SEO Fiyat Hesaplama

Google Page Speed ve Firebug Eklentisi

Arkadaşlar sizlere internette çok az kaynak bulunan ve kullanımı pek bilinmeyen iki tarayıcı eklentisinden bahsedeceğim. Firebug ve Page Speed eklentileri. Öncelikle bu eklentileri kullanabilmemiz için bilgisayarımızda Mozilla Firefox internet tarayıcısının kurulu olması gerekli. Mozilla Firefox kurduktan sonra sıra Firebug eklentisini kurmakta. Page Speed eklentisi Firebug ‘a entegre olarak çalışmaktadır. Bu yüzden önce Firebug ‘ı kurmalıyız. Son olarak Google Page Speed eklentimizi kuracağız. Şimdi bu iki eklentiyi elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

Firebug Nedir ?
Firebug eklentisi Firefox tarayıcı entegresi ile kolayca web sitenizi analiz edebileceğiniz ve geliştirebileceğiniz bir eklenti. Hata ayıklama , css düzeltme , javascript analizlerini görebilirsiniz.

Page Speed Eklentisi Nedir ?

Page Speed eklentisi ile web sayfalarınızı performansını ölçebilir, ölçümleriniz sonucunda sitenizi tekrar değerlendirmeye alıp optimizasyonlarınızı düzenleyebilirsiniz. Web sayfalarınızın yüklenme hızlarını ve yavaşlatıcı nedenleri görebilir gerekli değişiklikleri uygulayabilirsiniz. Page speed eklentisinin renklendirmeleri ile çok net bir şekilde sayfalarınızın bekleme süresini, DNS sorgu hızlarınızı, bağlantı hızını vs öğrenebilirsiniz. Page Speed eklentisinin ayrıntılı analizi sayesinde sitenizin nerelerde yavaşladığını görüp sayfalarınızı hızlandırmaya yönelik çalışmalar  yapabileceksiniz.

Web sitelerinin hızlı yüklenmesi SEO açısından önemli olduğundan Google tarafından geliştirilen bu eklenti bizlere yardımcı olacak. Birçok webmaster sitesinin neden yavaşladığını, nasıl hızlandıracağını araştırıp zaman kaybetmekte ve  çoğu zaman bu sorunu çözememektedir. Page Speed eklentisi Performance sekmesi altında sitemizi hangi öğelerin yavaşlattığını ve hangi sayfaların daha ağır çalıştığını öğrenebiliriz. Bu sayede bu öğeler ve sayfalar üzerinde kontrollerimizi yaparak hızlandırma çalışmalarına başlayabiliriz.

Page Speed: Recording Activity

Page Speed Activity panel ile JavaScript işleme dahil tüm tarayıcı faaliyetlerini bir zaman çizelgesinde görebilirsiniz.

Bu eklentilerin, webmasterların gözünde önemli bir yer tutacağına inanıyorum. Ayrıntılı analizleri ve kullanışlı olmalarıyla vazgeçilmezleriniz arasına girebilir.

Bu eklentiler ile ilgili resimli anlatım ve ayrıntılı açıklamalar için  buraya tıklayarak hazırladığım E-Kitabı görebilirsiniz. Eklentilerin indirme adresleri E-Kitap içerisinde mevcuttur.

SEO Hocası
SEO Hocası
13 Eylül 2010

Google Page Speed ve Firebug Eklentisi için Yorumlar

 • Sadri Özgür
  Sadri özgür 25 Nisan 2011, 16:39

  Peki bu eklentileri yüklediğimiz zaman firefox’un çalışmasında bir yavaşlama vs. olmuyor değil mi?

 • Erkan
  Erkan 7 Ekim 2010, 21:37

  Site açılış hızımdan şikayet ediyorlardı. Yavaş diye bakalım bu bir işe yarayacak mı 🙂

 • Selçuk
  Selçuk 7 Ekim 2010, 18:18

  Eklenti gerçekten harika. Siteniz ile merak ettiğiniz bir çok analizi gerçekleştiriyor. Bir ziyaretçi için en önemli şeylerden birisi de sayfanın açılış hızıdır. Şahsen yavaş açılan bir site asla uğramayacağım bir sitedir. Bu yüzden eklentiden tam anlamıyla faydalanmamız gerekiyor.

 • Sıddıka Taşcıoğlu
  Sıddıka Taşcıoğlu 17 Eylül 2010, 12:41

  Page Speed’in Ultra Surf ile uyumsuz olması DNS bağlantılarında kaynaklı, doğru bir tespit.Elimden geldiğince araştırıp bir e-kitap hazırladım.Sizin araştırmalarınızla bu eklentileri daha iyi kullanacağımızı düşünüyorum.Herkes farklı birşeyler görür..

 • Berkant AYDIN
  Berkant Aydin 17 Eylül 2010, 08:09

  Çok sık olmasa da sitenizi takip ediyorum. Sitemde SEO konusunda kaynaklara ihtiyacım oluyor ve bazı konularda makalelerinizi dikkatlice inceliyorum. Yazılarınızı emek vererek hazırladığınız ortada. Özveriniz için ayrıca teşekkür ederim.

  Konumuza dönecek olursak; Google Page Speed yanılmıyorsam Ultra Surf gibi ağda kendini gizleme programlarıyla sorun çıkarabiliyordu. Bunun sebebi Google Page Speed’in, yaptığı işte DNS bağlantılarının farklı olması “sanıyorum”.

  FireBug’un gücü zaten göz ardı edilemez. Ben de geçenlerde konuyla ilgili bir makale yazıp Eklentileri tanıtmaya çalışmıştım -aklıma geldiğince-. Biraz daha detaylı araştırma sonrası Google Page Speed’e de değinebilirim.

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 17 Eylül 2010, 09:55

   @Berkant, konuyla ilgili değerlendirmelerin için teşekkürler. Ultra Surf eklentisini kullanmadığım için böyle bir problemden haberim yoktu. Kullanıcılar, iki eklentiyi de ayrı ayrı kullanmak suretiyle etkinsizleştirip birlikte kullanılmasını engelleyebilirler.

 • Kaan Gülten
  Kaan Gülten 16 Eylül 2010, 23:05

  Ertan yorumun için teşekkürler. Ancak bu kapsamlı makale ve e-kitabı Emre Karabulut arkadaşımız hazırladı.

Google Page Speed ve Firebug Eklentisi için Cevap Yaz