Gün geçtikçe teknoloji ilerliyor ve artık arama şeklimizde değişiyor, sesli yardımcılar tüketicilerin arama şeklinin değişmesinde oldukça etkili bir rol oynuyor. Bu da bizlere artık, kullanıcıların interneti kullanırken sanki karşısında birisiyle konuşuyormuş gibi sorgular oluşturacağının habercisi oluyor.

Bununla birlikte, kullanıcılar kısa süre sonra Google’ın anahtar kelimelerin çekirdeğine ulaşması gerektiği gibi çalışmak için kısa kelimeleri birlikte gruplandırmak için tüm edatları ve bağlaçları kaldırmayı öğrendi. Google’ın önceliği kullanıcı deneyimine verdiğini hepimiz biliyoruz, bu nedenle de kullanıcıların doğal bir şekilde konuşma yoluyla iletişimde olarak daha rahat hissetmelerini sağlamak istiyor.

Sizlere yol gösterecek olan bu kılavuz sayesinde, sesli aramanın ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve dijital pazarlamacılar olarak sesli arama için sitemizi nasıl etkin optimizasyon yapabileceğimizi açıklayacaktır.

Sesli Arama Nedir?

Sesli arama, bir kullanıcının bir sesli asistan veya bir cihaz aracılığıyla sorgulama yapmasını sağlayan belirli bir ses/konuşma tanıma teknolojisidir.  Asistan daha sonra kullanıcının amacını yerine getirmek için doğru bir cevap vererek karşılık verir. Bu asistanlar, Alexa, Google Home, Cortana, Siri ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli versiyonları mevcuttur.

Sesli Arama Motoru Nasıl Çalışır?

Sesli arama, konuşma tanımayı karmaşık doğal dil işleme (NLP) sistemlerine bağlayarak çalışmaktadır. Bu sistemler, bireyin neyi aradığını doğru bir şekilde tanımlamalı ve anlamalı ardından nasıl bir yanıt vereceğini yorumlamalıdır. NLP, metni tam olarak anlamak için yapay zeka tarafından yürütülen bir sistemdir.

2012’de sesli arama, genel konuşma tanıma sürecini iyileştirebilmek adına Derin Sinir Ağlarını (DNN) kullanmaya başlamıştı. Google’ın güçlü arama algoritmalarının gelişmiş NLP teknolojisiyle birleşimi şüphesiz sonuçların doğruluğunu artırdı.

Sesli-Arama-Optimizasyonu-Nasil-Yapilir-1

Son 5 yıldan fazla bir süredir, konuşma tanıma doğruluğunu artırma girişimleri olmuştur. Doğruluğunu arttırmak için, zamansal sınıflandırma ve sekans ayrımcı eğitim teknikleri kullanmakta olan bir model kullanılır.

Zamansal sınıflandırma, zamanlamaların önemli bir değişken olduğu sekans problemlerini ele alan spesifik bir eğitim sinir ağı çıktısı türüdür. Sıralı ayrımcı eğitim, farklı dil modellerindeki sıralı kısıtlamaları analiz ederek konuşma tanıma performansını daha iyi eşleştirmeyi ve iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Bu modeller, gürültülü kirli ortamlarda aramaları daha hızlı ve daha doğru hale getiren tekrarlayan sinir ağlarının uzantısıdır.

Sesli Arama SEO Nedir?

Kullanıcıların daha düşük riskli satın alma işlemlerini yapmak için sesli arama yardımcılarını test etmesiyle arama pazarlaması dünyası değişiyor olabilir. Bilindiği üzere sesli aramalar 2019 yılının en popüler konularından biriydi. Sesli arama için optimize etmek için, geleneksel SEO uygulamaları gerçekleştirilmelidir, ancak aynı zamanda değiştirilmeli veya şu anda kaç kullanıcının sesle arama yaptığı talebini karşılamak için katmanlı içerik stratejilerini içermelidir.

Sesli arama SEO, bu nedenle yerinde içeriği optimize etme yöntemimizin bir bölümünü değiştirir. Sıralamaya zorlamamız gereken anahtar kelimeler, kullanıcının sesli aramasını konuşma yönüyle kaçınılmaz olarak long tail tarzındadır. Bu özellik, featured snippet gibi öne çıkan snippetlerde görünürlük şansını artıracaktır. Ses yardımcılarının arama sonuçlarını büyük olasılıkla çekeceği yer burasıdır, dolayısıyla sesli arama sorgusu için sıralama şansını da arttırır.

BERT Modeli 

Ekim 2018 boyunca Google’ın AI dil araştırmacıları, herhangi bir bireyin en gelişmiş yanıtlama sistemini eğitmesine yardımcı olan BERT’yi tanıttı. Google kısa süre önce NLP için BERT sinir ağı tabanlı tekniğinin artık arama algoritması kapsamında uygulandığını duyurdu. Bu, organik aramadaki kelimelerin içeriğini daha iyi anlamak ve kullanıcı sorgularını en alakalı sonuçlarla eşleştirmeye yardımcı olacaktır.

BERT Arama Algoritması Güncellemesi Nasıl Çalışır?

BERT modelleme sistemi, her bir kelimeyi bireysel olarak değerlendirmek yerine, kelimeleri bir cümle içindeki diğer tüm kelimelerle ilişkili olarak işleyerek çalışır. Bir cümle içindeki sözcükleri bütünsel olarak analiz ederek, bu özellikle sorgunun arkasındaki amacı anlamak için kullanılmaktadır.

Bu güncellemeden önce Google, kullanıcının belirli sorgusuna her zaman cevap vermeyecek özellikli snippet sonuçları sunmaktaydı. Google BERT modelini algoritmalarına dahil ederek, kullanıcıların daha ayrıntılı arama sorguları yapmasına ve kullanıcı için en özlü ve değerli olan cevapların ayrıntılı olmasına olanak tanır. Bu özellikle sesli olarak görülür ve yanıtlanan arama sonucunun gerçek bir kişiyle konuşuyormuş gibi daha fazla konuştuğu görsel asistanlarda görüntülenir.

Aşağıda, BERT modelinin SERP’ler içindeki zengin snippet fırsatlarını nasıl değiştireceğini açıklamaktadır.

Sesli-Arama-Optimizasyonu-Nasil-Yapilir-2

Beyin ve Yapay Zeka

BERT, 5 yıl önce RankBrain’in piyasaya sürülmesinden bu yana aramadaki en büyük güncelleme olarak sunulurken, AI ve NLP’deki bu ilerlemeler ses asistanlarımızın dili daha çok insanları anlamalarına yardımcı olacak. Asistanlarımızla doğal olarak akan sohbetler yaptığımızdan, bir cümleyi düzgün bir şekilde formüle etmek, planlanan günlüklerimizle çapraz referans vermek ve kişiye özel tercihler sunmak için deneyimlerimizden öğrenebilecekler.

Ses Sonuçları Nasıl Optimize Edilir?

Sesli arama için optimize ederken test etmek için birçok farklı yol vardır. Uzun vadeli stratejiler planlarken ve rakiplerinizden önce pazarda ilk hamle avantajı elde ederken, SEO stratejinizin sesli arama için uygun olmasını sağlamak için bazı taktikleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Long Tail Anahtar Kelimeler Kullanmaya Odaklanın

Long tail anahtar kelimeler, dönüşüm hunisinde daha aşağıda olduklarından kullanıcıların daha fazla odaklandığı sorgulardır. Bu sorgular genellikle daha düşük bir arama hacmine sahiptir, arama sonuçlarında listelenmesi sıralama alması daha kolaydır ve bunun sonucunda kullanıcılar jenerik anahtar kelimelerinin aksine satın alma noktasına yaklaştıklarında daha yüksek dönüşüm elde edilir. Bu nedenle, sesli arama sorgularında zorunlu olan kullanıcı sorgularını net ve kapsamlı şekilde yanıtlayan içerikler oluşturmaya özen gösterin.

Jenerik Anahtar Kelimeler ve Long Tail Anahtar Kelimeler

Sayfada SEO söz konusu olduğunda, anahtar kelime araştırması kullanıcıların ne aradığını anlamak ve yeni fırsatlar sunmak için tartışmasız en büyük faktörlerinden biridir. Jenerik anahtar kelimeler, ana ürün terimleri olan yaklaşık 3 kelime veya daha az kelime öbekleri olarak kabul edilir.

Örnekler arasında “ev bitkisi” veya “ayakkabı mağazası” sayılabilir. Long tail ise kullanıcıların niyetine göre çok daha belirgindir. Bunlar, kullanıcıların ürünü / hizmeti satın alma eğilimi olan kelimelerdir.

Konuşma İçerik Stratejisi

Sesli arama optimizasyonu için içerik stratejileri oluştururken, müşteri yolculuğunun çeşitli aşamalarında daha uzun vadeli sorguları haritalamak çok önemlidir. Bu, doğal ve etkileşimli içerikler oluşturarak, kullanıcıların sesli arama yoluyla sorgu aradıklarında daha verimli bir şekilde yardımcı olmalarına yardımcı olur.

Dönüşüm hunisinin farklı yönlerinin getirdiği örnek sorgulardır.

Sesli Arama Optimizasyonu Nasıl Yapılır 3

 • Farkındalık - “En iyi ev yardımcısı nedir?”
 • İlgiler - “İnsanları ev asistanından arayabilir misin?”
 • Kararlar - “Google Home bir Amazon Yankasından daha mı iyi?”
 • Davranışlar - “Google Ana Sayfa'nın maliyeti nedir?”

Çeşitli İçerik Stratejileri

Farklı terimler ve zengin snippet fırsatlarını sıralamak için, SERP'lerdeki organik görünürlüğü daha da artırmak için çeşitli ve katmanlı içerik stratejileri oluşturmanız önerilir. Bu, bilgi, gezinme, ticari ve işlemsel içeriği içerebilir. Her içerik amacının örnekleri aşağıda özetlenmiştir:

 • Bilgilendirici (nasıl yapılır kılavuzları, bir konuya genel bakış sağlayan ayrıntılı kılavuzlar)
 • Gezinme (belirli bir açılış sayfası arayan kullanıcılar, kullanıcı ara yüzünü artırmak için hedeflemeyi artırdı)
 • Ticari (bir kullanıcının satın almadan önce daha fazla bilgi aradığı yer, örneğin ürün açıklamaları, SSS sayfaları, dağıtım seçenekleri, konuma dayalı, müşteri hizmetleri bilgileri)
 • İşlem (büyük olasılıkla bir ürün veya hizmet satın alma, videolar, karşılaştırmalar veya ürün öyküleri).

En önemlisi, çeşitli içerik türleri üreterek nihai hedef, belirli kullanıcı türlerine müşteri yolculuklarında noktalarında değer katmaktır.

EAT

Belirli bir arama amacı için açılış sayfası içeriğini optimize etmenin en iyi yolu EAT (uzmanlık, yetki ve güvenilir) yöntemidir. Bu, kullanıcı için değerli olan güvenilir içerik oluşturmanıza yardımcı olur ve bu bilgi kılavuzunu okuduktan sonra başka soruları olmaları muhtemel değildir.

Mobil Uyumlu Site

Sesli aramaların çoğunluğu mobil cihazlardan türetildiğinden ve önce mobil cihazlara yönelik ilk dizin oluşturulduğundan, sitenizin mobil cihazlara uygun bir sürümüne sahip olmanız önemlidir. Bu nedenle, sitenizin mobil sürümüne, Google’ın kullanıcılara sağladığı dizinde birincil sürümünüz denir. Yanıt vermeyen bir web sitesi, SERP içindeki organik sıralamanın yanı sıra genel kullanıcı deneyimini de etkileyebilir.

Yapısal Veriler

Şema İşaretleme olarak da bilinen yapılandırılmış veriler, arama motorları tarafından daha keşfedilebilir hale gelmenize yardımcı olmak için web sitenizin koduna yerleştirebileceğiniz bir HTML verisi yapılandırmasıdır. Bu, alakalı arama sonuçları içindeki görünürlüğünüzü artırmanıza ve Kişilere de Sor sonucu gibi zengin snippet'ler kazanma olasılığını artırmanıza yardımcı olabilir.

Site Hızı

Sesli arama kullanıcılarının, hareket halindeyken bu sorguları gerçekleştirmek için akıllı telefonlarını kullanma olasılıkları daha yüksek olduğundan, yükleme süresinin kullanıcıların başka bir sorgu oluşturmasını ve sitenizle etkileşimde bulunmamasını önlemek için yeterli olması çok önemlidir. Aslında, sesli arama sonucunun yükleme hızı, ortalama web sitenizden çok daha hızlı olmalıdır.

Sitenizin yavaş olmasından kaynaklı şu anda organik SERP’de sıralama almıyorsanız, site hızınızı arttırmak sıralama olasılığınızı artırmak için ilk adım olarak kabul edilmektedir.

Yerel İşletme Stratejilerine Odaklanma

Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi, sesli aramaların hareket halindeyken kullanılma olasılığı daha yüksektir. Bunun bir uzantısı olarak ise; 2019’da kullanıcıların %58’inin yerel işletme bilgilerini bulmak için öncelikle sesli aramayı kullandıkları bildirildi. İşletmenizi yerel organik arama için optimize etmek amacıyla aşağıdaki maddeleri gerçekleştirebilirsiniz.

 • Yere özgü anahtar kelimelerle sitenizdeki yerel sayfaları tamamen optimize edin.
 • Google My Business profilleriniz de kurulum yapın ve etkin kalın (Konum, çalışma saatleri, yüksek çözünürlüklü görseller ve iletişim bilgileri)
 • Kullanıcılarınıza mümkün olan en iyi deneyimi sunduğunuzdan emin olmak için yerel incelemeleri inceleyin ve yanıtlayın. Buna ek olarak Google’a doğru güvenilirlik sinyalleri gönderin.
 • Google’ın bulunduğunuz yeri anlamasına yardımcı olmak için yerel işletme şeması işaretlemesini dahil edin.

Özetle;

Sesli arama uygulaması şu anda gerçekleşiyor ve daha doğru algoritma güncellemeleriyle birçok web sitesini etkiliyor. Bunu akılda tutarak, sesli aramanın kesinlikle yakın bir zamanda kaybolması beklenmemektedir.

Kullanıcıların artık arama motorlarımıza doğru daha doğal ve etkileşimli bir şekilde yazarak ve konuşarak nasıl daha rahat hissettiklerini ve karşılığında doğru bir yanıt almaları oldukça büyüleyici. Dil anlayışı hala devam etmektedir, ancak yapay zeka algoritmalarının (BERT gibi) tanıtılmasıyla, en yararlı içeriği sunmak için kullanıcılarından nasıl öğrenmeye devam ettiklerini görmek ve sonuçta kullanıcıya yardımcı olmak ilginç olacaktır.

Bu sesli arama optimizasyonu kılavuzundan bir paket varsa, sesli asistan ve akıllı konuşma ekranları yapay zekaları doğru ve bilgili bir şekilde bir araya getiriyor olacak. Bu nedenle, web siteleri organik aramadaki bu değişimi optimize etmek için bilgilendirici ve özlü cevapları oluşturmalıdır.