Günümüzde SEO ya duyulan ihtiyacın artması sektörün daha rekabetçi ve zorlu bir hal almasını sağlıyor. Bu durumdan dolayı da SEO fiyatları rekabetin artmasıyla doğru orantılı olarak sürekli bir artış yaşıyor. SEO fiyatları konusunda pek çok uzman ve firma birbirinden farklı rakamlar telaffuz ediyor. Bu nedenle de müşteri daha da kararsızlaşarak tereddüte düşüyor.

Bugünkü konumuzda SEO fiyatı belirlemek için hangi konulara ve kriterlere dikkat edilmelidir. SEO fiyatları en çok neye göre değişkenlik gösterir gibi konuları anlatacağım.

SEO Fiyatını Etkileyen Unsurlar

Anahtar kelime aramasındaki Google sonuç sayısı

Bu kriter o kelimedeki rekabeti kısmen simgeler. Ancak tek başına yeterli bir veri değildir. Google genel sonuç sayısı kadar Türkçe sonuç sayısına da bakılmalıdır. Örneğin SEO kelimesi uluslararası bir kavramdır. Dolayısıyla Genel aramalardaki sonuç sayısı Türkiye'deki rekabeti tam olarak yansıtamaz. Bu sebeple, Türkçe aramalardaki sonuç sayısına da bakmak gerekecektir.

Sitenin Yaşı

Sitenin yayında olduğu süre ne kadar fazla ise, SEO çalışması da Google'ın yaşına gösterdiği itibar sebebiyle o kadar kolay olacaktır. Bu sebeple yeni sitelere SEO çalışması yapmak fiyatı arttırabilecek bir unsurdur.

Sitenin WordPress Alt Yapısına Sahip Olması

WordPress, SEO açısından en çok özellik ve eklentiye sahip hazır ve açık kaynak bir sistemdir. Bu sayede SEO ayarları siteye özel kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu da her sitenin kendi sektöründe çok daha kolay üst sıralara ulaşmasını sağlamaktadır. WordPress ağırlık çalışma yapan firma veya uzmanlar sitenin WordPress alt yapısı olmasını bir avantaj sayarak fiyatta indirime gidebilirler.

Sitenin Hedef Kelimedeki Sırası

Sitenin haliz hazırda kısmen SEO çalışmasıyla bir yerlere gelmiş olması hedefe yakınlığın artması sebebiyle, çalışma zorluğunu ve süreci azaltacaktır. Bu sebeple SEO çalışması yapılacak sitenin o anki konumu da fiyatı etkileyen diğer bir unsurdur.

İstenilen Hedef Konum

İstenilen hedef konum, SEO fiyatını belirleyen en etkili kriterdir. Bu sebeple hedefe göre fiyatlarda büyük değişiklikler görülür. Örneğin 1. sıra veya ilk sayfa arasındaki fiyat farkı birkaç katı bulabilmektedir.

Ödeme Şekli

Ödeme şekli az da olsa SEO fiyatını etkileyebilmektedir. Peşin ödeme, taksit yapma veya yükseldiğini gördükçe belirli ara hedeflerde ara ödemeler gibi çeşitli yöntemler mevcuttur.

Teslim Süresi

SEO çalışması için istenilen teslim süresi, çalışmaya gösterilecek ilgi ve yoğunluğu doğrudan etkileyeceği için fiyatı da bir miktar etkileyecektir. Örneğin SEO çalışmasının 3 ay yerine 1 ayda tamamlanmasını istemek, şirkete daha erken kazanç sağlayacaktır. Ancak yapılacak çalışmaların yoğunluğunun arttırılması da SEO fiyatını etkileyecektir.

Çalışma Şekli

SEO Fiyatına etki eden gizli bir unsur da SEO yapacak şahıs veya firmanın çalışma şeklidir. SEO yapacak kişinin daha ekonomik çalışmalar yürütmesi SEO fiyatını doğrudan etkiler. Aynı şekilde bir ekip çalışması veya şahıs çalışması yine az da olsa fiyatı etkiler. Ancak ekip çalışması kalitesini de her an kendini gösterecektir. Ekip çalışması ile hem daha garanti hem de daha uzun ömürlü SEO çalışması yaptırmış olursunuz.