SEO Fiyat Hesaplama

Google Haberleri Kalkıyor Mu ?

Heyecan yapmayalım başlığı görüp; gündemde olan bir konuyu derince inceleme fırsatı buldum, genel bir bilgilendirmenin ardından ayrıntısıyla sizlerle paylaşmak istiyorum durumu.

Konuyu daha rahat anlamanız için birkaç şeye açıklık getirmek lazım öncelikle. Google sonuçlarında çıkan ve konu ile ilgili güncel haberleri gösteren “haberlerde” isimli bir kısım mevcut. Haberler ve haberlerde kısımlarını karıştırmamak bu yazının devamını doğru kavramanız için çok önemli, kafa karışıklığı olmaması için hemen aşağıda bulunan ayrıntılı resme bakabilirsiniz.

google-haberleri-kalkiyor-mu

Haberler kısmına sitenizi eklemek o kadar da kolay değil, Adsense politikalarını andıran birçok kural ve yönergeye uyması gerekiyor sitenizin, daha ayrıntılı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilir ve haber siteniz ile başvuru yapabilirsiniz.

https://support.google.com/news/publisher/answer/40787

Bu kadar kuralın tek amacı ziyaretçilere en kaliteli haberleri ve en doğru kaynakları sunmaktan başka bir şey değil. Uzun süredir haberlerde uygulaması kötü niyetli bir şekilde; yalan yanlış haberler ile hit kazanmak ve güncel olmayan site içeriklerini tekrardan ön plana çıkarmak için kullanılıyor.

Geçenlerde Amerika’da yapılan seçimlerden elbette (umarım) haberiniz vardır ki bu süreçte ön plana çıkan yalan bir haber son damlayı taşırmış oldu. Haberde Trump’ın hem seçimi hem de oy çoğunluğunu fark ile kazandığı bilgisi mevcuttu, fakat oy çoğunluğu Hilary tarafından toplanmıştı.

Hayır başkan çoğunluğa göre seçilmiyor, hiç oralara girmeyelim...

Sıkıntılı noktalardan biri ise bu yalan haber sitelerinin az önce bahsettiğim prosedürden geçmemiş, onaysız siteler olmalarıdır. Haberler sekmesinin aksine, haberlerde kısmında gösterilen yazılar onay gerektirmeyip internetin tamamından çekilmektedir.

google-haberlerde-kismini-kaldirdi

Seçim sürecinde bunun harici birçok haber sitesinde de yanıltıcı haberler su yüzüne çıktı ve seçim sonuçlarını etkilediği konusunda birçok görüş öne atıldı. Facebook’da çok hızlı yayılan bu sahte haberlerin seçim sonuçlarını etkilediği yorumlarına Mark Zuckerberg’den negatif bir yanıt gelmesine rağmen Facebook tarafında yalan haberleri engelleme konusunda adımlar atılmaya başlandı.

Google haberleri ile ilgili spekülasyonlar da bu noktada başladı. Business Insider, Google Haberleri yazısında, güvenilir kaynaklardan aldıkları bilgiler doğrultusunda, haberlerde kısmının kaldırılıp yerine mobil versiyonda bulunan en iyi hikâyeler tarzı bir format konulacağını savundu.

Bir yandan da Google, yalan haber içerikleriyle mimlenen bütün haber sitelerini yakında reklam ağından çıkaracağını açıkladı, aynı adım hemen ardından da Facebook tarafından geldi. Yalan haberlerin ayıklanmasında bot ve insan gücü harmanlanırken, mizah amaçlı yalan haber yapan sitelerin bu durumdan nasıl etkileneceği merak konusu.

Google haberlerin kaldırılması konuda herhangi bir resmi açıklama yapmamasına rağmen, önümüzdeki günlerde bu konuda alacağını kararlar ve yapacağı değişiklikler merakla bekleniyor. Büyük haber siteleri de içeriklerinde ve paylaşımlarında köklü değişikliklere gidecek gibi duruyor.

 

Burag Hançer

User Experience Expert – Webtures

Burag Hançer
Burag Hançer
23 Kasım 2016

Google Haberleri Kalkıyor Mu ? için Yorumlar

 • Semih
  Semih 15 Aralık 2016, 21:07

  Bu konuda yeni bir yazı bekliyoruz. Neden mi? Yeni bir algoritma söz konusu. Artık bazı siteler google news kayıtlı olmasına rağmen anasayfada “En çok okunan haberler” kısmında çıkmıyor. Google hangi kriterlere göre burada sitelere yer veriyor ya da burada çıkmamaya başlayan sitelerdeki sorunlar nedir? Çok kişi bu günlerde bunun yanıtını arıyor. Belki bir bilgi sunarsınız da yardımcı olursunuz bizlere. Teşekkürler.

 • sss
  Sss 25 Kasım 2016, 01:33

  google news kalkar mı?

  anında indeks alan haber siteleri yüzünden kendi sitem aramalarda yer alamıyor.

 • emir gül
  Emir Gül 24 Kasım 2016, 15:19

  Pek alakasiz gibi ama ilk gözüme çarpan Google Haberleri Kalkıyor Mu ? kısmındaki Kalkıyormu neden kücük l harfi kücük k harfinden ve diğer harflerden büyük ?Dip not usbye ihtiyacım yok şu görüntü kirliliğini düzeltin yeter 😀

 • Abdullah Gumusoglu
  Abdullah Gumusoglu 23 Kasım 2016, 21:23

  Yazı içerisinde Google renkleri yanlış şekilde yazılmış.

 • ali albak
  Ali Albak 23 Kasım 2016, 17:49

  Konu içerisindeki Google logosunda renk yanlış

Google Haberleri Kalkıyor Mu ? için Cevap Yaz