Bugünkü dersimizde, Sitelerde doğru zannedilerek yapılan pekçok SEO hatalarından bir kısmını 1. Bölüm olarak anlatıyoruz.

Yanlış Anahtar Kelimelere Yönelme

En çok yapılan hatalardan birisi yanlış anahtar kelime seçimidir. Anahtar kelime seçerken, anahtar kelimenin site ile alakası olması ve sitede o kelimeye yoğunluk gösterilmesi gerekir. Doğru anahtar kelime bulunduktan sonra o anahtar kelime üzerine backlink alınmalıdır. Bu sayede arama motorlarında, o kelime aramasında yükselişe geçilebilir.

 • Yanlış Site Başlığı Seçimi
  Diğer bir önem verilmeyen yer ise site başlığıdır. Bazı webmasterlar, sitelerinin <title></title> etiketini boş bırakır. Bu durum, SEO açısından kötüdür. Arama sonuçlarında çıkmak için <title></title> tagları doldurulmalıdır.
 • JavaScript Menüler
  JavaScript menüler, GoogleBot gibi arama motorları tarafından okunmaz ve indexlenmez. İndexlenmediği için aramalarda sitenizin sayfaları görünmez. Bu nedenle JavaScript menü kullanırken, menüdeki sayfa linkleri sitemap dosyasında belirtilmelidir. Böylelikle arama motoru botları sitemap dosyasından sayfalarınızı görür ve indexler.
 • Yetersiz Site Güncelliği ve Bakım
  Siteyi olduğu gibi bırakmak ve hiç ilgilenmemek te arama motorlarında sitenizi aşağılara düşürür. Site eğer blog veya forum sitesiyse, her gün belirli sayıda yazı yazarak güncel tutmak gerekir. Google gibi arama motorları, sitenin güncel olduğunu, ilgi yetersizliği görünmediği için sitenizi üst sıralara çıkarır. Aynı zamanda siteye sık sık girerek herhangi bir hata çıktımı diye kontrol etmek gerekir.
 • Çok Fazla Meta Etiketi Eklemek
  Siteye, fazla arama sonuçlarında görünmesi için çok sayıda meta etiketi eklemek yanlış bir düşüncedir. Google, bu durumda sitenin Spam yaptığını düşünür ve siteyi SandBox'a sokabilir. Sadece site ile alakalı meta etiket eklemek gerekir.
 • Başlıklarda Resim Kullanımı
  Sitenin tasarımına önem veren kullanıcıların en çok yaptığı hatalardan bir tanesidir. Yazıların veya sayfaların başlık bölümüne resim eklemek, arama motoru botları tarafından görünmez. Bu gibi durumlarda resimlere title="Başlık" kodu eklemek veya resimleri <h1>Başlık</h1> tagları ile değiştirmek daha iyi olur.
 • Backlink Spamı
  Arama sonuçlarında üst sıralara yerleşmek isteyen site sahipleri, genellikle backlink alımlarına başlarlar. Yeni açılan sitelerin aşırı backlink yöntemine başvurması, o sitenin SandBox'a girmesiyle sona erebilir. Backlink alınırken, sitenin içeriği ile benzeşen sitelerden backlink alınması gerekir. Yeni açılan siteler önce azar azar backlink almalıdırlar. Özgün yazı v.s. İndexlenmelere başlamalı, daha sonra zamanın geçmesini beklemelidirler. Belirli bir süre geçtikten sonra tekrar backlink alımlarına başlanılabilir.
 • İçeriklerde Anahtar Kelime Eksikliği
  Sitenizdeki içeriklere, içeriği anlatan çok sayıda olmadan anahtar kelimeler girilmelidir. Anahtar kelimeler sayı bakımından abartılmamalıdır. Bu durum Spam yaptığınızı gösterir. İçeriğin anahtar kelimelerinin az girilmesi, arama motorlarında arama yapılırken sitenin çıkmamasını sağlar. İçerik ile alakalı anahtar kelimeler girilmelidir. Örnek vermek gerekirse, diyelim ki yazınızın başlığı "vBulletin Kurulumu Nasıl Yapılır". Buna ekleyeceğiniz etiketler, "vbulletin kurulumu, vbulletin kurmak, vbulletin nasıl kurulur" olmalıdır.
 • Yanlış Backlink Stratejisi Kurgulamak
  Farklı siteler üzerinden sitemize gelen bağlantılar SEO açısından oldukça önemlidir. Kaliteli ve ilgi düzeyi yüksek olan linkler web sitemizin arama sonuçlarında iyi bir sıralama almasını sağlarken olumlu yönden etkileyecek, tam tersi bir durumda ise kalitesi düşük web sitelerinden alınan linkler de sitemizi olumsuz yönden etkileyecektir.
 • Tek Arama Motoruna Göre Siteyi Optimize Etmek
  SEO hataları arasında en çok yapılan hatalardan bir diğeri ise; web sitemize sadece tek arama motoru için optimize edilmesidir. Web sitenizi www.ornekdomain.com şeklinde tüm arama motorlarında taratın. Eğer çıkan sonuçlarda siteniz bulunmuyor ise yapılması gereken aşağıdaki web yönetici araçlarına kayıt olmanız, web sitenizi ekledikten sonra doğrulamanızdır.
 • Kopya içerik yayınlamak
  Bu konu aynı zamanda “kalitesiz içerik” olarak da tanımlanabilir. Günümüzde yaygın olan kopya içerik, arama motorları tarafından cezalandırılan bir uygulamadır. İçeriğin kopya olması, Google tarafından spam olarak değerlendirilmektedir. Sürekli kendini tekrarlayan ifadeler yerine, orijinal ve anlamlı metinler üreterek kaliteli, özgün içerikler oluşturulması gerekmektedir.
 • Zayıf İçerikli Sayfaları Indexletmek
  Ziyaretçiye yeterli bilgiyi sunmayan, içeriğinde az metin bulunan sayfalar zayıf sayfalar olarak bilinmektedir. Bu sayfalar arama sonuçlarında kullanıcının karşısına çıktığı zaman bizlere olumsuz geri dönüş olacaktır. Bu durumda bu tarz zayıf içerikli sayfalar için kaliteli içeriklerin üretilmesi gerekecektir ya da kaliteli içerik üretemiyor isek indexe kapatılması gerekmektedir.
 • Yeni Kurallara Göre Site Optimizasyonu Yapılmaması
  Google sürekli olarak kendini güncelleyen bir yapıya sahiptir. Bu gün yapılan SEO çalışma standartları bundan 1 sene sonra çok değişmiş olacaktır. Yapılması gereken SEO kurallarını iyi takip ederek web sitenizi yeni SEO kurallarına göre optimize etmektir.