Son zamanlarda birçok sektörde karşılaştığım bir durum olan anti SEO ile baş etmek için birçok arayışa girdim. Bu arayış içerisinde hem sorunları tespit etme hem de çözüm üretme konusunda sahip olduğum bilgi ve deneyimleri bu makale üzerinden paylaşacağım.

Öncelikle anti SEO çalışması yapmak oldukça zor ve riskli bir iştir. Çünkü bunu yapan kişiyi tespit etmeniz çok zor olmayacaktır. Tabi bu süreçte iyi bir araştırma ve analiz yapmanız gerekmektedir. Yazının devamında, sırasıyla, anti SEO çalışmalarını tespit etmek, anti SEO çalışması yapanları bulmak, anti SEO çalışmaların karşı önlem almak ve diğer tüm detaylar hakkında önemli bilgileri bulacaksınız.

Anti SEO Çalışmasını Tespit Etmek

Siteniz hiç beklenmedik bir şekilde bir düşüş yaşadıysa, bunun altında ahlaksız rakiplerin yaptığı anti SEO çalışmaları yatıyor olabilir. Bunları tespit etmenin en kolay yolu, opensiteexplorer.org üzerinden sitenizi sorgulayarak anchor text sonuçlarına bakmanız. Bunlar arasında sitenizle hiçbir alakası olmayan hatta etik ve ahlaki olmayan kelimeler varsa bu bir anti SEO işaretidir.

Bunun dışında en kolay kullanımı olan ve sonuçları en hızlı ekrana getiren Google Search Console'u tavsiye ederim. Google Search Console'dan> web üzerindeki siteniz > Sitenize giden bağlantılar yollarını izleyerek sitenize gelen tüm linklerle ilgili detayları çıkarabilirsiniz.

Verilerinizin bağlanma şekli başlığındaki tüm detayları görüntülediğinizde, sitenize gelen tüm linklerin hangi kelimeler üzerinden geldiğini görebileceksiniz. Bu kelimeleri Google'da arayarak hacklink eklenen sitelere erişebileceğiniz gibi, En çok bağlantı verenler başlığının detaylarını görüntüleyerek de ismini cismini bilmediğiniz yabancı siteleri inceleyerek yapılan anti SEO çalışmaların ulaşabilirsiniz. Ayrıca anti SEO’ya dair hazırladığımız içeriğe göz atmak için https://www.seohocasi.com/anti-seo/ adresini inceleyebilirsiniz.

Anti SEO Yapan Kişiyi Tespit Etmek

Anti SEO çalışması yapan kişiyi tespit ederek sorunun kaynağını çözebilirsiniz. Bunun birkaç tespit etme yolu vardır. Ancak şuna mutlaka dikkat etmelisiniz ki, sitenize hacklink verilen kaynaklar da büyük ihtimalle başka siteler de olacaktır. Sizin sitenize etik olmayan kelimelerden link verilirken, diğer sitelere faydalı olması düşüncesini uyandırmak için etik kelimelerden link verilir. Bu sayede sizin o site sahibinin anti SEO çalışması yaptığını düşünmeniz istenir. Bir hedef şaşırtmadır kanmayınız. Çünkü anti SEO çalışması yapan kişi sizin sitenizle kendi sitesini aynı yere ekleyecek kadar saf değildir.

Anti SEO çalışmasını yapan kişi, yüksek ihtimal sizin sitenizi eklediği kaynaklara aynı anda diğer rakiplerinin de sitesini ekleyecektir. Eğer sektörel sitelere rastlarsanız, bu kelimelerdeki ilk sayfada yer alan sitelerin SEO çalışmasını yapanı bulmaya çalışınız.  Örneğin aynı hacklink kaynağından "x ürünü" kelimesinden rakip bir siteye hacklink varsa, onun altındaki veya üstündeki site büyük ihtimalle bu kişinin SEO çalışması yaptığı sitedir. Eğer bu kişinin SEO çalışması yaptığı siteyi bulursanız o site sahibini de arayarak SEO çalışması yaptırdığı kişiyi öğrenebilirsiniz. Tabi emin olmak için birden fazla kaynağı araştırmanız ve o kişiyi yapanı kesin olarak bulmanızı öneririm. Tabi tüm bu süreçte, tüm yazışma kayıtları, ekran görüntüleri ve telefon konuşma kayıtlarını delil olarak tutun savcılığa bildirdiğinizde kesin bir şekilde işlem yapılabilsin.

Bir diğer yol, eğer Türkçe sitelere hacklink eklendiyse, bu sitelerin sunucu sahipleriyle iletişime geçerek, sunucuya girenlerin IP adreslerini isteyebilirsiniz. Bu IP adresleri üzerinden de anti SEO çalışması yapan kişilere ulaşmanız mümkündür.

Anti SEO İşlemini Etkisi Hale Getirmek

Daha önce blog yorum üzerinden gerçekleştirilen anti SEO çalışmalarını etkisiz hale getirmek için bu linkteki yazıyı yazmıştım. Ancak bu yazımızda blog yorum ile değil, hacklink ile gerçekleştirilen anti SEO çalışmalarını etkisiz hale getirmeyi anlatacağım.

Sitelerin hacklenerek gerçekleştirildiği gizli link ekleme işlemini iptal etmek için, yine siteleri hackleyerek linklerin kaldırılması bir yöntemdir. Ancak bu etik olmadığı için tavsiye etmediğimiz bir yöntemdir. Bu sebeple, bu tür hacklinklerinizin bulunduğu yabancı sitelerin contact bölümünde yer alan, iletişim formları, mail adresleri ve İngilizceniz yeterliyse telefonlarından ulaşarak durumu anlatırsanız, tahmin edebileceğinizden çok daha kısa sürede linklerin kalktığına şahit olabilirsiniz.

Not : Bu tür kendini bilmez şahsiyetlere, hadlerini bildirmek için mutlaka elinizdeki delillerle savcılığa gidiniz veya ihbar.bilisim@iem.gov.tr mail adresinden Bilişim Suçları'na ihbar ediniz.