Basitçe ifade etmek gerekirse, Google Botları, bağlantılar aracılığıyla web sayfalarında gezinmek için tasarlanmış bir robotlardır. Google'ın veritabanını güncel tutmak için her bağlantıyı kontrol ederek bir sayfadan diğerine geçiş yaparlar. Sayfaları tarar ve tüm bilgileri kendi içinde kaydederler.

Arama motorları, yeni yayınlanan içerikleri bulmak için bir örümcek veya tarayıcı ekibi gönderirler. Bu işlem, Google'ın sadece bir saniyede 1 milyon GB'ın üzerinde veri toplamasına olanak tanır. 

Google Botları Nasıl Çalışır?

Tüm bu süreci tam olarak anlamak için arama motorlarının nasıl çalıştığını birlikte öğreneceğiz.

Googlebot, yalnızca bir bağlantıdan diğer bağlantıya gider, yeni yayınlanan URL'leri keşfeder ve JavaScript aracılığıyla görsel bağlantılarını, gezinme çubuklarını ve gizli bağlantıları gözden geçirirler. Böylece arama motoru, konusu ve belirli kıstaslara göre değeri ile birlikte içeriğinizi keşfeder. Uygun bir SEO stratejisine sahip olmak, web sitenizin iyi bir yapıya, ideal yükleme hızına ve konuyla tutarlı içeriğe sahip olmak anlamına gelir. 

Google Bot'un işini çok daha kolaylaştırmak için bazı önemli SEO ipuçları:

  Web sitemizin arama motorları tarafından görülebilir ve ulaşılabilir olduğundan emin olmalıyız.

  Web sitemizdeki “nofollow" bağlantıları sadece gerekli yerlerde kullanmamalıyız.

  Web sitemiz için düzenli bir site haritası oluşturmalıyız, böylece Google botları içeriklerimizi kolayca anlayabilir ve tarayabilir.

  Sitemiz için pek çok önemli görevi gerçekleştirmek ve tarama hatalarını bulmak için Google Search Console kullanmalıyız. Ayrıca, Search Console, bu hataların nasıl düzeltileceği konusunda da bize yöntemler sunmaktadır.

Taranabilirlik Nedir?

Taranabilirlik, temel olarak, SERP'lerdeki yani arama sıralamasındaki performansınıza bağlı olarak, Google Bot'un web sitenize ne kadar erişebildiğini ifade eder. Tarayıcılar sayfadan sayfaya gider ve doğru anahtar kelimeleri ve ilgili kelime öbeklerini arayarak bir dizin oluştururlar. DNS komplikasyonları, koruma programları veya yanlış yapılandırılmış bir güvenlik duvarı dahil olmak üzere sitemizi olumsuz etkileyebilecek tüm sorunları ortadan kaldırdığımıza emin olmalıyız.

Google botlarının web sitemizi taramasını nasıl sağlayabiliriz?

Web sitemizi Google botlarının taraması için, sitemizi optimize etmemiz gerekmektedir. Bu nedenle şu ipuçlarını göz önünde bulundurmalıyız:

  Sitelerin aynı sayfa için birden çok URL'ye sahip olması oldukça karşılaşılan bir durumdur. Ancak Google bot bu sayfalarda tarama işlemi yapabilmektedir. Ancak bazen, birden çok URL'ye sahip yinelenen sayfalar, botlar için kafa karıştırıcı olabilir ve tarama etkinliğini azaltır.

  Önemsiz URL'leri engellemek her zaman iyi bir fikirdir, böylelikle Google Bot, değerli içeriğimize daha fazla odaklanır. Google Bot'ları web sitemize yönlendirmek ve yapıyı anlamasına yardımcı olmak için robots.txt dosyasını veya meta robots etiketlerini kullanmalıyız.

  Web sitemiz yaratıcı, alakalı içerik içermeli ve yeterli oranda anahtar kelime bulundurmalıdır. Her zaman eski sayfalarımızı güncellemeli ya da sürekli olarak taranmaları için yeni sayfalar oluşturmalıyız.

  Dahili bir bağlantı sistemi kullanmak, botları diğer sayfalarımıza da yönlendirir. Ancak, web sitemizde asla alakasız sayfalara veya ürünlere bağlantı vermemeliyiz.

  Site haritası, Google Bot'ları web sitemize çekmek ve içeriklerimizi fark ettirmek için oldukça kullanışlıdır. Bir site haritası kullanarak, web sitemiz daha kolay ve daha hızlı bir şekilde dizine eklenecektir.

  Google Bot'ların sayfalarımızı hızlı bir şekilde taramasına ve yeniden gelip taramasına yardımcı olmak için güçlü geri bağlantılar oluşturmamız gereklidir.