Backlink Nedir?

Backlink en basit anlamıyla bir siteden başka bir siteye verilen linkler olarak adlandırılabilir. Siteler birbirlerine referans ve yönlendirme amacıyla link verirler. Bu sayede internetteki kaynaklar birbirlerine bağlanarak kullanıcılar ve siteler için oldukça faydalı bir yapı oluşturur.

Backlink Neden Önemlidir?

Arama motorları gözünde ( aslında gerçek hayatta da olduğu gibi ) ne kadar çok referansınız varsa o kadar güvenilir bir kaynaksınızdır. Arama motorları da kullanıcılarına güvenilir ve doğru sonuçlar sunmak istediğin backlink sayısı bir sıralama faktörüdür. Backlinki daha fazla olan sayfalar sıralamalarda daha avantajlı olmaktadır. Backlinkler ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Backlink Nedir? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

SEO'da en önemli adımlardan biri iyi strateji ve plan belirmektir. Yapılan stratejiler, çalışma yapılan siteye göre değişiklik gösterebileceği gibi, anahtar kelimeye, sektöre ve rakiplere göre de değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla SEO planı oluşturulurken tüm bu kriterleri göz önünde bulundurarak ve detaylı bir inceleme yaparak izlenecek yolun ayrıntıları çıkarılmalıdır.

Sizler için sitenize backlinkleri tespit edip ve daha sonrasında analiz edebileceğiniz araçları derledik.

Ahrefs

ahrefs logo

Ahrefs, site sahipleri ve SEO ajansları için oldukça faydalı hizmetler sunan bir araçtır. Tıpkı Google gibi kendi botları olan bu araç web'i tarayarak sitenize gelen bağlantılar gibi sitenizle ilgili daha birçok bilgiyi kolay ve anlaşılır bir şekilde sizlere sunar. Ahrefs kullanarak sitenize gelen backlinkleri analiz etmek için ücretli Ahrefs üyeliğinizi oluşturduktan sonra Site Gezgini aracına tıklayıp site adresinizi girdikten sonra sitenizle ilgili birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

SemRush

semrush com 1

Semrush da tıpki Ahrefs gibi sahip olduğu botları kullanarak interneti tarayan ve sitenize gelen bağlantıları kolayca görmenizi sağlayan bir SEO aracıdır. Yine Ahrefs gibi kullanabilmek için ücretli bir üyeliğe sahip olmanız gereken SemRush'a giriş yaptıktan sonra sol taraftaki menünden Backlink Analytics kısmını seçip taramak istediğiniz site adresini girdikten sonra sitenize gelen bağlantıları URL veya domain bazında görebilir ve çeşitli filtreler uygulayabilirsiniz.

Moz

4184152392 1

Moz kuşkusuz arama motorlarını en iyi şekilde kullanan dünyanın en iyi SEO aracı. Bu araç üzerinden bir siteye son 30 gün haricinde gelen tüm backlinkleri görebilirsiniz. Aynı zamanda bu özellik ile siteye link veren domainlerin uzantılarına ait dağılımı da görebilirsiniz.

Other olarak belirtilen kısım büyük ölçüde .tr li uzantılardan (.com.tr, .gen.tr, info.tr vb.) oluşmaktadır. Uzantıların Google nezdindeki değerleri de farklılık gösterdiğinden, Türkiye lokasyonlu bir sitenin şu uzantılarda ağırlıklı backlinke sahip olması avantajlı olacaktır:

.com, tüm .tr uzantıları, .net, .org ve diğerleri. (önem sırasına göre soldan sağa diziliş)

Google Search Console

noindex hata çözümü

Google Search Console'a eklediğiniz ve doğrulamasını yaptığınız siteler hakkında birçok bilgi sunan ve Google'ın kullancılara ücretsiz olarak sunduğu bir araçtır.  Sitenizi bu araca eklediğinizde sol taraftaki "Bağlantılar" butonuna tıkladığınızda sitenize gelen bağlantıları kolay ve ücretsiz bir şekilde görebilirsiniz.

Majestic SEO

majestic.com logo white on blue 1

Majestic SEO aracı da da tıpkı diğer araçlar gibi en efektif sonuçları ücretli üyelik sahibi olan kullanıcılara sağlıyor. Ayrıca geçmişe dönük Historical Data ve Fresh Data özellikleriyle de puan topluyor. Bu sayede geçmişteki ve şu anki backlink sayılarınızı karşılaştırmanıza yarayan Majesctic SEO daha dengeli bir Backlink Stratejisi kurma konusunda size oldukça yardımcı olacaktır.