veya ürüne gönderir.

İşte uygulamadan uygulamaya derin linklere başka bir örnek. LinkedIn’den bir e-posta aldığınızı, postayı Gmail mobil uygulamanızla açtığınızdan tahmin edin ne oluyor? Sizleri heyecanlandıran bir teklif gördünüz: “Linkedın satış navigasyonuna geri dönün ve iki ay boyunca %50 indirim kazanın!”

LinkedIn uygulaması telefonunuzda mevcut ise; direkt olarak uygulamaya yönlendirileceksiniz. Ancak telefonunuzda uygulama indirilmiş durumda değilse, sizleri uygulamayı indirebilmeniz için Store’a yönlendirecektir.

Derin link uzun süredir etrafta olmasına rağmen, yaklaşık 3 yıl önce, birçok insan temel bağlantı ve URI şemasıyla ilişkili olanlar gibi varsayılan derin link kusurları nedeniyle bugün olduğu gibi düşünmüyor. Bizde sizlere bu makalede daha fazlasını göstereceğiz.

Derin Link (Deep Link) Neden Önemlidir?

Derin linkler, karmaşıklığı ortadan kaldırın ve kurulum olasılığını artıran kesintisiz bir kullanıcı yolculuğu sağlamaktadır. Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunarken, kullanıcıları tek bir tıklamayla uygulamanıza taşıyarak gelişmiş kampanyalar yapmanızı sağlar.

Derin linkler ayrıca kullanıcıları daha kolay teşvik etme fırsatı da yaratmaktadır. Yeniden hedefleme kampanyası yoluyla potansiyel bir ödül veya teklif gönderdiğinizde insanları yeni bir deneyime ikna etmek kolaydır. Örneğin; bir müzik uygulamanız olduğunu ve yeni bir albüm tanıtmak istediğinizi düşünelim. Böylece popüler bir web sitesinde harcanacak bütçeyi ayırırsınız. Bununla birlikte, kullanıcının web sitesine değil, yalnızca albüm kapağına maruz kaldığı uygulama içi örneklerini dinlemesini istersiniz. Burada, sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunarak doğrudan uygulamanızdaki doğru sayfaya göndermek için derin bir bağlantıya ihtiyacınız vardır.

Uygulama içi derin link (deep link), dönüşüm oranınızı ve saklama oranınızı önemli ölçüde artırabilir. Derin link kampanyaları izlenebilir ve kampanyanızın nasıl performans gösterdiğine ilişkin ek veri noktaları sağlayabilir.

Uygulamalarınızı derinlemesine linklemenin birçok avantajı vardır. Bunlardan birkaçını ele almak gerekirse;

  1. 1) Temel Derin Link (Deep Link)

Temel derin linkler, web sayfaları, e-postalar, SMS mesajları ve sosyal medya siteleri dahil olmak üzere bir dizi mobil kanala dahil edilebilir. Kullanıcıları uygulamanın hemen hemen her bölümüne göndermek için kullanılabilirler. Örneğin, pazarlamacılar mobil web'deki ürün reklamlarını doğrudan bir uygulamadaki karşılık gelen ürün sayfalarına bağlayabilir.

Temel derin linkler, uygulama kullanımıyla ilişkili sürtünmenin çoğunu azaltmaya yardımcı olur. Örneğin, çevrimiçi olarak veya bir e-posta tanıtımında standart mobil bağlantıları tıklayan kullanıcılar, uygulamanın indirilmiş olduğu varsayılarak bir uygulamanın anasayfasına gönderilir (bağlantı başka bir şekilde çalışmaz). Bu, onları erişmek istedikleri içeriği bulmak için uygulama içinde manuel olarak gezinmeye zorlar. Bu sürtünme, kullanıcıların uygulama ile etkileşime girmesini engelleyebilir. Temel derin linkler, uygulamayı mobil cihazlarına yüklediyse, kullanıcıları genel bir karşılama ekranı yerine doğrudan bir uygulamadaki belirli içeriğe göndererek bu sorunun çözülmesine yardımcı olur.

Temel

Temel bir derin linki tıklayan ancak yüklü bir uygulaması olmayan kullanıcılar bir uygulama indirme sayfasına veya uygulama mağazasına gönderilir. Uygulamayı indirdikten sonra, temel derin link onları erişmek istedikleri bölümden ziyade uygulama içinde bir başlangıç ​​veya karşılama sayfasına yönlendirecektir.

  1. 2) Ertelenmiş Derin Link (Deep Link)

Temel derin linklerden farklı olarak, ertelenmiş derin linkler, kullanıcıların erişmek istedikleri uygulamadaki belirli bir sayfaya yönlendirilmek için mobil cihazlarına indirilmiş karşılık gelen bir uygulamaya sahip olmalarını gerektirmez  .

Ertelenmiş linkler, kullanıcıyı uygulamayı yüklemek için uygulama mağazasına yönlendirdikten sonra uygulamayı ilk kez başlattıktan sonra kullanıcıları bir uygulama içindeki bir ekrana veya konuma gönderir . Bu, “cihaz eşleşmesi” veya “parmak izi eşleşmesi” adı verilen bir şey kullanarak çalışır.

Ertelenmiş

  1. 3) Bağlamsal Derin Link (Deep Link)

Bu seçeneğe daha fazla ilgi duyacağınızı düşünmekteyim. Neden mi? Çünkü bağlamsal derin linkler, ertelenmiş derin linlerin tüm özelliklerine ve daha fazlasına sahiptir.

Bu linkleme çeşidi, temel ve ertelenmiş derin linkler gibi çalışır, ancak kullanıcılar yalnızca bir uygulama yoluyla kullanıcıya aktarmak için bir uygulama içine iletmekle kalmazlar, aynı zamanda kullanıcıların bir uygulama içine inmek istedikleri yere doğru bir şekilde yönlendirilebilirler, aynı zamanda kullanıcı hakkında, onlar, nereden sevk edildikleri, kim tarafından yönlendirdikleri veya siparişlerine hangi promosyon kodunu uygulamak istedikleri.

Bağlamsal derin linkler, derin link teknolojisinde uzmanlaşmış bir şirket olan Şube tarafından icra edilen bir terim , geliştiricilerin kullanıcılara "uygulamayı açma" olarak da bilinen bir uygulamayı açtıktan hemen sonra çok daha kişiselleştirilmiş ve hedeflenmiş bir uygulama deneyimi sunmalarını sağlar. Geliştiriciler, indirdikten sonra kullanıcıları doğrudan özelleştirilmiş bir karşılama ekranına getiren bu bağlantılardan özellikler oluşturabilir veya bir promosyon kodunu otomatik olarak yüklemelerine izin verebilir. Ayrıca, pazarlamacıların reklam kampanyalarının ve pazarlama kanallarının nasıl performans gösterdiğiyle ilgili bilgi toplamasına olanak tanır.

baglamsal

Sonuç olarak, derin link, uygulamanızı kullanıcı dostu hale getirmek için çok önemlidir. Pazarlama çabalarınızı artırabilir ve yardım verilerini toplarken kampanya başarınızı ölçmenize olanak tanır.