External ve Nofollow Mikroformatları

Bu konuyu birçok tartışma arayüzlerinde sıkça görür olduk. Ama gördüm ki konu hakkında kimse net bir bilgi vermemiş malesef. Size net cevap veriyorum arkadaşlar. Kısa ve öz bir biçimde daha iyi anlıyacaksınız.

rel=”nofollow”
botlara ve örümceklere linklerin -sadece- takip edilmeyeceğini belirtir.

rel=”external”
linkin site dışı link olduğunu belirtir. dolayısıyla dofollow bir linktir.

rel=”external nofollow”
bu mikroformatımız sayesinde linkin site dışı link olduğunu ve takip edilmeyeceğini belirtiyoruz. Çok faydalı bir mikroformattır. Bazı tartışmacılar, bu mikroformatın Yahoo, MSN ve Bing gibi büyük arama motorlarınca tanınmadığını söylüyor. Afedersiniz ama biraz sıkıyorlar. external nofollow Google mühendisi Matt Cutts tarafınca da onaylanmış, hatta bir aralar kişisel blogunda da konu tartışılmıştır. Sonuçta söylediğim gibidir.

İnşallah konu anlaşılmıştır.
İyi çalışmalar dilerim.

Bir önceki yazımız olan Domain Yaşının SEO'ya Etkisi başlıklı makalemizde domain süresi, domain yaşı ve domain yaşının SEOya etkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

External ve Nofollow Mikroformatları için yorum yapabilirsiniz. (4)

 • murat

  Standart yayınladığımız bağlantıyı 3-4 ay sonra linke nofollow özelliği eklemenin faydası veya farkı olur mu ?

 • Merter Ginoviç

  Denemelerimde bir kez çalıştı sonrasında ve şuan da kullandığım yerlerde çalışmıyor. sorunun neden kaynakladığı konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

 • Hasan Gürkan Ege

  Bu yapıları kullanmak faydamızadır. Site dışına verdiğimiz linklere nofollow verirsek Google onları önemsemez hem de site içinde dışarıya verdiğimiz link sayısı az olur. Bu da artı yönde etki eder.

 • Burak

  Hocam ilk olarak çok teşekkürler bilgiler için, bir maruzatım olacaktı konu başlıkları ve sitenin kendi başlığınındaki linki nofollow yapmak mantıklı mı ya da zararlı mıdır?


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE