Günümüzde oldukça artış gösteren bu yarışmalar, belirli bir kelime topluluğunda yükselmeye çalışılan yarışmalardır. SEO yarışmaları yapılırken, önce ödülleri karşılayacak bir sponsor bulunur. Sponsorlar da, bu işten zararlı çıkmazlar tabi ki.

Sponsorlar bulunduktan sonra, herhangi bir sitede bu yarışmalar ödülleriyle birlikte duyurulur. Sitesine ve SEO bilgisine güvenen insanlar, bu yarışmalara katılarak gelir elde ederler. Bu yarışmalara katılmak için, SEO yarışmasını düzenleyen insanların belirttiği linkleri sitelerine eklerler. Bu sayede hem yarışmanın oluşturucusu, hem de sponsorlar fazla backlink alırlar ve hem Google'da üst sıralara çıkarlar, hem de PageRank değerlerinde artış yaşanır.

SEO yarışmasını oluşturan insan, aynı zamanda yarışmanın kurallarınıda belirtir. Site sahipleri bu yarışmalara katıldıkları zaman tek amaçları, arama motoru aramalarında yarışma sahibinin belirlediği cümlede ilk sıralara çıkmaya çalışırlar. İlk sıralara ulaştıkları zaman sponsorlar tarafından ödüllerini kazanırlar.

Bu tür yarışmaların sonucun da hem yarışmayı oluşturan insan (Backlink, Pagerank), hem sponsorlar (Backlink, Pagerank) hem de yarışmaya katılan insanlar (Ödüller) kazançlı çıkarlar.