Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

5 sene önce  |  1224 Görüntülenme

Binlerce ürünün bulunduğu E-Ticaret sitemde kategori sıralamlarında gayet iyi durumdayım ancak ürün aramalarında ya ilk sayfa sonları yada 2-3. sayfalardayım. Ürün bazlı seo nasıl yapılmalı?

 • 1
 • 1
 • E-Ticarette Ürün Sayfaları Için SEO için Yanıtlar

   Berin Sur
   Berin Sur

   26 Nisan 2021, 14:56

   1

   merhaba,

   Ürün bazlı SEO çalışması için dikkate alabileceğiniz kriterler şunlardır:
   1. Yerel SEO'yu güçlendirin
   Yerel SEO, özellikle coğrafi konumunuzda iyi sıralamaya odaklanır. Yerel SEO'nuzu geliştirmenin birkaç yolu şunları içerir:

   - Google My Business sayfanızı talep edin .
   -Sitenize, sayfa başlıklarına, meta açıklamalara, resim alt metnine ve URL'lere yere özgü anahtar kelimeleri ekleyin.
   -Özellikle bulunduğunuz yere odaklanan blog yazıları yazın.

   2. Ürün incelemelerini teşvik edin
   İncelemeler, arama sonuçlarında gösterilir ve Google'ın belirli sorgular için görüntülemeyi seçtiği işletmeleri etkiler. Ayrıca, insanların sitenizi ziyaret etme ve ürünlerinizi satın alma olasılığını artırırlar.
   -Müşteri listelerinize inceleme isteyen e-postalar gönderin. Süreci olabildiğince kolaylaştırmak için bağlantılar ekleyin.
   -Ürünleri gönderirken incelemelerin sorulduğu bir broşür veya kart ekleyin. Yine, onlara tam olarak nereye gideceklerini ve nasıl inceleme göndereceklerini söyleyin.
   -İnceleme karşılığında tek seferlik bir kupon veya satın alma ile ücretsiz bir hediye gibi bir teşvik sunun.
   3. Anahtar kelimeleri etkili bir şekilde kullanın
   -Anahtar kelimelerinizi çeşitlendirin
   Her ürün sayfası farklı bir anahtar kelimeye odaklanmalıdır. Aynı anahtar kelimeye birden fazla sayfa ayırırsanız, kendinizle rekabet edersiniz ve arama motoru sıralamalarınız zarar görür.
   -Anahtar kelimeleri doldurmayın
   Amaç, sayfalarınızı anahtar kelimelerle doldurmak değildir. Onun yerine en "nokta atışı" olabilecek anahtar kelimeleri seçin.
   -Anahtar kelimeleri stratejik olarak yerleştirin
   Uygun olduğunda, birincil anahtar kelimenizi bölüm başlıklarına, sayfa başlıklarına, meta açıklamalara, URL'lere, alternatif metne ve sayfa içeriğine ekleyin.
   -Başlıklardan yararlanın
   Her sayfada yalnızca bir H1 etiketi olmalıdır - Google, sayfanızın neyle ilgili olduğunu bu şekilde belirler. Ürün sayfaları için bu, ürün adı olacaktır. Kategori sayfaları için bu, kategori adı olacaktır.
   -Ayrıntılı ürün açıklamaları yazın
   Ürününüzü, insanların arayacağı terimleri kullanarak tanımlayın. Ürün bedenleri, kumaş türleri, model numaraları, kalite dereceleri ve malzeme türleri gibi ayrıntılar, alıcıların ürünlerinizi bulmasına ve nihayetinde satın almaya karar vermesine yardımcı olur.
   -Tüm resimlere anahtar kelimeler ekleyin
   Her ürün sayfasının bir fotoğrafı olmalıdır. Bir kitap satıyorsanız, kapağın bir resmini ekleyin. Bir hizmet satıyorsanız, personelinizin çalışırken çekilmiş bir fotoğrafını ekleyin.
   4. Bir içerik stratejisi geliştirin
   Google'ın amacı, kullanıcılarına en iyi, en alakalı içeriği sağlamaktır. Kitlenizin ihtiyaçlarını karşılayan yüksek kaliteli içeriği düzenli olarak yayınladığınızda, bu, Google'a alanınızda uzman olduğunuzu ve sunacak çok şeyinizin olduğunu gösterir.

   Çoğu durumda, sorunlara çözümler ve sorulara yanıtlar sağlayarak başlamak en iyisidir.
   5. Zengin snippet'ler ekleyin
   Zengin snippet'ler, sayfalarınızın neyle ilgili olduğunu daha iyi anlamaları için arama motorlarına belirli içerik türleri (ürünler, incelemeler, tarifler, etkinlikler vb.) Hakkında ekstra ayrıntı vermenize olanak tanır. Ek bilgiler de arama sonuçlarında görünecektir ve tıklama oranlarını artırdığı görülmüştür.

   Mustafa DURNA
   Mustafa Durna

   23 Ocak 2018, 11:34

   1

   Ürün bazlı SEO planlaması, ilk önce content yapısından geçmektedir. X ürünün Breadcrump yapısına uygun olmasıyla başlamanın yanı sıra URL yapısı Example.com/yatak-takimlari/x şeklinde olmalıdır.

   İçerik bazlı çalışmak en önemli kriterdir. Title ve Description ürün ile alakalı olmalı ve ürün içerisinde h1 h2 h3 etiketlerine yer vermeliyiz. Ürün açıklama kısmını 350-400 kelimelik metinler ile anlatarak anahtar kelimemizi belirtmemiz gerekiyor. Görseller orjinal boyut ve alt etiketine sahip şekilde siteye yüklenmeli.

   Kullanıcılar tarafından yorumlar ile desteklenmeli ve sosyal medya ağlarınızda ürünü paylaşmalısınız.

  Cevapla

  E-Ticarette Ürün Sayfaları Için SEO Sorusunu Cevapla