SEO Fiyat Hesaplama

Seo ve Anahtar Kelime Belirleme

Birçok site sahibi site ismi alımında zaten hedeflediği anahtar kelimeye göre seçim yapmakta ve genel SEO çalışmalarını bu anahtar kelime doğrultusunda yürütmektedir. Ancak burada pek çok kişinin atladığı önemli bir nokta vardır. Birincisi anahtar kelime türevleri kavramı diğeri ise anahtar kelime ikamesi kavramıdır. Bu bölümde yer alan Google Trends aracı anlatımı ile de hedef kelime tercihlerinde zaman olgusuna dikkat çekilecektir. Dönemlik SEO çalışmaları için kullanılması gereken bir araçtır.

Anahtar Kelime Türevleri

Belirlenen anahtar kelimenin dışında çalışmalar hedef anahtar kelimenin türevleriyle de desteklenmelidir. Aksi halde doğallık ve çeşitlilik olgusu oluşturulmamış olur. Anahtar kelime türevleri bir anahtar kelimeye ilişkin kelime grupları veya farklı kullanımları olarak nitelendirilebilir. Örneğin, hedef kelimesi “cep telefonu” olan bir site için “cep telefonu fiyatları, cep telefonu oyunları vb.” gibi birçok türev anahtar kelimede de eş zamanlı çalışma yürütmek gerekir. Bu çalışmalar link alımları şeklinde veya bu konular ile ilgili makale yazımları şeklinde gerçekleşebilir. Aranma hacmi yüksek olan anahtar kelime türevi size en çok fayda sağlayacak ikincil anahtar kelime olacaktır. Örnek olarak, “cep telefonu kılıfı” yerine daha çok aranma hacmi olan “cep telefonu oyunları” kullanmak hit ve SEO olarak daha etkili olmaktadır.
Bir hedef kelimeye göre en çok kullanılan ve aranan anahtar kelime türevlerini tespit etmek için bir sonraki bölümde anlatılan Google Ads aracını kullanmak gerekir. Bu konular altından kullanımları anlatılacaktır.

Anahtar Kelime İkamesi

Anahtar kelime ikamesi kavramı çok az kişi tarafından bilinen ve neredeyse kullanılmayan bir kavramdır. İkame; bir ürün yerine geçebilen ikinci tercih oluşturabilecek ürün anlamına gelir. Örnek olarak, inek eti bulamayıp tavuk eti tercih etmek, sigaraya zam gelmesiyle nargile içmeyi tercih etmek şeklinde açıklayabiliriz. Yani bir nevi bir ihtiyaca aynı nitelikte cevap veren farklı ürünler diyebiliriz. Anahtar kelime açısından bakıldığında bilgisayar kelimesinin ikamesi olarak notebook veya laptop kelimesi kullanılabilir. Özet olarak hedeflediğiniz kelimelerin ikame karşılıklarına da cevap verebilmek o sektöre daha hakim olmanızı sağlayacaktır. Bu sebeple SEO açısından daha güçlü bir yapıya kavuşmanızı da beraberinde getirir.

SEO Hocası
SEO Hocası
18 Kasım 2011

Seo ve Anahtar Kelime Belirleme için Yorumlar

 • Ahmet Buğra Göçmen
  Ahmet Buğra Göçmen 26 Nisan 2012, 21:28

  “Google Adwords aracını kullanmak gerekir” bunu sitenin neresinde anlattınız bulamadım

 • Aybüke Ayça Choi
  Aybüke Ayça Choi 17 Ocak 2012, 01:13

  Anahtar kelimelerle ilgili ilgili kullanılması gerekenleri anlattığınız bu yazınız için sizlere çok teşekkür ederim. SEO işine bir başlayalım bakalım. Allah yolumuzu açık etsin.

 • Samet Emre Mengüç
  Samet Emre Mengüç 11 Ocak 2012, 14:57

  bütün makalelerinizi dikkatle okuyorum, birçok konuda beni yönlendirip olumlu sonuçlar almamı sağladınız. Teşekkürler.

 • ömer günhan
  ömer Günhan 6 Aralık 2011, 21:36

  selam arkadaşlar web siteme anahtar kelimelirime SEO yapacak web bu işten anlıyan arkadaşlar beni arasın
  0532 760 64 06

 • Arcan Kürüm
  Arcan Kürüm 5 Aralık 2011, 19:09

  Bilmediğim çok şey var Google Trends aracının kullanımını anlatmanızı istesem nasıl olur .detaylı bir biçimde tabi 🙂 belirlemek istediğim birkaç kelime var tabi doğru yapıyorsam 🙂

 • Ahmet Enes Sühan
  Ahmet Enes Sühan 27 Kasım 2011, 13:01

  Eline sağlık kaan abi, bugün alexada ilk 500’e giren SEO sitesi olması dolayısıyla SEOhocasi.com u ayrıca tebrik ediyorum. SEO sonuçta dar bir konu, sadece webmasterların ve webmasterlarında bir kısmının ilgilendiği bir konu, böyle bir durumda ilk 500 de olmak çok çok büyük başarıdır

 • Emrah ÇAKIROĞLU
  Emrah çakiroğlu 21 Kasım 2011, 20:19

  alanında uzman kişilerden böylesine açıklayıcı bilgiler edinmek oldukça güzel her yazınızla sitelerimizi bir adım daha öteye götürüyoruz teşekkür ederim devamını bekliyoruz..

 • Ünal KAZDAL
  ünal Kazdal 21 Kasım 2011, 12:16

  Web sitenizi takip ediyorum zaten web sitenizin tavsiye etmiş olduğu temayı kullanıyorum zaten… hitim gayet iyi ama googlenin işi belli olmuyo son zamanlarda

 • Büşra Gülin Himoğlu
  Büşra Gülin Himoğlu 21 Kasım 2011, 02:40

  çok teşekkürler google adwords le kelime popülaritesine bakarak seçmek oldukça kullanışlı ve yararlı bir çözüm oldu

 • Mimoza Esgin
  Mimoza Esgin 19 Kasım 2011, 15:36

  Gerçekten çok yararlı bilgiler paylaşılan bir blog,sürekli takipçinizim,sizin sayenizde bir kaç sitemin hitini oldukça arttırdım,iyi ki varsınız.umarım devamlı olursunuz.

Seo ve Anahtar Kelime Belirleme için Cevap Yaz