Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

9 sene önce  |  1767 Görüntülenme

Google Search Console'da sitemin tarama hataları bölümünde verdiği uyarı sonucunda bir çok sayfanın artık kullanılmadığını görüyorum.

Bu sayfaları excel olarak indirip toplu olarak, robots.txt dosyasında disallow yapmam mı daha doğru olur, kullanılmayan yani 404 hatası döndüren sayfaları tamamını anasayfaya yönlendirmem mi daha doğru olur, yoksa bir adet 404 sayfa tasarlatıp kullanıcıları bu linkin artık geçerli olmadığı konusunda bilgilendirmem mi daha doğru olur?

Söz konusu erişim sorunu olan link sayısı binlerce olduğu için hangi işlemin daha doğru olacağı konusunda kararsız kaldım. Mesela az sayıda link olsaydı yönlendirir geçerdim fakat burada bir hata yaparsam rank değerinde oynama yapacağını düşünüyorum. Bu yüzden konu ile ilgili ayrıntılı fikirlerinizi rica ederim....

 • 1
 • 1
 • Google Tarama Hataları Nasıl Çözülür? için Yanıtlar

   admin
   Admin

   18 Aralık 2014, 15:37

   1

   İlk önce Google tarama hatalarıyla ilgili olarak bir bilgi verelim. Google tarama hataları sitenizin sağlığında daha önce taranmış, periyodik kontrollerde de ulaşılamayan bir bağlantı gördüğünde bu bağlantıların sorunlu olduğunu grafiksel olarak yansıtan sisteme diyebiliriz.

   Sitenizde yoğun bir tarama problemi var ise ve bu bağlantılar daha önceden önemi olan lakin bir süre sonra strateji yada içerik değiştirerek siliniyorsa, bağlantıların sayısı çok fazla ise bu bağlantıların tamamını anasayfaya yönlendirebilir yada 404 sayfası oluşturup oluşturulan 404 sayfasına "noindex, follow" etiketi verebilirsiniz.

   404 olan tüm sayfalarınızı 301 ile anasayfaya yönlendirerek diğer sayfaların SEO kalitesini kendi sitenizde paylaşmış olacaksınız fakat değersiz sayfa ağacı ise 404 sayfasına belirtilen etiketi kullanmanız kafi olacaktır.

  Cevapla

  Google Tarama Hataları Nasıl Çözülür? Sorusunu Cevapla